Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. júla 2012

Prvá nemecká vysoká škola začne vyučovať už v októbri



Súkromná Vysoká škola Goethe Uni Bratislava, ktorú v stredu povolila vláda, chce začať fungovať už v októbri tohto roka. Jej rektorom sa má stať bývalý rektor Ekonomickej univerzity ...



Zdieľať
matematika skola BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Súkromná Vysoká škola Goethe Uni Bratislava, ktorú v stredu povolila vláda, chce začať fungovať už v októbri tohto roka.


Jej rektorom sa má stať bývalý rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave Juraj Stern.

„Na úvod počítame s malým počtom, asi 100 študentov,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii nemecký veľvyslanec Axel Hartmann.

Prvá vysoká škola s vyučovaním v nemčine s určitosťou otvorí zimný semester na Fakulte medzinárodného podnikania v priestoroch STU na Radlinského ulici v Bratislave a na Fakulte cestovného ruchu v priestoroch bývalého SOU na Komenského ulici v Piešťanoch.


Absolventi dostanú slovenský diplom

V septembri chcú prijať poslucháčov na bakalársky aj magisterský stupeň. Podľa budúceho dekana Fakulty medzinárodného podnikania Petra Bendixena zatiaľ zostáva otvorený štart Fakulty mediálnych a kultúrnych štúdií.

Za semester na bakalárskom stupni zaplatia študenti 1100 eur, za semester na magisterskom stupni je to 1300 eur. Prijímačky budú zatiaľ zadarmo. Absolventi školy majú dostávať slovenský diplom.

Podmienky prijímacieho konania plánujú zverejniť koncom budúceho týždňa na stránke www.ghb.sk.

Zakladatelia školy vidia potenciálnych uchádzačov v držiteľoch certifikátu Deutsches Sprachdiplom, ktorý na Slovensku získa ročne 500 študentov. Tento diplom však nebude podmienkou prijatia.

Cieľovou skupinou sú aj študenti z V4, Rakúska, Nemecka či Švajčiarska. Vo viacerých nemecky hovoriacich krajinách existuje na študijné programy takzvané numerus clausus, teda limit na počet prijatých študentov.

„Za nešťastné by som však považoval, ak by sa táto univerzita stala náhradným riešením pre ľudí, ktorí sa opakovane neúspešne snažia dostať na štúdium vo svojej materskej krajine,“ poznamenal člen predstavenstva Goethe Uni, a. s. Wolfgang Wiesner.

Ako dodal, pre slovenské vysoké školy nechce byť Goethe Uni konkurenciou, ale doplnkom.


Nemecké firmy na Slvoensku

Veľvyslanec Hartmann pripomenul, že na Slovensku pôsobí 400 nemeckých firiem, ktoré zamestnávajú približne 90-tisíc ľudí.

„Práve tieto firmy potrebujú nemecky hovoriaci dorast, ktorých sme schopní vychovať na takejto univerzite,“ uviedol Hartmann.

Zástupcovia školy avizujú do budúcnosti spoluprácu s Goethe Universität Frankfurt či Bauhaus-Universität Weimar.

Stavať chcú na medzinárodnej spolupráci a výskume.

Bendixen hovorí, že vývoj univerzity v tejto chvíli nie je možné predpokladať, nevylučuje však vznik ďalších fakúlt.

„Ale ak by bola doba zrelá na prírodovednú fakultu, tak to budeme stavať predovšetkým na slovenských potrebách a požiadavkách,“ naznačil Bendixen.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za platy bude v Bratislave bojovať minimálne 400 sestier
<< predchádzajúci článok
V Taliansku preverujú možné manipulácie sadzby Euribor