Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Projekt prípravy nového jadrového zdroja ide podľa plánu



Projekt prípravy nového jadrového zdroja (NJZ) v lokalite Jaslovských Bohuníc pokračuje podľa časového harmonogramu schváleného akcionármi Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, a.s. (JESS), ...



Zdieľať
logo BRATISLAVA 26. septembra (WBN/PR) - Projekt prípravy nového jadrového zdroja (NJZ) v lokalite Jaslovských Bohuníc pokračuje podľa časového harmonogramu schváleného akcionármi Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, a.s. (JESS), uviedol počas 10.medzinárodnej konferencie „Bezpečná dodávka energie SES 2013“ predseda predstavenstva spoločnosti JESS, Štefan Šabík. Konferencia sa uskutočnila pod záštitou Slovenskej nukleárnej spoločnosti.


Súčasťou prezentácie bol stručný súhrn realizovaných a pripravovaných aktivít v súvislosti s projektom nového jadrového zdroja na Slovensku. „V roku 2012 bola na základe zmluvy o dielo odovzdaná zo strany Ústavu jaderného výskumu Řež, a.s. ako zhotoviteľa, Štúdia realizovateľnosti a ďalšie podkladové štúdie, ktoré nám potvrdili, že projekt prípravy a výstavby nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovských Bohuníc je realizovateľný vo variantoch jednoblokového alebo dvojblokového usporiadania do celkového výkonu 2400 MWe“, povedal Štefan Šabík.

Najvýznamnejším míľnikom projektu, ktorý štartuje už tento rok je začatie realizácie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA). V uplynulých týždňoch došlo k ukončeniu výberového konania na spracovateľa EIA a bola podpísaná zmluva so spoločnosťou AMEC. V mesiaci september sa začnú prvé práce súvisiace s procesom posudzovania, ktoré by mali byť ukončené do polovice roka 2016. „V procese posudzovania vplyvu projektu na životné prostredie sa našim prirodzeným komunikačným partnerom stanú dotknuté samosprávy, orgány štátnej správy, odborné inštitúcie a dozorné orgány. Budeme realizovať verejné stretnutia, cezhraničné verejné prerokovania a po skončení posudzovania vypracuje Ministerstvo životného prostredia záverečné stanovisko k projektu“ spresnil Štefan Šabík.

V rámci schválených aktivít na rok 2013 sa tiež počíta s dokončením výkupu pozemkov, ktorých rozsah zodpovedá požiadavkám na umiestnenie technologických zariadení, súvisiacich nevyhnutých stavieb a samotného reaktora tretej generácie. Spoločnosť disponuje 90% územia pre výstavbu samotnej elektrárne a aktuálne sa vykupujú pozemky potrebné pre zariadenie staveniska. Výkup pozemkov sa realizuje v rámci katastrov vybraných obcí v Trnavskom a Piešťanskom okrese.

V uplynulých mesiacoch bola tiež dopracovaná štúdia seizmicity a geologických pomerov, ktorá potvrdila realizovateľnosť projektu v danom území z pohľadu prírodných špecifík danej oblasti. Zástupcovia Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska chcú zároveň iniciovať medzinárodnú previerku MAAE (Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu) nasmerovanú k verifikácii vyhodnotenia výsledkov Záverečnej správy, ktorá detailne a podľa najnovších metodík posudzuje vhodnosť lokality pre nový jadrový zdroj z vyššie uvedeného hľadiska. Okrem tohto procesu sa v rámci činností schválených Dozornou radou spoločnosti JESS do roku 2016 počíta s prípravou infraštruktúry, ako aj s činnosťami súvisiacimi s pripojením do prenosovej sústavy SR.

Výstavba a prevádzka jadrového zdroja prináša pre okolité obce dlhodobú oporu v podobe pravidelného príjmu nielen pre zamestnancov, ale aj pre samosprávy vo forme daní, čím dochádza k zvyšovaniu životnej úrovne v celom regióne. Nezanedbateľné financie následne smerujú aj na podporu zdravotníctva, školstva, či kultúry a činnosť miestnych organizácií. „Predpokladáme, že na výstavbe jadrovej elektrárne sa bude podieľať približne 4000 pracovníkov špecializovaných spoločností. Celkový počet zamestnancov Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska počas prevádzky novej jadrovej elektrárne by mal dosiahnuť číslo 650,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti JESS.

V súčasnosti naďalej prebiehajú rokovania o možnom zapojení nových partnerov do projektu. Skupina ČEZ sa v súvislosti so svojím rozhodnutím zamerať sa na aktivity v Českej republike rozhodla otestovať záujem o svoj podiel v spoločnosti JESS, pričom rokovania o jeho prípadnom odpredaji zatiaľ neboli uzavreté. Spoločnosť JESS podpísala Memorandum o spolupráci so spoločnosťou Rosatom, ktoré umožňuje tretej strane získať informácie o stave projektu nového jadrového zdroja. Rovnaké Memorandum môže byť podpísané s každým serióznym záujemcom o vstup do projektu. Súčasne slovenská vláda podporila vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá detailne preveruje všetky varianty zabezpečenia projektu v budúcnosti.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Lafranconi sa zrazili dve električky, hlásia zranených
<< predchádzajúci článok
Rada Európy udelí 30.septembra prvú Cenu Václava Havla za ľudské práva