Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. januára 2011

Protivládne nepokoje v Egypte už majú vyše 100 obetí



Šiesty deň trvajúce protivládne nepokoje v Egypte si doteraz vyžiadali najmenej 102 ľudských životov, informovali o tom zdroje z tamojšieho ...



Zdieľať
egypt Foto: SITA, AP

KÁHIRA 30. januára (WEBNOVINY) - KÁHIRA 30. januára (WEBNOVINY) - Šiesty deň trvajúce protivládne nepokoje v Egypte si doteraz vyžiadali najmenej 102 ľudských životov, informovali o tom zdroje z tamojšieho bezpečnostného a zdravotníckeho sektora. V sobotu zahynulo v okolí mesta Baní Suvajf, ležiaceho asi 110 kilometrov južne od Káhiry, 22 ľudí po tom, ako sa demonštranti pokúsili vypáliť policajnú stanicu. Troch mŕtvych hlásili priamo z hlavného mesta, ktoré sa stalo dejiskom masových výtržností a rabovania. Tri obete v sobotu zaznamenali aj v meste Rafah na hranici s Pásmom Gazy a ďalších päť v meste Ismáilíja na západnom brehu Suezského prieplavu.

Polícia strieľala do davu
Televízna stanica al-Džazíra informovala, že policajti v Káhire v sobotu zabili najmenej troch ľudí, keď začali strieľať do davu demonštrantov útočiacich na budovu ministerstva vnútra. Podrobnosti ostatných smrteľných prípadov nie sú známe. Protestujúci v sobotu zaútočili aj na budovu banky, armáda ich však rozohnala za pomoci tankov a výstrelov do vzduchu.

Najkrvavejším dňom od začiatku protestov bol piatok, keď v egyptských mestách prišlo o život 62 ľudí.


Viac informácií o protestoch v Egypte nájdete tu:

EGYPT: Na protest sa zapálili ďalší muži

EGYPT: Od utorka zatkli najmenej 1000 demonštrantov

EGYPT: Pred masovými protestmi prestal fungovať internet

EGYPT: Polícia po modlitbách zasiahla proti demonštrantom

EGYPT: Proti vláde protestujú desaťtisíce ľudí Mubarak vymenoval nového viceprezidenta a premiéra po tom, ako vláda podala demisiu
Egyptský prezident Husní Mubarak vymenoval v sobotu svojho viceprezidenta po prvý raz od nástupu do funkcie pred 30 rokmi. Novým viceprezidentom sa stal šéf tajnej služby a Mubarakov blízky spojenec Umar Sulajmán. Podľa pozorovateľov ide o prezidentovho možného nástupcu, hoci doteraz sa predpokladalo, že sa ním stane jeho syn Gamál. Proti rodinnému následníctvu je však v Egypte značná verejná opozícia. Sulajmán mal doteraz na starosti viacero dôležitých zahranično-politických záležitostí vrátane sprostredkovania palestínsko-izraelských rokovaní. Mubarak tiež vymenoval nového premiéra, ktorým sa stal doterajší minister letectva, generál Ahmed Šafík. Prezident ho poveril vytvorením novej vlády.

Mugarak nepochopil odkaz ľudu
Egyptská vláda podala v sobotu demisiu potom, čo ju k tomu vyzval v piatok prezident Husní Mubarak v záujme ukončenia protivládnych protestov. Dlhoročný prezident občanom sľúbil demokratické reformy, ale o vlastnom odstúpení nehovoril. Mubarakova demisia je však hlavná požiadavka demonštrantov. Na rezignáciu priamo vyzval v sobotu prezidenta opozičný líder Muhammad al-Baradií, bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Protesty budú podľa neho pokračovať, až kým sa Mubarak nevzdá prezidentského kresla. "Prezident Mubarak nepochopil odkaz egyptského ľudu. Protesty budú pokračovať ešte intenzívnejšie, až kým Mubarakov režim nepadne," vyhlásil al-Baradií.

Protesty v Egypte sa zintenzívňujú


OBRAZOM: Protesty v Egypte



Mubarak obraňoval tvrdý zásah polície proti desiatkam tisíc demonštrantov
Ten v piatok kritizovala administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorá sa Mubarakovi vyhrážala, že obmedzí jej program zahraničnej pomoci vo výške 1,5 miliardy amerických dolárov (1 miliarda eur), ak Egypt ešte zintenzívni používanie sily. Zachmúrený prezident Mubarak v televíznom vysielaní nazval protivládne protesty "súčasťou väčšieho sprisahania, ktoré má otriasť stabilitou a zničiť legitímnosť" existujúceho politického systému v krajine.

