Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. januára 2014

Projekt dobrovoľnej vojenskej služby mešká pre legislatívne prekážky



Minister obrany Martin Glváč



Zdieľať
Minister obrany Martin Glváč Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 5. januára (TASR) – Projekt aktívnych záloh a dobrovoľnej vojenskej služby z dielne ministerstva obrany mešká. Pilotný projekt sa mal spustiť v roku 2013. Odštartovanie celého projektu podľa ministra obrany Martina Glváča sprevádza množstvo legislatívnych prekážok, ktoré sa snaží ministerstvo vyriešiť.


"Je to jeden z projektov, o ktorom som si myslel, že budeme podstatne ďalej. Je tam veľa legislatívnych problémov, dokonca niektoré témy a zmeny zákonov bude možno treba riešiť ústavnou zmenou, ústavnou väčšinou," uviedol v rozhovore pre TASR Glváč. Zároveň potvrdil, že o tejto téme rokoval s opozíciou. "Ja som už so svojimi kolegami zo štandardných politických strán rokoval. V zásade sme si tak formálne podali ruku, že toto nie je otázka politiky alebo vytĺkanie nejakého politického kapitálu, že je to téma, ktorá ich zaujíma a sú ochotní sa zhovárať, keď predložíme jasnú koncepciu," dodal.

Ako informoval, koncepcia aktívnych záloh bola v decembri schválená na kolégiu ministra. "Ten materiál sme už trikrát preberali a vždy sme našli ešte legislatívne problémy, ktoré musíme doriešiť. Som rád, že je teraz na stole, že je chválená. Teraz ju musíme rozpracovať do jednotlivých legislatívnych procesov, legislatívnych zmien," ozrejmil s tým, že projekt aktívnych záloh by sa mohol spustiť v septembri tohto roku.

"Koncepciu máme postavenú tak, že vycvičíme určitú skupinu ľudí a z tejto skupiny budeme čerpať aj pri napĺňaní ozbrojených síl. Zvyšných chceme, aby boli v standby pozícii, aby sme ich vedeli využiť pri určitých krízových situáciách," vysvetlil. Má ísť najmä o domáci krízový manažment. Ministerstvo si od projektu sľubuje, že získa prehľad o vojenských zálohách. "Dnes, keby ste pozreli zoznamy, ktoré majú starostovia, keby prišlo k určitej takejto situácii, zistíte, že koľkí ľudia z týchto zoznamov nebývajú na trvalom bydlisku, neviete, aký majú zdravotný stav, na čo ich môžete použiť, neviete, aké majú vzdelanie. Na toto má slúžiť dobrovoľná vojenská služba," doplnil Glváč.

Šéf rezortu potvrdil, že s viacerými ministrami už rokoval aj o možnosti motivovať ľudí, aby absolvovali dobrovoľnú vojenskú službu. "Tých možností je veľa. Sú z oblasti sociálnych vecí, sú z oblastí, ktoré spadajú pod ministerstvo financií, a to môžu byť daňové úľavy, rôzne bonusy," dodal.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Desaťročného chlapca v Bosne zabila nášľapná mína
<< predchádzajúci článok
USA vysielajú do Antarktídy ťažký ľadoborec