Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. októbra 2011

Profil: Život a smrť Muammara Kaddáfího





Zdieľať
kaddafi ODPORÚČAME:


Muammar Kaddáfí je mŕtvy, zasiahli ho do hlavy

V Syrte zajali Kaddáfího syna Mutasíma, Sajf stále uniká

Padla posledná Kaddáfího bašta

Prehľad hlavných udalostí od vypuknutia vojny v Líbyi

TRIPOLIS 20. októbra  - Líbyjská povstalecká rada vo štvrtok potvrdila zabitie zosadeného líbyjského lídra Muammara Kaddáfího.

Agentúra SITA prináša profil vodcu, ktorý na čele Líbye stál 42 rokov.

Muammar Kaddáfí sa narodil v júni 1942 v beduínskom stane v púšti neďaleko mesta Syrta. V roku 1966 ukončil štúdium na vojenskej akadémii v Bengází a následne absolvoval krátky výcvik na britských ostrovoch.

K moci sa dostal o tri roky neskôr prostredníctvom zvrhnutia prvého a posledného kráľa Idrisa, zrušil monarchiu a Líbyu premenoval na "štát más" a sám seba deklaroval za "strážcu revolúcie".

V roku 1975 vydal svoju Zelenú knihu, v ktorej ponúka "tretiu teóriu sveta" existujúceho medzi kapitalizmom a socializmom, ktorá mala byť tým skutočným riešením pre ľudstvo.




Líbya je na ropu bohatý štát a Kaddáfí ťažil z vysokých ziskov z jej predaja západným krajinám. Do prvého veľkého sporu so Západom sa dostal v roku 1986, kedy jeho agenti odpálili bombu na diskotéke v nemeckom Berlíne, kde zomreli traja ľudia a ďalšie takmer tri stovky ľudí utrpeli zranenia.

O dva roky neskôr líbyjský terorista na jeho poverenie umiestnil do dopravného lietadla bombu. Jej výbuch nad škótskym mestečkom Lockerbie spôsobil smrť 270 ľudí.

Veľké pobúrenie v roku 1999 vyvolalo aj zadržanie 5 bulharských sestričiek a palestínskeho lekára, ktorých odsúdili na smrť za údajné nakazenie líbyjských detí vírusom HIV. Na slobodu ich prepustili až v roku 2007 po veľkom medzinárodnom tlaku na Líbyu.

Medzinárodné spoločenstvo dlhodobo upodozrievalo líbyjského vodcu zo snáh o získanie jadrových zbraní, no v roku 2003 sa Kaddáfí rozhodol vzdať jadrového programu a taktiež terorizmu a dostal sa tak z medzinárodnej izolácie.

Profil: Život Muammara Kaddáfího podľa CNN


Kaddáfího o vodcovský post po dlhých desaťročiach pripravili protesty, ktoré sa do Líbye rozšírili z okolitých krajín - Tuniska a Egypta. Kaddáfí pôvodne tieto protesty podporoval, no neskôr sa obrátili proti nemu. Po niekoľkomesačných bojoch a násilných potlačeniach demonštrácií po celej krajine sa povstalcom v auguste podarilo dobyť hlavné mesto Tripolis, odkiaľ vodca utiekol do rodnej Syrty, kde ho vo štvrtok dolapili povstalci.

Dlhoročný líder Líbye bol známy svojimi tvrdými výrokmi na adresu západných krajín predovšetkým USA a taktiež faktom, že svojich zahraničných hostí prijímal vo svojom beduínskom stane. Ten si rozkladal všade, kam zavítal. Kaddáfí bol najdlhšie vládnucim lídrom v arabských krajinách a sám seba označoval za "lídra arabských lídrov, kráľa kráľov Afriky a imáma moslimov". Sám si hovoril plukovník, pritom v čase uchopenia moci bol iba poručíkom.


Muammar Kaddáfí u Laryho Kinga

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Muammar Kaddáfí je mŕtvy, zasiahli ho do hlavy (20. 10. 2011)
 Prehľad hlavných udalostí od vypuknutia vojny v Líbyi (20. 10. 2011)
 Plukovnik Kaddáfí sa ukrýva na juhu Líbye (7. 10. 2011)
 Kaddáfí sa ukrýva pri hranici s Alžírskom (28. 9. 2011)
 Čaká ma mučenícka smrť, vyhlásil Kaddáfí (27. 9. 2011)
 Kaddáfí tvrdí, že systém jeho vlády nemožno odstrániť (20. 9. 2011)
 Kaddáfí je pripravený rokovať s NATO, tvrdí Iľumžinov (14. 6. 2011)
 TRIPOLIS: Nemeckí ministri v Líbyi nemali čo hľadať (14. 6. 2011)
 KADDÁFÍ: Nikdy sa nevzdám (7. 6. 2011)



nasledujúci článok >>
Slovensko kleslo v kvalite podnikateľského prostredia
<< predchádzajúci článok
Diaľničné tendre a výstavba pokračujú napriek pádu vlády