Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. septembra 2012

Prohibícia v Česku skončila, alkohol sa vracia na pulty



Prohibícia sa v Česku skončila, do predaja sa však vráti len alkohol staršieho dáta. Liehoviny vyrobené tento rok budú musieť mať kolok a rodný list.



Zdieľať
Český minister zdravotníctva Leoš Heger vo štvrtok popoludní vyhlásil koniec prohibície, ktorá trvala takmer dva týždne.


Na pulty obchodov sa tak môže vrátiť tvrdý alkohol, bez obmedzení však iba ten, ktorý bol vyrobený pred 1. januárom 2012.

Liehoviny vyrobené tento rok až do začiatku prohibície musia mať spätne doložený pôvod, pričom staré kolky zostanú zachované. Novovyrobený alkohol musí mať nový kolok a rovnako aj doklad svojho pôvodu.


Policajtov, ktorí by alkohol kryli trest neminie

 
Zlínsky štátny zástupca Roman Kafka, ktorý má prípad na starosti, uviedol v on-line rozhovore pre spravodajský portál iDNES.cz, že pokiaľ sa ukáže, že za metanolovou kauzou stoja i policajti či colníci, trest ich neminie.

"Pokiaľ zistíme konkrétne pochybenie úradných osôb, budeme na to reagovať zákonnými prostriedkami," povedal.

Podľa jeho slov je totiž potrebné zamerať pozornosť orgánov činných v trestnom konaní aj na prípadnú aktívnu rolu policajtov a colníkov pri krytí čierneho obchodu s alkoholom. Zároveň však žalobca podotkol, že tí colníci a policajti, ktorí mu teraz pomáhajú odhaľovať nelegálnu sieť, pracujú naplno.


S obvinenými nebudú zachádzať ako v rukavičkách

So strojcami celého nešťastia nechce Kafka zachádzať v rukavičkách. Obaja hlavní podozriví, ktorí doteraz ale nemali problém so zákonom, totiž údajne veľmi dobre poznali dôsledky svojho konania. "Pokiaľ viem, nikto z podozrivých nie je zároveň poškodeným. Asi vedeli, prečo sami svoj produkt nekonzumujú," skonštatoval Kafka.

Kriminalisti v celej kauze už obvinili viac než štyridsať ľudí a približne polovinu z nich poslali súdy do väzby. Hlavnému organizátorovi zo Sliezska podľa žalobcu hrozí za všeobecné ohrozenie dvadsať rokov, prípadne i výnimočný trest. A ten môže byť buď tridsaťročný, alebo i doživotný.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jeden člen súdnej rady stiahol žalobu, ďalší to zvažujú
<< predchádzajúci článok
Víchrica polámala v Tatrách stromy