Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. januára 2016

Protikorupčné schránky majú štátne nemocnice zväčša prázdne



Ilustračné foto Foto: TASR



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR


Bratislava 21. januára (TASR) – Protikorupčné emailové schránky v štátnych nemocniciach zatiaľ verejnosť veľmi nevyužíva. Podozrenie z brania úplatku tam môžu elektronicky nahlasovať od júna minulého roka. TASR oslovila všetky fakultné a univerzitné nemocnice, na Slovensku je ich 13. Podnety dostala len prešovská nemocnica a bratislavská univerzitná nemocnica. Schránky sú jedným z opatrení ministerstva zdravotníctva v rámci Ozdravného plánu nemocníc.

V Prešove označili všetky tri podnety ako neopodstatnené. "Dva sa týkali poskytovania ambulantnej zdravotnej starostlivosti, jeden neetického správania sa zdravotníckeho pracovníka," povedala pre TASR hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková. "Denne ich dostávame desiatky, korupcie sa netýkal žiaden," konštatovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská.

Antikorupčné schránky zväčša nemocnice označili za možnosť, ktorá verejnosti uľahčí nahlásenie korupčného správania. Preto ich zavedenie vítajú. Podobne sa vyjadril aj rezort zdravotníctva. Lekárske odbory tento krok kritizujú.

"V maximálnej miere sme chceli vyjsť v ústrety občanom a dať im nepretržitú možnosť zasielať podnety," uviedol pre TASR hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. O korupcii v zdravotníctve sa podľa rezortu "veľa hovorí, ale už málokto je ochotný aj reálne pomenovať konkrétnosti". Podnety možno nahlásiť aj listom, osobne či telefonicky.

"Je to pomerne smiešna vec, kto chce nahlásiť korupciu, pôjde predsa na políciu, je to najúčinnejšie," povedal pre TASR šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Pacienti môžu podľa neho nemocnice vnímať v konflikte záujmov. Odbory kedysi navrhovali zriadenie protikorupčnej linky, ktorú by spravovalo ministerstvo vnútra. "Pracoval by na nej špecialista, ktorý vie, čo je a nie je korupčné správanie. Neuspeli sme však s tým," poukázal.

Protikorupčnú schránku má zriadenú aj samotné ministerstvo zdravotníctva, a to od roku 2011. Vlani tam prišlo 67 emailov, z toho dve podania postúpili pracovníci rezortu Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Minulý rok postúpili NAKA celkovo osem podaní poukazujúcich na podozrenie z korupcie. Od zriadenia schránky poslali policajtom celkovo 16 podaní.

NAKA rezortu neoznamuje, akým spôsobom už predmetné podania vybaví. "Poskytujeme však súčinnosť orgánom činným trestnom v konaní v rozsahu ich vyžiadania v zmysle platnej legislatívy," dodal Bubla.

Korupciu môže verejnosť nahlásiť ministerstvu prostredníctvom emailovej schránky korupcia@health.gov.sk. Fakultné a univerzitné nemocnice majú protikorupčnú linku vo formáte - korupcia@domena nemocnice. Koncovka bude teda taká, ako je koncovka emailovej adresy nemocnice.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarského prevádzača odsúdili na osem mesiacov väzenia
<< predchádzajúci článok
V EÚ našlo v roku 2014 prácu okolo 8 miliónov odborníkov zo sektoru IT