Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

02. decembra 2017

Prvé umelé srdce dostal Američan Barney Clark pred 35 rokmi



Američan Barney Clark bol pred 35 rokmi prvým človekom na svete, ktorému do hrude voperovali umelé srdce. K zákroku došlo v nemocnici v americkom Salt Lake City ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Salt Lake City/Bratislava 2. decembra (TASR) – Američan Barney Clark bol pred 35 rokmi prvým človekom na svete, ktorému do hrude voperovali umelé srdce. K zákroku došlo v nemocnici v americkom Salt Lake City 2. decembra 1982.


Barney Clark dostal umelé srdce Jarvik 7. Autorom umelého srdca z laminátu a polyuretánu bol lekár Robert Jarvik z univerzity v Utahu (USA), ktorý ho vyrobil v roku 1970. Prešlo však ešte 12 rokov, kým bolo v roku 1982 použité zariadenie zdokonalené lekármi Williamom Kolffom a Donom Olsenom, nazvané Jarvik-7 po svojom autorovi.

Clarkovi, vtedy 61-ročnému zubárovi zo Seattlu, umelé srdce voperoval chirurg William DeVries na univerzite v Utahu.

Srdce Jarvik-7 si na rozdiel od neskorších modernejších verzií vyžadovalo externý pohon, ktorý sprostredkovali káble trčiace z tela pacienta. Prvý pacient so svojím novým srdcom prežil 112 dní. Jarvikovo srdce dostalo ešte niekoľko pacientov, z ktorých najdlhšie – 620 dní - žil William Schroeder.

Umelé srdce, ktoré nie je závislé na vonkajších dodávkach energie vyvinuli tiež v USA. Jeho pohonom je batéria, ktorá sa implantuje pod kožu a nabíjanie sa uskutočňuje zvonka pomocou indukcie. Zariadenie veľkosti grapefruitu a hmotnosti jeden kilogram dostalo názov AbioCora. Takéto srdce po prvýkrát implantovali pacientovi v USA v júli 2001.

V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave prvýkrát implantovali 47-ročnému mužovi umelé srdce 1. novembra 2017. Podľa generálneho riaditeľa NÚSCH Mongi Msollyho sa muž stal 1741. pacientom vo svete s umelým srdcom SynCardia TAH (Total Artificial Heart).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po 76 rokoch identifikovali 100 zabitých vojakov v Pearl Harbor
<< predchádzajúci článok
Prvý víkendový deň prinesie so sebou chlad i hmlu