|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
10. februára 2012
Protest Gorila III: Protest proti Gorile poznačila hádka, nabudúce pôjdu k Pente
Tagy: protest Gorila Anonymous Tom Nicholson Miloslava Zemková Námestie SNP neonacisti Aliancie Fair Play
Fedor Gál, ktorý po kritike protestov a ich organizátorov zmenil názor a plánoval dnes do Bratislavy prísť, sa nakoniec ospravedlnil.
Zdieľať
Štrnganím kľúčov sa skončil krátko pred 18:00 míting Gorila III., na ktorý na bratislavské námestie SNP prišli v mrazivom počasí približne dve tisícky ľudí.
"Zhromaždenie hodnotím veľmi pozitívne, boli predstavené myšlienky, i to čo bude do budúcna," uviedla hovorkyňa protestu Alena Krempaská. V
erí, že sa podarí rozbehnúť odborné diskusie, že STV zareaguje na ich žiadosť o vysielací priestor a že sa veci začnú meniť. Ďalší protest v Bratislave by mal byť na budúcu nedeľu. "Chceme dať priestor ľuďom, ktorým nevyhovuje piatok," dodala s tým, že by si chceli ísť prezrieť Digital park v Petržalke, kde má sídlo spoločnosť Penta.
Odzneli základné požiadavky
Na tribúne odzneli už známe štyri základné požiadavky demonštrujúcich občanov voči politikom. Organizátori protestu Gorila tiež žiadajú odstúpenie Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR, pretože podľa nich je morálne zdiskreditovaný. Protestujúci ďalej chcú okamžité vymenovanie generálneho prokurátora do svojej funkcie.
Zároveň vyzvali všetky politické strany, aby k ich požiadavkám najneskôr do 17. februára zaujali stanovisko a predstavili svoje návrhy riešení.
Ináč sú pripravení použiť ústavu, ktorá dáva právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd. Ako by to malo vyzerať v praxi necháva Krempaská "na občanov".
Novinár Tom Nicholson, ktorý Gorilu vytiahol, vyzval po minulotýždňovom vyčíňaní niekoľkých desiatok extrémistov na pokojný protest. "Ak máte kocky v rukách a chcete napadnúť policajtov, choďte preč, nechceme vás tu," dodal. Vrátil sa aj k rozhodnutiu sudcu Branislava Krála, ktorý zakázal publikovať jeho knihu, ktorá z Gorily čerpá.
"Možno jeho názor slovenský justičný systém odmietne. Ale hrozba ktorú stelesňuje, že malá skupina chamtivých, bezohľadných a teraz aj bojazlivých ľudí si môže kúpiť moc proti nám, je reálna," zdôraznil.
Gál neprišiel, Piško čítal rozprávku
Fedor Gál, ktorý po kritike protestov a ich organizátorov zmenil názor a plánoval dnes do Bratislavy prísť, sa nakoniec ospravedlnil.
Rasťo Piško prečítal na námestí rozprávku o Slovensku posledných rokov. Je súčasťou pripravovaného satirického CD-čka, ale ako povedal Piško, po tom ako bolo zakázané publikovať knihu Toma Nicholsona o kauze Gorila, bolo aj im odporučené CD nevydávať.
Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair Play je smutné, že politici si zvykli na to, že proti tomu, čo sa tu roky dialo, sa nestavali na námestia také množstvá ľudí."
Moje slová boli výzvou k tomu, aby si ľudia s takouto energiou všímali aj iné zlé veci, ktoré sa dejú v krajine," dodala s tým, že "množstvo ľudí si žiaľ ešte neuvedomuje, že Slovensko je skutočne v katastrofálnom stave, že podvod a korupcia je súčasťou každodenného života a politika je len toho obrazom," zdôraznila.
Účastníci protestu Gorila - 3. v Bratislave. Bratislava, 10. február 2012.Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Priebeh protestu:
* Na košickom proteste Gorila 2, ktorý zvolal Maroš Ambróz, sa dnes pred železničnou stanicou zišlo do päťdesiat ľudí, ktorí sa potom presunuli k Dolnej bráne na košickej Hlavnej ulici. Niektorí účastníci boli odetí celí v čiernom ako sa zvyknú obliekať neonacisti. Nešlo o oficiálny gorilí protest ako v Bratislave či Poprade. Bratislavskí i košickí organizátori predchádzajúcich protestov Gorila sa od dnešného protestu v Košiciach už pred začiatkom dištancovali.
