Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. augusta 2016

Prokuratúra obvinila predsedu ústavného súdu z prekročenia právomocí



Predseda tribunálu poľského Ústavného súdu Andrzej Rzeplinski a sudcovia prichádzajú na neverejné zasadnutie Ústavného súdu vo Varšave 11. augusta 2016. Poľský ústavný súd odmietol viacero ustanovení nového zákona, ktorý ...



Zdieľať
Predseda tribunálu poľského Ústavného súdu Andrzej Rzeplinski a sudcovia prichádzajú na neverejné zasadnutie Ústavného súdu vo Varšave 11. augusta 2016. Poľský ústavný súd odmietol viacero ustanovení nového zákona, ktorý upravuje jeho fungovanie. Informovala o tom agentúra PAP. Ústavný súd skúmal túto kontroverznú legislatívu v reakcii na niekoľko podnetov, ktoré podali tri opozičné subjekty - vrátane bývalej vládnej strany Občianska platforma (PO) -, ako aj úrad poľského ombudsmana. FOTO TASR /AP Foto: TASR AP
Varšava 18. augusta (TASR) - Poľská prokuratúra dnes informovala, že už od júla vyšetruje predsedu poľského ústavného súdu Andrzeja Rzeplinskeho. Ten je podozrivý z prekročenia právomocí, pretože bráni vo výkone funkcie trom sudcom, ktorých zvolil parlament. Informovala o tom poľská agentúra PAP.


Vyšetrovanie sa začalo 20. júla a jediným svedkom v prípade je Mariusz Muszynski, ktorého do funkcie ústavného sudcu zvolili poľskí zákonodarcovia. Podľa hovorcu poľskej regionálnej prokuratúry v Katoviciach Ireneusza Kunerta vyšetrovanie otvorili na základe sťažností od viacerých jednotlivcov, právnych telies a združení.

Podozrivý ústavný sudca Rzeplinski pre agentúru PAP uviedol, že vyšetrovanie považuje za pokus o zasahovanie do nezávislosti justície. Trom sudcom odmieta prideľovať prípady, pretože ich funkcie by podľa neho mala vykonávať trojica sudcov, ktorých schválil predošlý parlament vlani v októbri.

Brusel sa v rámci bezprecedentného právneho šetrenia snaží zistiť, či nová konzervatívna poľská vláda svojimi reformami a zmenami na ústavnom súde nekonala v rozpore so základnými hodnotami EÚ. Posledná možnosť, ktorú by Brusel mohol voči Poľsku uplatniť, je začať postup podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy, čo znamená pozastavenie hlasovacích práv tejto krajiny v rámci rozhodovacieho procesu v EÚ.

Poľsko už od januára upravilo súdne reformy v snahe upokojiť Brusel, podľa právnych expertov však tieto zmeny nie sú dostatočné a stále môžu paralyzovať ústavný súd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BUGÁR: Zrejme vznikne trojkoalícia, budeme chcieť ministra
<< predchádzajúci článok
G. CSICSAI: Je treba zmeniť od základov stratégiu boja s reťazcami