Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. septembra 2007

Program Slovenskej národnej galérie na október 2007



SNG Bratislava Vodné kasárne: Rázusovo nábrežie 2 Esterházyho palác: Nám. Ľ. Štúra 4, 815 13 Bratislava Tel: (2) 54 43 20 81-82, e-mail: info@sng.sk, web: ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. septembra (WN/PR) -

SNG Bratislava
Vodné kasárne: Rázusovo nábrežie 2
Esterházyho palác: Nám. Ľ. Štúra 4, 815 13 Bratislava
Tel: (2) 54 43 20 81-82, e-mail: info@sng.sk, web: www.sng.sk
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 17.30 hod.
Vstupné: dospelí – 80 Sk; študenti, dôchodcovia, zdravotne postihnutí a vojaci základnej služby – 40 Sk; deti do 15 rokov – 20 Sk; rodinná vstupenka – 140 Sk; deti do 6 rokov, študenti SŠ+VŠ umeleckých škôl, študenti odborov dejiny umenia, estetika, kulturológia, výtvarná výchova; preukaz ICOM, AICA – zdarma

AKTUÁLNE A PRIPRAVOVANÉ VÝSTAVY

Návrat Štefana Schwartza
SNG, Bratislava, Námestie Ľ. Štúra 4, Esterházyho palác, 3. posch.
Trvanie výstavy: 12. október 2007 - 10. január 2008
Dar Viery Schwartzovej Slovenskej národnej galérii
Autorka publikácie: Eva Šefčáková
Kurátorky výstavy: Beata Jablonská, Alexandra Kusá

V roku 2005 získala Slovenská národná galéria ojedinelý dar, maliarsku pozostalosť po akademickom maliarovi Štefanovi Schwartzovi, ktorý pozostával takmer z 800 diel, o. i. malieb, kresieb a tlačí.
Štefan Schwartz patrí ku generácii, ktorá vstúpila na výtvarnú scénu v pamätných šesťdesiatych rokov. Hoci bol solitér, jeho raná tvorba korešpondovala s generačným nástupom spojených
s bratislavskými Konfrontáciami (1961-1964). Schwartzove abstraktné maľby prešli od lyrickej abstrakcie, cez jej štrukturálne polohy až po odtlačky a frotáže konkrétnej reality - kanálových príklopov, dlažby ulíc a vývesných tabúľ. Po auguste 1968 emigroval do Švajčiarska a jeho tvorba zostala v domácom kontexte takmer neznáma. Okrem prezentácie daru sa v rámci výstavného projektu predstaví monografia autora, na ktorej sa autorsky podieľala PhDr. Eva Šefčáková.

Stratený čas?
Slovensko 1969 –1989 vo fotografickom dokumente
SNG, Bratislava, Námestie Ľ. Štúra 4, Esterházyho palác, 1., 2. posch.
Trvanie výstavy: 31. október 2007 - 2. marec 2008
Kurátori výstavy: Petra Hanáková, Aurel Hrabušický

Výstavný a edičný projekt sa sústreďuje na to nedopovedané, čo zostalo po veľkých výstavách v SNG (Slovenská fotografia 1925–2000, Slovenské vizuálne umenie 1970–1985), v ktorých boli fotografický dokument a reportáž predstavené len v obmedzenej miere. Pritom práve fotografický dokument môže priniesť často vizuálne atraktívnu a zároveň relatívne komplexnú vizuálnu informáciu o spoločenskom dianí na Slovensku medzi rokmi 1969 a 1989, teda začiatkom tzv. normalizácie a novembrovými udalosťami roku 1989. Výstava a sprievodná publikácia sa zameria na dokumentáciu života a životného prostredia rôznych sociálnych vrstiev a komunít, pokiaľ boli predmetom záujmu na Slovensku vtedy pôsobiacich fotografov. Objavia sa napr. témy verejné a súkromné rituály, sociologický portrét, človek podtribúnový, panelová normalizácia, obrazy starého sveta, dosť dobrí chlapi a iné.

Forma nasleduje... risk
SNG, Bratislava, Esterházyho palác,1.,2. poschodie
Námestie Ľ. Štúra 4
Trvanie výstavy: 14. august 2007 - 14. október 2007
Kurátori výstavy: Jana a Jiří Ševčíkovci, Monika Mitášová
Spoluorganizátor výstavy: Centrum súčasného umenia Futura, Praha
Koncepcia výstavy v SNG: Jana a Jiří Ševčíkovci a VVP AVU Praha, Monika Mitášová SNG a IUV VŠVU Bratislava, Marian Zervan, Benjamín Brádňanský a Vít Halada, Katedra architektúry VŠVU Bratislava

Medzinárodná výstava predstaví najaktuálnejšie podoby „novej plastiky“ a architektúry, ktoré spája tvorba riskantných a komplexných diel: „tekutých“, amorfných aj morfovaných. Forma dnes nenasleduje výhradne funkciu, fikciu, fetiš, financie. Nasleduje aj intervencie informačných tokov, neplánovaného pôsobenia prírodných živlov, neovládateľných aktov sociálnej a politickej subverzie. Forma dnes nasleduje risk a sama sa stáva riskantnou. Vystavené budú diela slovenskej, českej, rakúskej, nemeckej, francúzskej, holandskej a americkej proveniencie