* Proti Gorile protestovalo v Ružomberku 200 ľudí s transparentmi. "Je to proti zmluve Acta, ktorá je síce dočasne pozastavená, ale bolo by fajn, keby vôbec nebola schválená. Chceme sa venovať aj lokálnemu problému - aktivite proti výstavbe benzínovej pumpy," zhodnotil organizátor Albín Bella.
* Niekoľko desiatok ľudí sa presunulo k Prezidentskému palácu, kde skandovali heslá ako: "Prezident je iba gorila" a "Na čo nám je teraz prezident". Na nádvorie dopadol delobuch a na mieste sú prítomní ťažkoodenci.
* Organizátori oficiálne ukončili bratislavský protest proti Gorile. Na námestí zaznela slovenská aj česká hymna, čo mnohých ľudí pobúrilo.
* „V súkromných médiách funguje autocenzúra väčšia ako za socializmu," povedala organizátorka Lucia Gallová. Podľa nej sú novinári vydieraní, alebo chcú byť hovorcami politikov. „Staré tváre musia odísť aj z nových strán, kde sa napchali,“ uviedla Gallová.
* Na proteste Gorila III sa dnes popoludní v Poprade zúčastnilo oveľa menej ľudí ako minulý týždeň, keď sa ich tu podľa organizátorov stretlo okolo 1 200. Dnes si cestu na Námestie sv. Egídia našlo podľa organizátorky protestu Juliany Majdeková okolo 500 ľudí. Na pódiu vystúpilo viacero rečníkov, ktorí predniesli požiadavky organizátorov protestu. Ten najhlavnejší je podľa Majdekovej dôsledné prešetrenie celej kauzy okolo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti. „Všetci chceme, aby tu prišla zmena, a aby sme presadili možnosti priamej demokracie, ako sa môžu aj bežní občania podieľať na vývoji štátu,“ uviedla pre SITA Majdeková.
* Na proteste v Košiciach sa zišlo pred budovou stanice do 50 demonštrantov, v prevahe sú policajti. Skupina sa vydala do stanice k vedeckej knižnici na námestie, kde má protest pokračovať. Zatiaľ prebieha bez incidentov, najčastejším heslom je "Zastavte Gorilu". Informoval o tom denník SME.
* "Gorila je len vrcholom ľadovca, je jedným z tisícov prípadov, ktoré sa tu za 20 rokov udiali," odkázala Zuzana Wienk z Aliencie Fair play.
* "Ak máte kocky v rukách a chcete napadnúť policajtov, choďte preč, nechceme vás tu,"," odkázal Tom Nicholson časti protestujúcich. Nicholson zároveň kritizoval aj sudcu Branislava Krála, ktorý zastavil vydanie jeho knihy.
Herec Rasťo Piško prečítal rozprávku o o Slovensku posledných rokov a napodobnil hlas Jozefa Krónera.
*Protesty Gorila popierajú niektoré z hodnôt, za ktoré bojujú demonštranti a prebiehajú podľa vopred stanovených scenárov. Jedna z bývalých členiek organizačného tímu, ktorý sa podieľal na príprave prvých dvoch protestov Gorila, Stanislava Červeňová sa domnieva, že skutočným organizátorom je KDH, informovali o tom Hospodárske noviny.
* Na pódiu vystúpil herec Robert Roth Hovoril najmä o o politikoch,ktorí zabudli na voličov.
* Počas protestov vypadla na bratislavskom námestí elektrina. Vystúpenia organizátori prerušili.
* S prejavmi mali vystúpiť investigatívny novinár Tom Nicholson, osobnosť nežnej revolúcie Fedor Gál či spisovateľ Michal Hvorecký. Gál však na bratislavskej demonštrácii nakoniec nevystúpi. Dôvody jeho neúčasti zatiaľ nie sú známe.
* Hackerská skupina Anonymous zaútočila web ministerstva spravodlivosti justice.gov.sk. "Útočíme do 20:00," napísal Anonymous na Facebooku.
* Jedna z organizátoriek protestu Lucia Gallová čelila tvrdej kritike, že na proteste vystúpi aj Fedor Gál. Demonštrantov na námestí je momentálne asi 2000.
* Pred začiatkom protestu časť organizátorov protestov Gorila mala tlačovú besedu s novinármi. Stanislava Červeňová odišla od hlavných organizátorov pre podozrenie, že sú napojení na KDH a prekážala jej požiadavka trestnoprávnej zodpovednosti firiem. Ďalším sa nepáčilo, že protesty sú príliš centralizované. Informoval o tom portál sme.sk.
