Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. decembra 2016

Proces s Ratkom Mladičom sa skončil, sudcovia začali zvažovať rozsudok



Bývalý bosnianskosrbský veliteľ Ratko Mladična začiatku procesu v roku 2012, archívna snímka



Zdieľať
Bývalý bosnianskosrbský veliteľ Ratko Mladična začiatku procesu v roku 2012, archívna snímka Foto: TASR/AP Photo
Haag 15. decembra (TASR) - Zdĺhavý a komplikovaný súdny proces s bývalým bosnianskosrbským vojenským veliteľom, generálom Ratkom Mladičom, ktorý je obvinený z vojnových zločinov, dospel ku koncu a traja sudcovia Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) ho odročili, aby zvážili rozsudok. Očakáva sa, že im to zaberie takmer rok.


Obžaloba a Mladičov tím obhajcov predniesli dnes pred tribunálom OSN v Haagu záverečné reči. Predsedajúci sudca Alphons Orie potom odročil prípad dovtedy, kým nebude súd pripravený vyniesť svoje rozhodnutia v 11 bodoch obžaloby z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Prokurátori vyzvali sudcov, aby odsúdili Mladiča na doživotie. Argumentovali tým, že bol osnovateľom zverstiev spáchaných počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-1995, zatiaľ čo Mladičovi obhajcovia vyhlásili, že by mal byť zbavený obvinení.

Obžaloba tvrdí, že cieľom jeho konania bolo "trvalé odstránenie" bosnianskych Moslimov a bosnianskych Chorvátov z územia, ktoré si v Bosne a Hercegovine nárokovali bosnianski Srbi. Mladič čelí obvineniam z toho, že bol osnovateľom 44 mesiacov trvajúceho obliehania Sarajeva, kde následkom ostreľovania zahynulo podľa odhadov 10.000 ľudí. Mladič zohral kľúčovú úlohu aj pri srebrenickej masakre v roku 1995, keď bosnianskosrbské sily povraždili zhruba 8000 moslimských mužov a chlapcov.

Proces s Mladičom je posledným stále prejednávaným prípadom na pôde ICTY, ktorý obvinil celkovo 161 podozrivých. Medzi nimi figuruje aj Mladičov politický nadriadený - bývalý prezident Republiky srbskej Radovan Karadžič, ktorý bol v marci odsúdený na 40 rokov väzenia za podiel na genocíde a iných zločinoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PPO Dema Senica stavia novú výrobnú halu, prácu má nájsť 200 ľudí
<< predchádzajúci článok
Hľadá sa páchateľ lúpežného prepadnutia lekárne v Bratislave