Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

18. mája 2020

Profesorka Miroslava Kačániová: Najunikátnejší je pohánkový med, najlepší antioxidant je peľ



Všetky včelie produkty sú prírodná lekáreň, hovorí profesorka Miroslava Kačániová zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre, ktorá sa už dlhé roky zaoberá výskumom ich antimikrobiálnych vlastností.



Zdieľať
Profesorka Miroslava Kačániová: Najunikátnejší je pohánkový med, najlepší antioxidant je peľ

Študuje najmä liečivý potenciál medu a peľu.

Pre portál vZdravotníctve.sk opísala, aké liečivé účinky majú okrem medu aj materská kašička, peľ či propolis.

 

Je pravda, že najzdravším včelím produktom je med?

Všetky včelie produkty sa vyznačujú pozitívnymi účinkami na zdravie. Z výsledkov našich analýz vyplýva, že najlepšie antimikrobiálne účinky majú medovicové medy.

Za unikátny je však považovaný napríklad pohánkový med, pretože obsahuje dobre vstrebateľný horčík a rutín, ktorý sa osvedčil pri liečení kŕčových žíl, cievnych chorôb či ochorení pečene a obličiek.

Pohánkový med sa odporúča aj pri diétach pri liečbe rakoviny a v kombinácii s mliekom večer pred spaním ako prostriedok proti nespavosti.

V mede ako potravine sa ideálne dopĺňajú vlastnosti liečebného a výživného charakteru. Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo, podporuje trávenie, centrálnu nervovú sústavu, psychiku a dobrú pamäť. Priaznivo ovplyvňuje krvný obeh, vyživuje a posilňuje srdce. Obsahuje tiež látky podporujúce tvorbu kostí a urýchľuje hojenie rán.

Ľahko stráviteľnými cukrami telu dodáva okamžite využiteľnú energiu, zlepšuje a prehlbuje spánok, zbavuje organizmus jedov a zvyšuje imunitu.

Je podporným prostriedkom pri liečbe pečene, pankreasu a ochorení z ožiarenia. Napomáha aj pri prejavoch migrény, vredových ochoreniach žalúdka a dvanástnika, pomáha liečiť vírusové ochorenia, ochorenia dýchacích ciest a zápaly nosohltana.

Materská kašička je vraj ľudovým liekom na plodnosť. Ako to vidí veda?

Japonskí vedci napríklad zistili, že užívanie jedného gramu materskej kašičky počas 30 dní pozitívne pôsobí na krvotvorbu, zmierňuje srdcové a dýchacie problémy, dodáva životnú silu a u mužov stimuluje aj sexuálnu aktivitu. U žien zasa upravuje niektoré menštruačných problémy a ťažkosti spojené s prechodom či neplodnosťou.

Materská kašička celkovo zvyšuje telesnú zdatnosť a odolnosť, a tiež povzbudzuje výkonnosť.

Obsahuje sušinu, vodu, tuky, bielkoviny, 8 druhov aminokyselín, glukózu, fruktózu, vitamíny A, B-komplex, C, D, E, hormóny, prvky medi, vápnika a železa. Bežne sa používa pri liečbe prieduškovej  astmy, chronických kataroch priedušiek či opakujúcich sa zápaloch horných dýchacích ciest.

Zvyšuje odolnosť organizmu proti vírusovým ochoreniam, pri artérioskleróze vyrovnáva krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje krvotvorbu, lieči stavy po srdečnom infarkte a mozgovej mŕtvici.

Má veľmi priaznivý vplyv aj na psychiku človeka, nervový systém či spánok. Uplatňuje sa pri diabetických ochoreniach, liečbe žalúdočných vredov.

Zlepšuje tiež činnosť pečene, čriev či pohlavných žliaz – urýchľuje spermatogenézu (vznik a vývoj spermií), posilňuje potenciu.

Propolis je považovaný za včelí poklad. Akými vlastnosťami vyniká?

Propolis je najmä prírodné antibiotikum, čo sme zistili aj v našich pokusoch. Môže sa užívať napr. pri ochoreniach priedušiek a horných dýchacích ciest, pretože má významné protizápalové účinky.

Propolis obsahuje 50-60 % živice, 10-12 % éterických olejov a asi 5 % peľu. Spoločne majú veľmi priaznivé účinky na ľudský organizmus. Široké spektrum uhľovodíkov, mastných kyselín, terpenoidy, vitamíny a ostatné organické látky zastupujú bohaté spoločenstvo, ktoré sa inde v prírode nevyskytuje.

Propolisom sa liečia aj popáleniny, popraskaná pokožka či kožné ekzémy.

K liečivým produktom patrí aj peľ. Naozaj dokáže stimulovať imunitu?

Peľ slúži tiež ako podporný prostriedok imunitného a nervového systému, ktorý pomáha predchádzať infekciám. Revitalizuje vlasy, zlepšuje ich vzhľad i rast a pôsobí preventívne proti ich vypadávaniu. Zároveň je to najväčší antioxidant, ktorý sa vôbec nachádza v prírode.

Peľové zrnká obsahujú okrem vody, bielkovín, tukov a sacharidov aj vitamíny skupiny B, D, E a H, z minerálnych látok je to kremík, síra, meď, kobalt, sodík, železo, hliník, vápnik, horčík, mangán, fosfor, bárium, striebro, zinok, molybdén, chróm a stroncium.

Peľ ovplyvňuje črevnú mikroflóru a podporuje funkcie žalúdka. Podporuje aj prekrvenie a tvorbu červených krviniek. Predovšetkým ale zlepšuje celkový zdravotný stav, stimuluje telesný a duševný pocit blaha.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Druhy zeleniny, ktoré majú blahodarný vplyv na zdravie žien. Obsahujú mimoriadne cenné látky (18. 4. 2020)
 Ako si vypočítať pokles tržieb, ak chce živnostník alebo firma pre koronavírus požiadať o príspevok (31. 3. 2020)
 Botanik odporúča: Päť najsilnejších slovenských bylín, ktoré zaberajú aj pri kašli (28. 3. 2020)
 Koronavírus príznaky: Experti našli ďalší príznak koronavírusu: Spoznáte ho jednoducho (24. 3. 2020)
 Ako sa prenáša koronavírus? Vo vzduchu vydrží až 30 sekúnd (23. 3. 2020)
 Tento nemecký recept na imunitu zaberá stokrát lepšie, než prášky. Hodí sa obzvlášť v dnešnej dobe! (7. 3. 2020)
 Bolesť v krku? Nepríjemné škrabanie? Kloktajte! Toto sú tie najlepšie kloktadlá (23. 2. 2020)
 Počúvajte názory lekárov: pre toto je naozaj nebezpečné čistiť si uši vatovými tyčinkami! (17. 2. 2020)
 Auto zo Slovenska či radšej zo zahraničia? Toto radí odborník (2. 2. 2020)
 Užitočné tipy, ako predĺžiť životnosť batérie smartfónu (nielen) v zime (23. 1. 2020)



nasledujúci článok >>
SuperStar 2020: Toto je finálová desiatka!. Barbora Piešová predviedla na záver fantastický výkon
<< predchádzajúci článok
Nový nástroj prehliadača Chrome umožní zoskupovať otvorené okná