Odštiepenci chcú, aby sa ľudia stále stretávali na námestiach, aby sa tam tvorili skupinky približne piatich až desiatich ľudí, ktorí by formulovali svoje požiadavky. Tie by sa potom zverejnili na webovej stránke, kde by ostatní hlasovali. Neskôr by sa na základe hlasovania sformulovali referendové otázky.
Prvé stretnutie je naplánované na deň volieb 10. marca na poludnie na námestiach všetkých miest.
Na otázku, že najmä starí ľudia nemajú internet, odpovedali: "Každá babka má nejakú vnučku, ktorá za ňu zahlasuje."
* Organizátori protestu, ktorí sa dištancovali od vandalizmu a násilia, očakávajú extrémistov či provokatérov aj tento piatok. "Máme také informácie," povedala agentúre SITA usporiadateľka protestu Alena Krempaská. Ako dodala, spolupracujú však s políciou a z bezpečnostných dôvodov nechcú bližšie špecifikovať trasu protestu.
Lipšic upozornil, že ak na najbližšom proteste bude dochádzať k provokáciám a násiliu, polícia zasiahne. "Polícia bude trpezlivá do poslednej chvíle, tak ako bola trpezlivá minulý týždeň," poznamenal Lipšic na tlačovej besede.
V RTVS bude "okrúhly stôl"
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) organizátorom protestu Gorila už priestor poskytla a ešte poskytne, povedala pre agentúru SITA generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková. Spoluorganizátorka protestu Lucia Gallová účinkovala v relácii Pod lampou 2. februára, a "zástupcov protestu pozveme aj do ďalších relácií. Pripravujeme vlastný špeciálny "okrúhly stôl", skonštatovala generálna riaditeľka. Dodala, že RTVS nemôže nahrádzať námestia a mítingy. O tých informuje v správach a komentároch. Ale má kontaktné diskusné relácie a publicistické formáty, ktoré môžu verejnej diskusii pomôcť, zhrnula Zemková.
Video: Protest Gorila - Prievidza - 10.2.2012
"Zhromaždenie hodnotím veľmi pozitívne, boli predstavené myšlienky, i to čo bude do budúcna," uviedla hovorkyňa protestu Alena Krempaská. V
erí, že sa podarí rozbehnúť odborné diskusie, že STV zareaguje na ich žiadosť o vysielací priestor a že sa veci začnú meniť. Ďalší protest v Bratislave by mal byť na budúcu nedeľu. "Chceme dať priestor ľuďom, ktorým nevyhovuje piatok," dodala s tým, že by si chceli ísť prezrieť Digital park v Petržalke, kde má sídlo spoločnosť Penta.
Odzneli základné požiadavky
Na tribúne odzneli už známe štyri základné požiadavky demonštrujúcich občanov voči politikom. Organizátori protestu Gorila tiež žiadajú odstúpenie Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR, pretože podľa nich je morálne zdiskreditovaný. Protestujúci ďalej chcú okamžité vymenovanie generálneho prokurátora do svojej funkcie.
Zároveň vyzvali všetky politické strany, aby k ich požiadavkám najneskôr do 17. februára zaujali stanovisko a predstavili svoje návrhy riešení.
Ináč sú pripravení použiť ústavu, ktorá dáva právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd. Ako by to malo vyzerať v praxi necháva Krempaská "na občanov".
Novinár Tom Nicholson, ktorý Gorilu vytiahol, vyzval po minulotýždňovom vyčíňaní niekoľkých desiatok extrémistov na pokojný protest. "Ak máte kocky v rukách a chcete napadnúť policajtov, choďte preč, nechceme vás tu," dodal. Vrátil sa aj k rozhodnutiu sudcu Branislava Krála, ktorý zakázal publikovať jeho knihu, ktorá z Gorily čerpá.
"Možno jeho názor slovenský justičný systém odmietne. Ale hrozba ktorú stelesňuje, že malá skupina chamtivých, bezohľadných a teraz aj bojazlivých ľudí si môže kúpiť moc proti nám, je reálna," zdôraznil.
Gál neprišiel, Piško čítal rozprávku
Fedor Gál, ktorý po kritike protestov a ich organizátorov zmenil názor a plánoval dnes do Bratislavy prísť, sa nakoniec ospravedlnil.
Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair Play je smutné, že politici si zvykli na to, že proti tomu, čo sa tu roky dialo, sa nestavali na námestia také množstvá ľudí."
