Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. júla 2015

Producent Schindlerovho zoznamu venoval Oscara múzeu v Izraeli



Branko Lustig, jeden z producentov Oscarmi ovenčeného filmu režiséra Stevena Spielberga Schindlerov zoznam (1993), venoval dnes svoju sošku počas návštevy chorvátskej prezidentky ...



Zdieľať
Branko Lustig Foto: TASR/AP
Jeruzalem 22. júla (TASR) - Branko Lustig, jeden z producentov Oscarmi ovenčeného filmu režiséra Stevena Spielberga Schindlerov zoznam (1993), venoval dnes svoju sošku počas návštevy chorvátskej prezidentky Kolindy Garbarovej Kitarovičovej v Izraeli tamojšiemu múzeu Jad Vašem.


Medzičasom 83-ročný rodák z Chorvátska, ktorý na vlastnej koži zažil peklo niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, povedal, že podľa jeho názoru sa soška dostala na dôstojné miesto.

Zároveň poznamenal, že to nevníma ako rozlúčku s prestížnym ocenením Americkej filmovej akadémie. "Prenechávam ho národu, ďalším generáciám. Každý návštevník múzea Jad Vašem si ho bude môcť pozrieť, doma sme ho vídali iba s manželkou a dcérou". Zmysel pre humor potvrdil, keď vyjadril nádej, že pozlátenú sošku Oscara nebudú veľmi často utierať od prachu, pretože vrstva zlata na nej je mimoriadne tenká.

Riaditeľ múzea venovaného pamiatke obetí holokaustu Avner Šalev zdôraznil, že aj Lustigov dar signalizuje, že sa pamätné miesto stáva prirodzeným centrom spomínania a súčasne jeho univerzálnym symbolom.

Uznávaný producent, ktorý sa podieľal na vzniku nielen viacerých významných filmových, ale aj televíznych produkcií, získal svojho času druhého Oscara za veľkofilm Gladiátor.

Čiernobiela, viac ako trojhodinová dráma Schindlerov zoznam je filmovou adaptáciou skutočného príbehu nemeckého továrnika Oskara Schindlera, ktorý v roku 1939 prichádza do Krakova, aby tam využil lacnú židovskú pracovnú silu neďaleko miestneho geta. S blížiacim sa koncom druhej svetovej vojny však továrnik chce zabrániť transportu miestnych židov do neďalekého vyhladzovacieho tábora. Spisuje preto zoznam, na ktorom sa objaví viac ako 1200 mien, a napokon veľkú väčšinu z nich aj zachráni. Samotný Schindler sa po kapitulácii fašistického Nemecka ocitol ako člen NSDAP na úteku, neskôr žil v Nemecku a Argentíne. Následne sa vo finančnej núdzi presídlil do Izraela, kde sa oňho postarali viacerí ním zachránení židia.

Štát Izrael udelil Schindlerovi, rodákovi zo Svitav, za jeho postoj počas vojny vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lukašenko vzal Depardieua na výlet, ukázal mu poľnohospodárske stroje
<< predchádzajúci článok
Kmeň Akiov je na pokraji vyhynutia; nemá jedlo a prichádza aj o rodiny