Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

27. novembra 2017

Projekt Mestské včely sa po Bratislave udomácni aj vo Zvolene



Projekt Mestské včely, ktorý Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica realizovalo zatiaľ iba v Bratislave, bude onedlho v prevádzke aj vo Zvolene. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann
 
Zvolen 27. novembra (TASR) - Projekt Mestské včely, ktorý Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica realizovalo zatiaľ iba v Bratislave, bude onedlho v prevádzke aj vo Zvolene. Zrealizovať by sa mali inšpiratívne ukážkové plochy prírode blízkej údržby mestskej zelene.


Cieľom projektu je vytvárať priestor téme ochrany opeľovačov, popularizovať mestské včelárenie, ale najmä motivovať k vedomým zásahom v rámci údržby mestskej zelene. Projekt tak bude dopĺňať adaptačné aktivity na zmenu klímy, do ktorých je mesto zapojené v rámci projektu Zelený Zvolen.

Odbornú garanciu v oblasti výskumu na plochách zastreší Technická univerzita vo Zvolene. “V rámci projektu ide o prvú rozsiahlejšiu a komplexnejšiu spoluprácu s univerzitou. Doterajšia spolupráca prebiehala na úrovni testovania mestského medu na imunoaktívne látky a výsadby mobilnej strešnej záhrady v rámci Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave,” hovorí Petra Ježeková, včelárka a manažérka projektu z CEEV Živica.

V tomto prípade sa predpokladá, že výskum bude prebiehať dlhodobo a nielen v oblasti výskytu hmyzu na mestských plochách ošetrovaných ohľaduplným, prírode blízkym spôsobom. Študenti z Technickej univerzity vo Zvolene sa okrem výskumných terénnych prác budú podieľať na dizajne a tvorbe informačných tabúľ, hmyzích hotelov a vzdelávacích exponátov, ku ktorým bude vytvorený aj tematický vzdelávací program pre základné školy.

“Prebiehať bude aj rozbor medu, ktorý sa tento raz zameria na citlivejšiu tému, a to obsah vybraných ťažkých kovov, ktoré neraz rezonujú v otázkach, či je med z mesta vhodný na jedenie. Študenti zároveň získajú cennú skúsenosť pri prepojení teórie s praxou,” dopĺňa Ježeková. Oslovení preto budú včelári, ktorí osadili svoje úle do mestského prostredia, ale tiež mestské včelnice, na ktorých už niekoľko rokov prebieha zážitková výučba Poďte s nami do úľa pre základné školy, zameraná na ochranu opeľujúceho hmyzu.

Verejnosť sa tiež môže tešiť na praktickú publikáciu, ktorá prinesie výstupy z realizovaných plôch, výsledky výskumov či praktické tipy a rady nielen mestským samosprávam, ale aj záhradkárom a podporovateľom prírodných plôch a mestskej divočiny. Publikácia bude voľným pokračovaním úspešnej, voľne dostupnej príručky Prírode blízka údržba mestskej zelene, ktorá ako prvá na Slovensku spracovala túto tému pre potreby samospráv.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kultúrnou pamiatkou roka 2016 je aj Rotunda sv. Juraja z 9. storočia
<< predchádzajúci článok
Výstava v liptovskom múzeu približuje vnímanie prírody hendikepovanými