Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Projektová dokumentácia: Čo všetko je jej obsahom?



Projektová dokumentácia je súborom viacerých štúdií, prepočtov a výkresov. Povieme si, čo všetko je jej obsahom a ako sa množstve dokumentov zorientovať.



Zdieľať
Projektová dokumentácia stavby je základným predpokladom k otvoreniu stavebného konania. Stavebné konanie sa môže časovo natiahnuť aj na niekoľko mesiacov a pozdržať pôvodný stavebný plán.

Riešením je využiť služby skúseného architekta, ktorý používa kvalitné cad programy a okrem projekčnej činnosti vykonáva aj inžiniersku činnosť. To znamená, že architekt okrem vypracovania dokumentácie potrebnej na územné rozhodnutie, stavebné povolenie, dynamických a statických prepočtov konštrukcií stavieb, vykonáva činnosti za účelom zabezpečenia prípravy a realizácie stavby.

 

Projektová dokumentácia stavby - projekt stavby, sa vypracováva v troch krokoch:

 

  • Projekt pre umiestnenie stavby - územné rozhodnutie.
  • Projekt pre stavebné povolenie.
  • Projekt pre realizáciu stavby.

     

    Projekt pre umiestnenie stavby

     

    Projekt pre vydanie územného rozhodnutia je prvým stupňom projektovej dokumentácie a vypracováva sa v mierke 1:200. Obsahuje výkresy od architekta v autocad (architektonická štúdia), napojenie na inžinierske siete, pôdorysy, pohľady, rezy, riešenie elektroinštalácií, vody, vykurovania, požiarnej ochrany a technickú správu architekta a statika. 

    Projekt pre územné rozhodnutie sa zväčša spracováva len pri zložitejších stavbách, kde je potrebné overiť súlad s územným plánom a napojenie na inžinierske siete. Nie je však vylúčené, že ho stavebný úrad bude požadovať aj pri jednoduchých projektoch rodinných domov v zastavanej stabilizovanej oblasti. Rozhodnutie, či sa projekt musí vypracovať, je na príslušnom stavebnom úrade.

     

    Projekt pre stavebné povolenie

     

    Po vydaní územného rozhodnutia nasleduje druhý stupeň projektovej dokumentácie - projekt pre stavebné povolenie. Obsahuje sprievodnú správu, ktorá dopĺňa základné údaje a súhrnnú technickú správu. Jej súčasťou je architektonické, urbanistické a stavebno-technické riešenie stavby. Definuje použitie vhodných stavebných prvkov, požiarno-bezpečnostné riešenie, zásobovanie vodou, energiami, odvádzanie odpadových vôd a likvidáciu odpadu.

    Súčasťou projektu je aj statické posúdenie a zastavovací plán, ktorý obsahuje zobrazenie celkovej situácie stavby s vyznačením hraníc pozemkov, parcelných čísel, podzemných sietí, prípojok a ochranných pásiem.

    Spracovanie kompletnej projektovej dokumentácie a získanie potrebných vyjadrení ešte neznamená, že máte právoplatné stavebné povolenie. To vydáva príslušný stavebný úrad na základe žiadosti stavebníka.

     

    Projekt pre realizáciu stavby

     

    Po vydaní stavebného povolenia je možné začať s výstavbou stavby. V mnohých prípadoch je nutné vypracovať ešte realizačný projekt stavby. Obsahuje sprievodnú správu, súhrnnú technickú správu, popis zemných prác, kanalizácie, podzemnej vody, zásobovania vodou a energiami. Súčasťou musí byť popis rozvodu elektrickej energie, slaboprúdových a iných rozvodov, popis vonkajšieho a verejného osvetlenia.

    Realizačný projekt ďalej obsahuje zastavovací plán, koordinačné výkresy stavby, spracovanú stavebnú časť jednotlivých profesií (statik, požiarna ochrana, voda, kanalizácia, plyn, elektroinštalácia).

    Ďalej má projekt obsahovať organizáciu výstavby, sumár nákladov na stavbu, záznamy z prerokovávania projektu s orgánmi a organizáciami a certifikáty o nezávadnosti použitých materiálov.

     

     

Po úspešnom vypracovaní všetkých projektov a po získaní potrebných povolení môže začať druhá, v niektorých prípadoch zložitejšia časť projektu - samotná výstavba.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda hrubo podcenila situáciu v DSS, podľa Tomáša sa chystá nakúpiť drahšie rýchlotesty na Covid-19
<< predchádzajúci článok
Dohodári dostanú od štátu SOS dotáciu 210 eur, ale musia splniť podmienky