Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    OH 2012 Londýn

11. augusta 2012

Program Slovákov na OH 2012 v Londýne na sobotu 11. augusta



PROGRAM SLOVÁKOV - SOBOTA 11. AUGUSTA ATLETIKA 10.00 h: 50 km chôdza M (Tóth, Bátovský) 18.00 h: 20 km chôdza Ž (Czaková) RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA muži - 200 m: C1 (finále 10.54, Hagara), ...



Zdieľať
lubomir hagara PROGRAM SLOVÁKOV - SOBOTA 11. AUGUSTA


ATLETIKA
10.00 h: 50 km chôdza M (Tóth, Bátovský)
18.00 h: 20 km chôdza Ž (Czaková)

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA
muži - 200 m: C1 (finále 10.54, Hagara), ženy 200 m: K1 (B-finále 11:14, Kmeťová)

HORSKÁ CYKLISTIKA
13.30 h: preteky žien v cross country (Števková) LONDÝN 11. augusta (WEBNOVINY) - Šesť slovenských športovcov sa predstaví na olympijských športoviskách v sobotu 11. augusta.

Slovensko bude mať aj medailovú nádej. V areáli Eton Dorney sa vo finále pobije o cenné kovy aj Ľubomír Hagara.

Dvadsaťsedemročný rodák z Bojníc skončil v piatkovom druhom semifinále na 3. mieste za Rusom Ivanom Štylom a Španielom Alfonsom Benavidezom Lópesom de Ayalom.

Prví dvaja muži si vybojovali priamy postup do A-finále, ktoré štartuje o 10.54 h SELČ.

Hagara sa kvalifikoval medzi najlepšiu osmičku vďaka času, keď bol najlepší medzi kanoistami z 3. miest.

"Mám obrovskú radosť, úplne neskutočnú. Ani sny som nemal také, že som v olympijskom finále. Budem bojovať o medailu, to je viac, ako som čakal. Podarilo sa to a ja som momentálne asi najšťastnejší človek na svete," neskrýval radosť v cieli svojho semifinále 27-ročný odchovanec nováckej kanoistiky.

Slovensko jeho zásluhou dosiahlo v Londýne v rýchlostnej kanoistike tretiu účasť v A-finále, predtým bojovali o medaily dvojkajak a štvorkajak na kilometri.

Vo vodáckom areáli Eton Dorney približne 50 km juhozápadne od centra Londýna bude v sobotu štartovať aj Ivana Kmeťová. Tá sa však na rozdiel od Ľubomíra Hagaru predstaví iba v "malom finále" o konečné 9. - 16. miesto.

Dvadsaťsedemročná Nováčanka vie, že aj v B-finále sa zíde kvalitná konkurencia. "B-finále je pre mňa úspech. Budem tam mať za súperky aj kajakárky, ktoré mali medailové ambície. Dúfam, že neurobím hanbu, budem s nimi bojovať a bude z toho nejaký pekný výsledok. Som rada, že dostanem šancu, vychutnávam si to," povedala po piatkovej semifinálovej jazde Ivana Kmeťová.




V Londýne sa predvedú aj chodci

Ako poslední slovenskí atléti zasiahnu do bojov na olympijských hrách v Londýne chodci Mária Czaková, Martin Tóth a Miloš Bátovský.

Trio čakajú v centre Londýna v okolí Buckinghamského paláca preteky v sobotu predpoludním.

Už ráno od 10.00 hod. sa na trať päťdesiatky vydajú Tóth s Bátovským, popoludní od 18.00 h čaká porcia 20 km Czakovú.

Obaja muži sa chystajú na tretie vystúpenie pod piatimi kruhmi.

Matej Tóth pri svojej premiére ešte v chôdzi na 20 km v Aténach skončil na 32. mieste, v pekinskej repríze o štyri roky neskôr sa na tej istej vzdialenosti posunul na 26. miesto.

Miloš Bátovský bol na päťdesiatke v Aténach v roku 2004 osemnásty a v Pekingu o štyri roky neskôr v rovnakej disciplíne skončil na 35. mieste. Matej Tóth bude v Londýne ašpirovať na kvalitné umiestnenie.

"S čím budem spokojný do tretice? Najspokojnejší by som bol, keby som v Londýne došiel do cieľa na pozícii s jednociferným číslom. To by bolo naplnenie mojich ambícii. Bude to síce veľmi ťažké, ale budem sa o to usilovať. Cieľom sezóny bolo, aby som sa dostal do top formy až na olympiáde. Dúfam, že sme to dobre načasovali," prezradil Matej Tóth svoje londýnske ambície.