V sobotu predĺžili zákaz vychádzania, v meste sú tanky
V Egypte platí pre mestá Káhira, Alexandria a Suez zákaz vychádzania, ktorý v sobotu predĺžili na dobu od 16:00 miestneho času (15:00 SEČ) do rána 8.00 (7.00 SEČ). Armáda varovala občanov, aby zákaz vychádzania dodržiavali a nezhromažďovali sa na verejných miestach, inak budú "ohrození". Zákaz vychádzania napriek tomu porušili desaťtisíce ľudí, ktorí demonštrujú v hlavnom meste. Armáda tiež vyzvala občanov, aby sa bránili proti rabovaniu a chránili svoju krajinu. Nasadená armáda totiž nie je schopná čeliť demonštrantom ako aj masívnemu rabovaniu. Podľa Mubaraka musí kontrolu nad krajinou prevziať vojsko. Čím sa má zabrániť ďalším nepokojom, bezpráviu a útokom na verejný a súkromný majetok. Do centra mesta vyslali tanky. Demonštranti medzitým podľa štátnej televízie podpálili sídlo vládnej Národnej demokratickej strany so sídlom v Káhire.

Slováci, pobyt v Egypte je nebezpečný, varuje ministerstvo

Protesty prepukli v utorok
V africkej krajine prepukli opozičné protesty proti 30-ročnej vláde prezidenta Husního Mubaraka v utorok. Zorganizovalo ich prodemokratické Hnutie 6. apríla. Polícia v piatok krátko po verejných modlitbách zasiahla proti stúpencom opozície v centre Káhiry slzným plynom a vodnými delami a spustila varovnú streľbu do vzduchu. Medzi demonštrantami bol aj opozičný vodca Muhammad al-Baradií, bývalý generálny tajomník Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Na al-Baradiího po návrate s modlitieb uvalili domáce väzenie.

Západný svet vyzýva Mubaraka, aby sa vyvaroval násilia voči neozbrojeným civilistom
Americký prezident Barack Obama v piatok v noci uviedol, že svojmu spojencovi na Blízkom východe, egyptskému prezidentovi Húsnímu Mubarakovi, osobne povedal, aby urobil "konkrétne kroky" pre rozšírenie práv v jeho krajine a zdržal sa násilia proti demonštrantom. "Iste, prídu zložité dni, ale Spojené štáty sa budú aj naďalej stavať za práva egyptského ľudu a spolupracovať s jeho vládou v snahe o dosiahnutie budúcnosti, ktorá bude spravodlivejšia, slobodnejšia a nádejnejšia," povedal Obama. Jeho slová odzneli krátko po tom, ako s jeho egyptským náprotivkom dotelefonoval.

Európska únia vyzvala v sobotu na ukončenie násilia v Egypte. Prezident EÚ Herman Van Rompuy vyjadril znepokojenie "nad špirálou násilia vedúcou k situácii, ktorá sťažuje dialóg". Van Rompuy zároveň vyzval egyptské úrady na dodržiavania práva na zhromažďovanie a slobodu slova ako aj na prepustenie osôb zadržaných počas protestov z politických dôvodov vrátane predstaviteľov opozície. Lídri viacerých západoeurópskych krajín medzitým adresovali prezidentovi výzvu, aby sa "za každú cenu" vyvaroval násilia voči neozbrojeným civilistom. "Egypťania sú oprávnene rozhorčení a túžia po spravodlivej a lepšej budúcnosti," uvádza sa v spoločnom vyhlásení, pod ktoré sa podpísali britský premiér David Cameron, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová. "Naliehavo žiadame prezidenta Mubaraka, aby začal proces transformácie, ktorý by sa mal odraziť v širokospektrálnej vláde a slobodných a spravodlivých voľbách."

Násilnosti v Egypte


Tuniská revolúcia sa šíri ako epidémia. Už aj do Jemenu
Protivládne demonštrácie prezidentových odporcov sa rozšírili z Káhiry aj do ďalších miest. Pri nepokojoch doteraz zomrelo deväť ľudí vrátane dvoch policajtov. Vyše tisíc zatkli.

OBRAZOM: Protesty v Jemene

OBRAZOM: Protesty v Tunisku

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tragédia v Nemecku. Pri zrážke vlakov zahynulo desať ľudí
<< predchádzajúci článok
Trináste a štrnáste platy v parlamente skončia