Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. marca 2018

Produkcia ropy v USA bude pokračovať v budúcich piatich rokoch v raste



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Londýn 5. marca (TASR) - Produkcia bridlicovej ropy v Spojených štátoch by mala pokračovať v raste aj v nasledujúcich piatich rokoch, keďže ťažobné firmy sa po trojročnom útlme dokázali veľmi rýchlo zotaviť. Uviedla to v najnovšej prognóze Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).


Podľa IEA k tomuto vývoju do veľkej miery dopomohla dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov na čele s Ruskom o obmedzovaní produkcie. Cieľom bolo zlikvidovať nadbytok komodity na trhu a podporiť dovtedy klesajúce ceny ropy. Tie sa producentom ropy zvýšiť podarilo, čo však malo za následok zlepšenie pozície ťažobných firiem v iných krajinách, najmä v USA. Tie ťažia ropu z bridlíc a pri nízkych cenách komodity sa im ťažba neoplácala. Dohoda OPEC ich tak podporila a produkcia ropy v USA začala rásť.

IEA očakáva, že produkcia krajín mimo OPEC vzrastie do roku 2023 o 5,2 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov) na 63,3 milióna barelov/deň. Na celosvetovom raste produkcie, ktorý by mal v najbližších piatich rokoch predstavovať 6,4 milióna barelov denne, by sa ropa z bridlíc mala podieľať viac než 50 %.

"Aj napriek diskusiám o finančnej disciplíne a väčšiemu zameraniu sa na zisk než na rast produkcie, americké ťažobné firmy rýchlo zareagovali na stabilizáciu a neskôr rast cien ropy," uviedla IEA.

Podľa organizácie sa produkcia ropy v Spojených štátoch zvýši do roku 2023 o 2,7 milióna barelov na 12,1 milióna barelov denne. Minulý rok IEA vo svojej 5-ročnej prognóze uvádzala, že produkcia bridlicovej ropy v USA vzrastie do roku 2022 o 1,4 milióna barelov denne.

V prípade kvapalného zemného plynu by podľa súčasnej prognózy mal rast predstavovať 1 milión barelov denne na 4,7 milióna barelov/deň. Celková produkcia kvapalných uhľovodíkov by tak mala v roku 2023 dosiahnuť v USA takmer 17 miliónov barelov denne. Na porovnanie, v roku 2017 dosiahla 13,2 milióna barelov/deň. Spojené štáty by sa tak do piatich rokov mali stať najväčším producentom kvapalných uhľovodíkov na svete, pričom objemom produkcie by mali výrazne prekonávať produkciu v iných krajinách.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Moskva obnovila dodávky ropy do Európy (10. 1. 2007)
 Situácia sa nemení, ropa na Slovensko stále netečie (10. 1. 2007)
 Rokovania Ruska a Bieloruska skončili bez výsledku (9. 1. 2007)
 Rusko a Bielorusko rokujú o dodávkach ropy pre Európu (9. 1. 2007)
 V spore o ropu nesmú utrpieť európski odberatelia, tvrdí Putin (9. 1. 2007)
 Slovnaft požiadal vládu o zápožičku ropy zo SŠHR (9. 1. 2007)
 Podľa Fica sme schopní zvládnuť výpadok ropy bez ťažkostí (9. 1. 2007)
 Dodávky ropy sú na Slovensko stále pozastavené (9. 1. 2007)
 Bielorusi prišli do Moskvy rokovať o rope (9. 1. 2007)
 Dodávky ropy do Poľska a Nemecka cez Družbu prerušili (8. 1. 2007)



nasledujúci článok >>
Na letisku vo Frankfurte zatkli podozrivého islamistu
<< predchádzajúci článok
Daňový úrad v Košiciach po požiari opäť funguje v bežnom režime