Moje slová boli výzvou k tomu, aby si ľudia s takouto energiou všímali aj iné zlé veci, ktoré sa dejú v krajine," dodala s tým, že "množstvo ľudí si žiaľ ešte neuvedomuje, že Slovensko je skutočne v katastrofálnom stave, že podvod a korupcia je súčasťou každodenného života a politika je len toho obrazom," zdôraznila.
Účastníci protestu Gorila - 3. v Bratislave. Bratislava, 10. február 2012.Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Priebeh protestu:
* Na košickom proteste Gorila 2, ktorý zvolal Maroš Ambróz, sa dnes pred železničnou stanicou zišlo do päťdesiat ľudí, ktorí sa potom presunuli k Dolnej bráne na košickej Hlavnej ulici. Niektorí účastníci boli odetí celí v čiernom ako sa zvyknú obliekať neonacisti. Nešlo o oficiálny gorilí protest ako v Bratislave či Poprade. Bratislavskí i košickí organizátori predchádzajúcich protestov Gorila sa od dnešného protestu v Košiciach už pred začiatkom dištancovali.
* Proti Gorile protestovalo v Ružomberku 200 ľudí s transparentmi. "Je to proti zmluve Acta, ktorá je síce dočasne pozastavená, ale bolo by fajn, keby vôbec nebola schválená. Chceme sa venovať aj lokálnemu problému - aktivite proti výstavbe benzínovej pumpy," zhodnotil organizátor Albín Bella.
* Niekoľko desiatok ľudí sa presunulo k Prezidentskému palácu, kde skandovali heslá ako: "Prezident je iba gorila" a "Na čo nám je teraz prezident". Na nádvorie dopadol delobuch a na mieste sú prítomní ťažkoodenci.
* Organizátori oficiálne ukončili bratislavský protest proti Gorile. Na námestí zaznela slovenská aj česká hymna, čo mnohých ľudí pobúrilo.
* „V súkromných médiách funguje autocenzúra väčšia ako za socializmu," povedala organizátorka Lucia Gallová. Podľa nej sú novinári vydieraní, alebo chcú byť hovorcami politikov. „Staré tváre musia odísť aj z nových strán, kde sa napchali,“ uviedla Gallová.
* Na proteste Gorila III sa dnes popoludní v Poprade zúčastnilo oveľa menej ľudí ako minulý týždeň, keď sa ich tu podľa organizátorov stretlo okolo 1 200. Dnes si cestu na Námestie sv. Egídia našlo podľa organizátorky protestu Juliany Majdeková okolo 500 ľudí. Na pódiu vystúpilo viacero rečníkov, ktorí predniesli požiadavky organizátorov protestu. Ten najhlavnejší je podľa Majdekovej dôsledné prešetrenie celej kauzy okolo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti. „Všetci chceme, aby tu prišla zmena, a aby sme presadili možnosti priamej demokracie, ako sa môžu aj bežní občania podieľať na vývoji štátu,“ uviedla pre SITA Majdeková.
* Na proteste v Košiciach sa zišlo pred budovou stanice do 50 demonštrantov, v prevahe sú policajti. Skupina sa vydala do stanice k vedeckej knižnici na námestie, kde má protest pokračovať. Zatiaľ prebieha bez incidentov, najčastejším heslom je "Zastavte Gorilu". Informoval o tom denník SME.
* "Gorila je len vrcholom ľadovca, je jedným z tisícov prípadov, ktoré sa tu za 20 rokov udiali," odkázala Zuzana Wienk z Aliencie Fair play.
* "Ak máte kocky v rukách a chcete napadnúť policajtov, choďte preč, nechceme vás tu,"," odkázal Tom Nicholson časti protestujúcich. Nicholson zároveň kritizoval aj sudcu Branislava Krála, ktorý zastavil vydanie jeho knihy.
Herec Rasťo Piško prečítal rozprávku o o Slovensku posledných rokov a napodobnil hlas Jozefa Krónera.
*Protesty Gorila popierajú niektoré z hodnôt, za ktoré bojujú demonštranti a prebiehajú podľa vopred stanovených scenárov. Jedna z bývalých členiek organizačného tímu, ktorý sa podieľal na príprave prvých dvoch protestov Gorila, Stanislava Červeňová sa domnieva, že skutočným organizátorom je KDH, informovali o tom Hospodárske noviny.
* Na pódiu vystúpil herec Robert Roth Hovoril najmä o o politikoch,ktorí zabudli na voličov.