Sprievodné podujatie k výstave:
Nie každý predmet je socha (nedeěný ateliér pre deti a ich rodičov)
Kde: SNG,Bratislava, Esterházyho palác,1.,2. poschodie
Námestie Ľ. Štúra 4
Kedy: 21.10.2007 o 15.00 hod.
Lektori: Peter Baumann, Vladislav Malast

(ne)stále expozície umenia 20. storočia
SNG, Vodné kasárne, Rázusovo nábrežie 2, Bratislava
Trvanie výstavy: 9. november 2006 – december 2007

Slovenská národná galéria predstavuje v dvoch sálach vo Vodných kasárňach inštaláciu diel umenia 20. storočia. Kurátori rozdelili materiál umenia 20. storočia na dva celky: klasickú modernu (reprezentovanú umením 20/30+ rokov) a na neskorú modernu (reprezentovanú umením 60/70+ rokov). Koncepcia je ďalej napĺňaná výberom z majstrovských diel zo zbierok SNG.
Samotná inštalácia nie je zameraná na exaktnú prezentáciu konkrétneho diela, skôr sme chceli sprostredkovať zážitok z umenia, ukázať jeho koncentrovanú auru, navodiť náhodné stretnutia a v neposlednom rade nám išlo o výstavu a vystavovanie.
Zbierky architektúry, úžitkového umenia a dizajnu patria k najmladším zbierkovým fondom Slovenskej národnej galérie a po prvýkrát budú prezentované v rámci (ne) stálych expozícií rovnocenne ako integrálna súčasť umenia 20+ storočia. Vystavujeme práce najvýznamnejších autorov jednotlivých odborov – architektúry, keramiky, skla, textilu, šperku, grafického dizajnu, dreva, scénického a kostýmového výtvarníctva – v historickom kontexte vývinu disciplín, pričom vychádzame z aktuálnej profilácie zbierkového fondu.

Nové reštaurované dielo zo zbierok SNG
Neznámy sochár – Ukrižovaný Kristus
SNG, Bratislava, Rázusovo nábrežie 2, Vodné kasárne, rizalit
Trvanie výstavy: august 2007 - december 2007
Kurátor: Katarína Chmelinová

Ukrižovanie Krista, ústredný výjav pašií, je jednou z najstarších a najrozšírenejších tém kresťanskej ikonografie. Už v priebehu 5. – 6. storočia sa sformovali dodnes používané tri základné typy zachytenia tejto biblickej scény. Podoba zachytená v rezbe zakúpenej Slovenskou národnou galériou v roku 2005 z Kremnice predstavuje mŕtveho Krista s hlavou sklonenou k pravému ramenu. Tento spôsob zobrazovania sa presadil až v priebehu 12. storočia, keď potlačil skoršie spodobenia živého Krista na kríži víťaziaceho nad smrťou (Christus triumphans). Pribitie tela na kríž tromi klincami, aké zaznamenáva aj nedávna akvizícia SNG, je od objavenia sa podôb mŕtveho Krista na kríži mladšie približne o jedno storočie.
Určenie autorstva pri tomto diele je veľmi komplikované. Rezba nebola signovaná, a hoci dnes už vieme mená niekoľkých tvorcov pôsobiacich na začiatku 18. storočia v Kremnici, charakter ich tvorby stále takmer nepoznáme. Naviac sa nedá ani vylúčiť možnosť importu.

TU A TAM - Svet umenia očami detí
Výber z detských výtvarných prác, ktoré vznikli v Tvorivej dielni SNG
SNG, Bratislava, Rázusovo nábrežie 2, Vodné kasárne
Trvanie výstavy: 1. jún 2007 - 30. december 2007
Koncepcia výstavy: Ľubomír Podušel

Výstava Tu a tam predstavuje výber z detských prác, ktoré vznikli v Tvorivej dielni SNG a v rámci animačných programov v SNG počas jedného roku. Ide o pravidelnú prehliadku detských výtvarných prác, ktoré sa zrodili ako výsledok vplyvu a inšpiratívneho pôsobenia profesionálnych umelcov, resp. ich diel umiestnených na výstavách a v stálych expozíciách SNG v Bratislave. Sú to práce, ktoré odrážajú myšlienkový svet detí (žiakov a študentov) a ich interpretácie podôb i metód tvorby gotických a barokových majstrov, umelcov 19. storočia a domácich i európskych maliarov či sochárov minulosti a prítomnosti. Niektoré z nich boli vytvorené v rámci terapeutického programu tvorivej dielne (Arteterapia). Výstava má za cieľ prispieť k oživeniu výstavnej dramaturgie SNG a pokúša sa návštevníkovi priblížiť svet „vysokého umenia“ očami detí.