Chodcov čaká v Londýne jednoduchý okruh.

Okolo trate sa očakáva veľa divákov, ktorí dokážu vytvoriť skvelú atmosféru. V nej by chcel zlepšiť svoje doterajšie výsledkové maximum aj Miloš Bátovský.

"Chcem podať čo najlepší výkon. Samozrejme, aké z toho vyjde umiestnenie, mám v hlave už vypočítané, ale keby sa mi podarilo ešte zlepšiť moje 18. miesto z Atén 2004, bol by som veľmi rád. Dúfam, že sa mi k týmto plánom podarí priblížiť - a možno ich aj prekonať. Na trati však nebudeme sami. Uvidíme, ako budú na súťaž prichystaní súperi... Lebo my sme pripravení dobre," uviedol Miloš Bátovský, ktorý do Londýna cestoval spoločne s Tóthom dva dni pred súťažou. Doteraz sledoval olympijské hry ako divák z pohodlia obývačky.

Na rozdiel od mužov bude Czaková na olympijských hrách debutantkou. Dvadsaťtriročná rodáčka z Nitry si chce v Londýne zájsť svoj osobný rekord a rada by skončila v prvej polovici výsledkovej listiny.

Druhú časť svojej veľkej túžby však olympijská debutantka v slovenskom drese skrýva iba úplne v kútiku duše. Najskôr chce urobiť osobný rekord. Doteraz najrýchlejšie v kariére pochodovala na 20-kilometrovej trati tento rok v Dudinciach, kde dosiahla výkon 1:37:41 h.

"Trištvrte dievčat, s ktorými budem súťažiť, poznám. Minulý rok som bola na majstrovstvách sveta v Dägu, tam som ich videla. Zoznámili sme sa. Ale čo som si pozerala štartovnú listinu, je v nej aj niekoľko pre mňa neznámych tvárí. Takže neviem, čo môžem od nich očakávať, aký výkon sú schopné zájsť," uviedla Czaková.


Donominovaná Jana Števková

Posledným slovenským športovcom, ktorý sa predsatví v sobotu na olympiáde v Londýne je Jana Števková.

Horská cyklistka sa rovnako ako pred štyrmi rokmi v Pekingu dozvedela o svojej nominácii na olympijské hry až počas ich trvania.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) prerozdelila pred týždňom nevyužité miestenky pre horskú cyklistiku a jednu pridelila aj Slovensku.

Na rozdiel od Číny bol presun do Londýna na sobotňajšie preteky logisticky jednoduchší. Odpadla navyše aj aklimatizácia pre časový posun. "Ja som tak trochu tušila, že by som sa do Londýna mohla dostať, keďže pozorne sledujem dianie v našom športovom odvetví a vedela som o zranení dánskej pretekárky Anniky Langvadovej. V kútiku duše som teda verila, že miesto po nej sa ujde práve mne," povedala pre agentúru SITA Janka Števková, pre ktorú to bude už tretia olympiáda.

Na OH okrem Pekingu štartovala už aj v Aténach 2004. V čínskej metropole obsadila 24. miesto, v gréckej súťaž pre technickú poruchu nedokončila.

"Zopakovala sa situácia spred štyroch rokov, no teraz to budem mať o niečo jednoduchšie, keďže vtedy som mala na náročnejší presun oveľa menej času. Navyše, do Číny som cestovala bez podporného tímu, zatiaľ čo teraz idem s trénerom Tomášom Legnavským, ktorý je aj mojím sparingom a jeho prítomnosť mi dodá veľa síl," pokračovala členka tímu CK EPIC Dohňany.

Tridsaťšesťročná rodáčka z Martina reprezentuje Slovensko na vrcholných podujatiach od roku 1998. Vo viacerých disciplínach horskej a cestnej cyklistiky či v cyklokrose je mnohonásobnou majsterkou Slovenska.

Oproti ďalším súťažiacim bude mať Janka Števková menšiu nevýhodu, pretože olympijskú trať ešte nevidela. "Neberiem to ako veľký hendikep. Do Londýna by som mala cestovať v nedeľu a dva dni by mali stačiť na to, aby som sa adaptovala na podmienky," doplnila slovenská olympionička. Štart olympijských pretekyov žien v cross country je na programe o 13.30 hod.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lucia Klocová po finále plakala a tešila sa na strapačky
<< predchádzajúci článok
Hendikepovaný Pistorius prepísal históriu olympiád