* Počas protestov vypadla na bratislavskom námestí elektrina. Vystúpenia organizátori prerušili.
* S prejavmi mali vystúpiť investigatívny novinár Tom Nicholson, osobnosť nežnej revolúcie Fedor Gál či spisovateľ Michal Hvorecký. Gál však na bratislavskej demonštrácii nakoniec nevystúpi. Dôvody jeho neúčasti zatiaľ nie sú známe.
* Hackerská skupina Anonymous zaútočila web ministerstva spravodlivosti justice.gov.sk. "Útočíme do 20:00," napísal Anonymous na Facebooku.
* Jedna z organizátoriek protestu Lucia Gallová čelila tvrdej kritike, že na proteste vystúpi aj Fedor Gál. Demonštrantov na námestí je momentálne asi 2000.
* Pred začiatkom protestu časť organizátorov protestov Gorila mala tlačovú besedu s novinármi. Stanislava Červeňová odišla od hlavných organizátorov pre podozrenie, že sú napojení na KDH a prekážala jej požiadavka trestnoprávnej zodpovednosti firiem. Ďalším sa nepáčilo, že protesty sú príliš centralizované. Informoval o tom portál sme.sk.
Odštiepenci chcú, aby sa ľudia stále stretávali na námestiach, aby sa tam tvorili skupinky približne piatich až desiatich ľudí, ktorí by formulovali svoje požiadavky. Tie by sa potom zverejnili na webovej stránke, kde by ostatní hlasovali. Neskôr by sa na základe hlasovania sformulovali referendové otázky.
Prvé stretnutie je naplánované na deň volieb 10. marca na poludnie na námestiach všetkých miest.
Na otázku, že najmä starí ľudia nemajú internet, odpovedali: "Každá babka má nejakú vnučku, ktorá za ňu zahlasuje."
* Organizátori protestu, ktorí sa dištancovali od vandalizmu a násilia, očakávajú extrémistov či provokatérov aj tento piatok. "Máme také informácie," povedala agentúre SITA usporiadateľka protestu Alena Krempaská. Ako dodala, spolupracujú však s políciou a z bezpečnostných dôvodov nechcú bližšie špecifikovať trasu protestu.
Lipšic upozornil, že ak na najbližšom proteste bude dochádzať k provokáciám a násiliu, polícia zasiahne. "Polícia bude trpezlivá do poslednej chvíle, tak ako bola trpezlivá minulý týždeň," poznamenal Lipšic na tlačovej besede.
V RTVS bude "okrúhly stôl"
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) organizátorom protestu Gorila už priestor poskytla a ešte poskytne, povedala pre agentúru SITA generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková. Spoluorganizátorka protestu Lucia Gallová účinkovala v relácii Pod lampou 2. februára, a "zástupcov protestu pozveme aj do ďalších relácií. Pripravujeme vlastný špeciálny "okrúhly stôl", skonštatovala generálna riaditeľka. Dodala, že RTVS nemôže nahrádzať námestia a mítingy. O tých informuje v správach a komentároch. Ale má kontaktné diskusné relácie a publicistické formáty, ktoré môžu verejnej diskusii pomôcť, zhrnula Zemková.
Video: Protest Gorila - Prievidza - 10.2.2012
Tagy: protest Gorila Anonymous Tom Nicholson Miloslava Zemková Námestie SNP neonacisti Aliancie Fair Play
Súvisiace články:
Protest Gorila: Ružomberský protest proti Gorile veľa ľudí neprilákal (10. 2. 2012)
Protest Gorila: Organizátori protestu Gorila chcú aj hlavu Štefana Harabina (10. 2. 2012)
Organizátori protestov Gorila nemajú na prezidenta čas (10. 2. 2012)
Do ulíc proti Gorile sa chystajú aj extrémisti (10. 2. 2012)
Požiadavky proti Gorile sú podľa politológa splniteľné (9. 2. 2012)
Organizátori protestov pôjdu za prezidentom i premiérkou (8. 2. 2012)
Protigorilie protesty pokračujú v stredu v Banskej Bystrici (8. 2. 2012)
Protesty Gorila silnejú, bude sa demonštrovať aj v Dubline (7. 2. 2012)
Protest Gorila: Na goriliu vzburu v Košiciach prišlo okolo 2000 ľudí (3. 2. 2012)
Protest Gorila: Poprad vyzval primátora, aby vysvetlil svoje meno v Gorile (3. 2. 2012)