Stále expozície

Staré európske umenie 16. – 18. storočia
Vodné kasárne, 1. poschodie
Koncepcia expozície Ivan Rusina

Expozícia predstavuje v reprezentačnom výbere významné diela starého európskeho umenia renesancie, manierizmu a baroka zo zbierok SNG. Je rozčlenená podľa slohov i jednotlivých európskych škôl: po manierizme (H. van Aachen, D. Beccafumi, J. Brueghel) nasleduje holandská a
flámska maľba 17. storočia (J. van Goyen, F. Francken, H. ten Oever) a talianske umenie
16. – 18. storočia (D. Fetti, A. Carraci, P. Batoni). Expozícia pokračuje menšími kolekciami anglického, nemeckého a španielskeho umenia, ktoré spolu podávajú relatívne ucelený pohľad premien umenia medzi rokmi 1500–1800.

Gotické umenie Slovenska
Vodné kasárne, 2. poschodie
Koncepcia expozície Dušan Buran

Expozícia gotického umenia predstavuje okrem známych skulptúr, tabuľových obrazov a rekonštruovaných oltárov od konca 13. až po začiatok 16. storočia v nových kontextoch aj akvizície zbierky gotického umenia posledných desiatich rokov.
Okrem divácky pôsobivej inštalácie kurátor sleduje dva základné ciele: v prvom rade sprostredkovať stredoveký artefakt nielen ako estetický objekt, ale aj ako predmet určitej historickej situácie. Návštevníkom ponúka v rámci nového informačného systému podrobnejšie komentáre k vybratým pamiatkam, kombináciou diel naznačuje geografické súvislosti a v textoch nezabúda ani na ich obsah, štýl, liturgické prostredie či problematiku reštaurovania.

Barokové umenie na Slovensku
Vodné kasárne, 2. poschodie, sála
Koncepcia expozície Katarína Chmelinová

Expozícia barokového umenia predstavuje výberovú kolekciu umeleckých diel zo zbierok SNG, ktorá sleduje vývoj výtvarného prejavu v 17. a 18. storočí na našom území. Zaznamenáva premeny baroka od jeho raných podôb, cez vrcholnú až po neskorú fázu v klasicizujúcich i rokokových polohách. Medzi vystavenými obrazmi sú diela J. Kupeckého, J. Bogdana, ako aj práce nasledovateľov P. Trogera J. L. Krakera a J. I. Mildorfera. Domácu tvorbu zastupujú maliari J. G. Kramer, Š. M. Izbighy, A. F. Oeser a E. Schrott. Sochárska produkcia v dreve, kameni i kove je reprezentovaná prácami V. Stadlera, dielne J. R. Donnera, plastikami D. I. Stanettiho či F. X. Seegena. Celú kolekciu uzatvárajú ukážky odliatkov charakterových hláv od F. X. Messerschmidta.

Umenie 19. storočia na Slovensku
Vodné kasárne, 1. poschodie, chodba
Koncepcia expozície Katarína Beňová

Maliarske a sochárske diela slovenských a so Slovenskom spätých autorov podávajú obraz o umení 19. storočia, ktoré vo vývoji sledovalo stredoeurópsky výtvarný prejav. Prešlo dobovými štýlovými premenami, počínajúc klasicizmom cez biedermeier a romantizmus až k realizmu a plenérizmu, čo dokumentuje tvorba J. Czauczika, K. Marka, J. B. Klemensa, P. M. Bohúňa, L. Mednyánszkeho, D. Skuteckého, J. Hanulu a ďalších. Z výtvarných druhov prevládol u nás najmä portrét, ale záujem sa obracal aj ku krajine, zátišiu a koncom storočia i k žánrovým motívom.

Stále expozície
Vodné kasárne, Rázusovo nábrežie 2, Bratislava

Gotické umenie Slovenska
Barokové umenie na Slovensku
Prehliadky s lektorským výkladom od utorka do nedele v čase od 10.00 hod. do 17.30 hod.
Objednávka (minimálne 7 dní vopred) je záväzná. Zrušenie objednávky alebo zmena údajov uvedených v objednávke sú možné len vo vážnych prípadoch po dohode s oddelením pre výchovu a vzdelávanie SNG. Maximálny počet v skupine je 25 žiakov alebo študentov.
Vstupné s lektorským výkladom: deti MŠ 10 Sk; žiaci ZŠ 25 Sk; študenti SŠ a VŠ 45 Sk; dospelí 100 Sk; lektorovanie v cudzom jazyku 1000 Sk / hod. + vstupné. Voľný vstup je pre pedagógov, ktorí nesú zodpovednosť za správanie žiakov a študentov. Lektorský výklad trvá približne 60 minút.

Výchovno-vzdelávací program
Informácie a rezervácie:

PhDr. Podušel Ľubomír, CSc.
Tel.: 02/ 54 43 45 87, 54 43 20 81 – 2, kl. 270
Fax: 02/ 54 43 39 71
e-mail: ovv@sng.sk

!každý prvý piatok v mesiaci – voľný vstup pre žiakov základných a stredných škôl!

Bližšie informácie na: www.sng.sk

SNG


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Skupina The Bridge zmenila názov na The Bridgeheads
<< predchádzajúci článok
Elton John venuje skladbu rozhodcovi finále MS 1966