Desaťtisíce vodičov nákladných áut v Španielsku, Francúzsku a Portugalsku vystupňovali v pondelok protesty proti prudkému nárastu cien palív, pričom spôsobili dopravný kolaps a nepriechodnosť ...
BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) - Desaťtisíce vodičov nákladných áut v Španielsku, Francúzsku a Portugalsku vystupňovali v pondelok protesty proti prudkému nárastu cien palív, pričom spôsobili dopravný kolaps a nepriechodnosť hraničných priechodov. Obrovské zápchy hlásia z okolia veľkých miest na francúzsko-španielskych hraniciach, ako aj z Valencie pri Stredozemnom mori a Madridu. Druhá najväčšia odborárska organizácia španielskych dopravcov Fenadismer zastupujúca okolo 70 tisíc z 380 tisíc španielskych kamionistov odštartovala v pondelok neobmedzený štrajk, ktorý má byť "pokojný", ale "masívny." Francúzski rybári v stredomorských prístavoch v pondelok oznámili ukončenie trojtýždňového štrajku.
"Počkáme si na výsledky rokovaní ministrov v Bruseli 23. júna," uviedol pre média Ange Natoli z francúzskeho Národného dozorného výboru stredomorských rybárov. Podobne prerušili štrajk aj rybári na severe a západe krajiny. Európsky komisár pre rybolov Joe Borg cez víkend prisľúbil, že Brusel "do niekoľkých týždňov nájde riešenie“. Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Portugalsko vyzvali v piatok Európsku úniu, aby našla rýchle riešenie pre obete rastu cien pohonných hmôt. Protesty minulý týždeň odvolali aj rybári v lamanšských prístavoch Boulogne-sur-Mer, Calais a Dunkirk.
Francúzski vodiči nákladnej dopravy ďalej protestujú proti cenám palív pri španielskych hraniciach a na juhozápade krajiny. Niekoľko kamiónov z južného mesta Perpignan narušilo dopravu na hraničných priechodoch, kde sa na oboch stranách hraníc vytvoril asi desaťkilometrový rad vozidiel. Osobné autá môžu prechádzať. Okolo 200 nákladných áut v pondelok blokovalo štyri hlavné diaľnice smerujúce do Bordeaux, odkiaľ v pondelok hlásili až 30-kilometrové dopravné zápchy. "Žiadame okamžité opatrenia" na zmiernenie dosahu cien palív, uviedol Jean-Pierre Morlin, predseda organizácie európskej nákladnej dopravy pre región Aquitaine.
Portugalskí vodiči nákladnej dopravy pohrozili v pondelok "paralyzovaním" krajiny. Podľa polície do nákladných vozidiel zaparkovaných na benzínových staniciach v noci niekto hádzal kamene, podobne aj do áut na ceste po vypuknutí štrajku o polnoci, pričom na mnohých rozbili čelné sklá. Štrajkujúci zablokovali vstupy do viacerých fabrík. Ministerstvo priemyslu uviedlo, že okolo 5 tisíc firiem v Portugalsku využíva služby asi 40 tisíc vodičov nákladných áut.
Desaťtisíce španielskych vodičov nákladnej dopravy vstúpili v pondelok do neobmedzeného štrajku, ktorý môže ohroziť rozvoz tovarov v krajine. Ako pre rozhlasovú stanicu Cadena SER uviedol prezident Fenadismer Julio Villascusa, na účasť v štrajku vyzvali viac ako 90 tisíc vodičov. Ako zdôraznil, "ak budú vodiči stáť, lebo nedostanú peniaze na nákup paliva, zastaví sa celá krajina." Vedenie federácie a predstavitelia ministerstva rozvoja majú rokovať v pondelok.
Štrajk by nemal mať vážnejší dosah na zásobovanie potravinami niekoľko najbližších dní. V pondelok ráno však už takmer nepremávali autá hlavného potravinového reťazca Mercamadrid zásobujúceho hlavné mesto Madrid. Ministerstvo rozvoja uviedlo, že vláda bude garantovať zásobovanie trhu. Štrajk sa však už prejavil dlhými radmi na benzínových pumpách z dôvodu obáv z nedostatku benzínu. Stovky kamionistov sa pridali k takzvaným "slimačím protestom" spomaľovaním dopravy na cestách okolo Madridu a Barcelony. Štrajk španielskych prepravcov nadväzuje na protest rybárov v celej krajine, ktorí demonštrujú už druhý týždeň. Podľa medializovaných správ sa k protestnej akcii, ktorá sa začala 30. mája, pridali už aj majitelia menších rybárskych člnov.
SITA