Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. apríla 2010

Produkcia v priemysle vzrástla o 20,6 %



Slovenský priemysel pridáva na dynamike. Priemyselná produkcia totiž vo februári tohto roka zrýchlila svoj medziročný rast z januárových 19,5 % na 20,6 %. Vývoj ovplyvnil rast v ...



Zdieľať
burza Ilustračná Foto: SITABRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) - Slovenský priemysel pridáva na dynamike. Priemyselná produkcia totiž vo februári tohto roka zrýchlila svoj medziročný rast z januárových 19,5 % na 20,6 %. Vývoj ovplyvnil rast v priemyselnej výrobe o 22,3 %, v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 13,3 %, v ťažbe a dobývaní o 12,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


K vysokému februárovému rastu produkcie v slovenskom priemysle napomohol predovšetkým slabý výkon priemyslu spred roka. Prispel však aj mierny reálny nárast produkcie. "Aj napriek silnému bázickému efektu bola časť rastu reálna," konštatuje analytik UniCredit Bank Dávid Dereník. Ako dodal, ťahúňom bol vo februári automobilový priemysel. Podľa vývoja registrácií nových áut v Európskej únii, ktoré vo februári poklesli, však podľa analytika zrejme automobilky vyrábajú prevažne na sklad alebo pre export mimo únie.

Výkon priemyslu tak bol v februári vyšší ako očakával trh, ktorý predpokladal rast o 15 %. "To, že sa priemyslu v prvom štvrťroku darilo a rastom predbieha ostatné odvetvia, naznačovali už skôr zverejnené predstihové indikátory na Slovensku aj v eurozóne, keďže priemyslu sa darí najmä vďaka zahraničnému dopytu," uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová s tým, že sentiment v priemysle na Slovensku sa už vrátil na predkrízové úrovne.

Silný rast priemyslu možno podľa Dereníka očakávať aj v nasledujúcich troch mesiacoch. Naznačujú to výsledky prieskumov z Nemecka, najvýznamnejšieho obchodného partnera Slovenskej republiky. "Pozitívny vývoj na nasledujúce tri mesiace naznačuje aj prieskum ekonomickej nálady v slovenskom priemysle. Otázna je však neskorá jeseň a zima, kedy skončí šrotovné v posledných krajinách a stimulačné efekty tak budú výraznejšie utlmené," uviedol Dereník.

Z priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na raste celkovej produkcie, sa vo februári najvýraznejšie zvýšila výroba dopravných prostriedkov, a to o 66,4 %. Nasledovala výroba strojov a zariadení inde neklasifikovaná s rastom o 45,1 %, výroba textilu, odevov, kože a kožených výrobkov stúpla o 33,6 % a výroba kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 8,3 %.

Celkovú produkciu ovplyvnil pokles vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 11,2 % a vo výrobe výrobkov z gumy a plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 10,6 %. Mierny pokles, o 1,1 %, zaznamenala aj výroba drevených a papierových výrobkov a tlači.

Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa v porovnaní s februárom 2009 zvýšila produkcia investičných prostriedkov o 46,6 %, výroba predmetov krátkodobej spotreby o 14,3 %, produkcia pre medzispotrebu o 12,3 %, výroba predmetov dlhodobej spotreby o 10 % a produkcia súvisiaca s energetikou o 6,8 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia vo februári oproti januáru zvýšila o 4,3 %.

Od začiatku roka tak vzrástol index priemyselnej produkcie medziročne o 20 %, v tom v priemyselnej výrobe o 23,1 %, v ťažbe a dobývaní o 9,6 % a v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 7,9 %. Z priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na raste produkcie celkom, bolo najvýraznejšie zvýšenie vo výrobe dopravných prostriedkov o 54,4 %. Významný rast zaznamenala aj výroba strojov a zariadení inde neklasifikovanej o 43,2 %, textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 24,9 %, kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 23,2 %.

Produkcia za prvé dva mesiace naopak klesla vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 10 %, výrobkov z gumy a plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 2,4 %, výrobe drevených a papierových výrobkov, tlači o 2,3 % a vo výrobe základných farmaceutických výrobkov a farmaceutických prípravkov o 1,1 %.

Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa zvýšila produkcia investičných prostriedkov o 38,2 %, výroba pre medzispotrebu o 24,7 %, produkcia predmetov krátkodobej spotreby o 13,6 %, výroba predmetov dlhodobej spotreby o 9,1 % a produkcia súvisiaca s energetikou o 3,1 %.

Slovenský priemysel sa tak po strmých prepadoch z krízového roku 2009 vracia do kladných čísel. Za celý rok 2009 totiž klesol index priemyselnej produkcie medziročne o 14,5 %, z toho v priemyselnej výrobe o 16 %, v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 7,7 %. Produkcia bola vyššia v ťažbe a dobývaní o 1,7 %.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci sú na 6. priečke v užívaní antibiotík v ún
<< predchádzajúci článok
V Iráne výroba centrifúg na obohacovanie uránu