![]() |
22. novembra 2008
LRAD nie je väčší ako domáci satelit, svoj cieľ zasiahne presným súborom zvukov - od varovných správ až po sirény. Ak sa útočníci dostanú príliš blízko, zvuky začnú byť veľmi bolestivé. "Budete prežívať úplné muky. Megafóny sú napojené na mp3 prehrávač. Je to veľmi efektívne na vzdialenosť 1000 metrov, neznesiteľné, ak sa priblížite na dvesto alebo sto metrov. Spôsobí vám to viac či menej vážne poškodenie sluchu s trvalými následkami," povedal Nick Davis, šéf firmy APMSS (Riešenia protipirátskej námornej bezpečnosti).
O nový výrobok je medzi obchodníkmi veľký záujem, firma posiela v najbližšom týždni na lode operujúce v Adenskom zálive desať plne vybavených trojčlenných bezpečnostných tímov. Jeden aj s kompletnou výbavou stojí na tri dni 16 500 eur (497 079 Sk). Davis uviedol, že jeho firma nepoužíva smrtiaci prístup, ale "musíte sa priblížiť k smrtiacim prostriedkom, aby ste vytvorili efektívny odstrašovač". "Operátor môže namieriť megafón smerom k prichádzajúcej pirátskej lodi a následne vydať varovný tón. Ak budú pokračovať, vyšlú na nich varovanie v ich rodnom jazyku," popísal postup pred spustením nebezpečných zvukov.
Tento nový postup v boji proti pirátom sa osvedčil vo štvrtok, keď tím APMSS odrazil útok pirátov približne 24 kilometrov od jemenského pobrežia. Tri lode tu smerovali k chemickému tankeru. "Vo vzdialenosti dvoch míľ spustili základný alarm. Piráti spomalili, priblížili sa a začali mávať samopalmi," uviedol Davis. Odradila ich až zvuková rana, piráti potom útok vzdali a zamerali sa na inú loď bez LRAD. Tej pomohla privolaná pomoc.
(SITA)
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |