Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. decembra 2018

Projekt Európskeho preukazu zdravotného postihnutia má prvé výsledky



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Bratislava 3. decembra (TASR) - V krajinách, ktoré sa zapojili do projektu Európskeho preukazu zdravotného postihnutia, podľa europoslankyne Jany Žitňanskej (NOVA, ECR) už pozorujú prvé výsledky. S poslankyňou Olgou Sehnalovou z Českej republiky naliehali na zapojenie sa oboch krajín do pilotného projektu Európskeho preukazu zdravotného postihnutia, avšak Česko ani Slovensko tak zatiaľ neurobili. "Chceli sme preto od zúčastnených členských štátov a EK poznať výsledky tohto pilotného projektu, ako aj to, či bude koncept európskeho preukazu zdravotného postihnutia do budúcnosti pokračovať," hovorí Žitňanská.


Projekt prináša automatické uznávanie preukazu zdravotného postihnutia a výhody v oblasti cestovania, kultúry či športu pre jeho držiteľov. Projekt predstavila Európska komisia (EK) v roku 2015. "Jedna z najväčších výhod oceňovaných držiteľmi karty je, že nemusia nikomu dokazovať a vysvetľovať svoje zdravotné postihnutie, čo je významné najmä u tých držiteľov, u ktorých nie je zdravotné postihnutie viditeľné. Taktiež veľmi pomôže v prípadoch, kedy v inom členskom štáte nechcú uznať národnú kartu pre osoby so zdravotným postihnutím. Z pripomienok, ktoré sme od držiteľov karty zaznamenali je, že by veľmi ocenili zahrnutie zliav na dopravu medzi poskytované výhody," priblížila europoslankyňa.

Do projektu sa zapojilo osem štátov - Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Taliansko, Malta, Slovinsko a Rumunsko, pričom jeho hlavným cieľom bola podľa Žitňanskej podpora inklúzie, rovného prístupu osôb so zdravotným postihnutím ku kultúre a športu, automatické cezhraničné uznávanie preukazu, ako aj zvyšovanie povedomia verejnosti. K preukazu sa viažu taktiež niektoré výhody, ku ktorým patrí napríklad voľný, prípadne zlacnený vstup na miesta či atrakcie, vstup zdarma pre tlmočníka alebo asistenta, rezervované sedadlá či miesta, ktoré sú prístupné pre osoby so zdravotným postihnutím a prispôsobené skupinové exkurzie, sprievodcovia a letáčiky.

Inmaculada Placencia, ktorá pôsobí v jednotke EK zameranej na osoby so zdravotným postihnutím uviedla, že vďaka rozdielnym prístupom zapojených štátov k projektu je možné identifikovať množstvo rozličných osvedčených postupov, ktoré sa dajú použiť pri ďalšom rozvoji Európskeho preukazu. Taktiež zdôraznila, že pilotný projekt teraz čaká nezávislé zhodnotenie a publikácia záverečnej správy, ktorá by sa mala objaviť v druhej polovici roku 2019, a ktorá bude základom pre rozšírenie Európskeho preukazu zdravotného postihnutia. Už teraz však Európska komisia zaznamenala záujem o pokračovanie projektu aj z členských štátov, ktoré do pilotného projektu zapojené neboli, napríklad z Írska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SaS vyzýva generálneho prokurátora, aby prepustil aktivistov
<< predchádzajúci článok
Pellegrini: SR je v zásobovaní plynom na zimu veľmi dobre pripravená