08. júna 2017
Ilustračné foto. Foto: TASR/APNew York 8. januára (TASR) - Hlavný prokurátor vojnových zločinov v bývalej Juhoslávii a genocídy v Rwande Serge Brammertz v stredu varoval, že popieranie vojnových zločinov je veľmi rozšírené a prebieha úsilie o prepísanie dejín.
Serge Brammertz na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN povedal, že oficiálni predstavitelia i ďalší ľudia odmietajú prijať fakty zhromaždené tribunálmi OSN, ktoré dokumentujú etnické čistky a ďalšie zločiny v bývalej Juhoslávii a genocídu v Rwande v roku 1994.
"Posolstvo popierania a revizionizmu je hlasné a jasné," citovala Brammertza tlačová agentúra AP.
Hlavný prokurátor varoval, že s uzavretím rwandského tribunálu OSN (ICTR) a nadchádzajúcim uzavretím Medzinárodného trestného tribunálu pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY)
"je teraz viac ako hocikedy predtým dôležité venovať sa tejto výzve".
Brammertz povedal, že jeho kancelária
"dokázala mimo akúkoľvek pochybnosť, že v Srebrenici bola v roku 1995 spáchaná genocída popravením vyše 7000 bosnianskomoslimských mužov a chlapcov. Napriek tomu je dnes (táto) genocída popieraná."
Upozornil na nedávne vyhlásenie ministra školstva v Republike srbskej, že zakáže učebnice, ktoré učia študentov
"o nedávnej minulosti, vrátane srebrenickej genocídy a obliehania Sarajeva" - teda fakty, o ktorých sa učí vo svete, "ale nie v krajine, kde boli tieto zločiny spáchané".
Brammertz kritizoval dnešné večerné plánované vystúpenie
"ultranacionalistického speváka" v Mostare na benefičnom koncerte pre šiestich bosnianskochorvátskych politických a vojenských lídrov, odsúdených za prenasledovanie, vyhostenie a zavraždenie Moslimov počas bosnianskej vojny. Označil to za
"neprijateľné provokácie",
"urážku obetí, tejto (Bezpečnostnej) rady a všetkých, ktorí veria v spravodlivosť".
Povedal, že v uplynulých rokoch informoval BR OSN
"o pretrvávajúcom popieraní (vojnových) zločinov a glorifikácii vojnových zločincov".
Prokurátor varoval, že
"keď nezodpovední predstavitelia zneužívajú rozdelenie, diskrimináciu a nenávisť, aby získali moc, konflikty a zverstvá môžu získať vlastnú logiku". Pred 20 rokmi to viedlo ku genocíde a etnickým čistkám a platí to dodnes, pokračoval.
A zdôraznil, že pre mierovú budúcnosť
"treba spoločnú dohodu o nedávnej minulosti".
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR