Problémy zahraničných bánk by mohli ohroziť východnú Európu
Kapitálové toky do rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík strednej a východnej Európy by sa mohli náhle zastaviť, ak by sa do refinančných problémov dostali zahraničné banky, ktoré regiónu dominujú. ...
VIEDEŇ 15. decembra (WEBNOVINY) - Kapitálové toky do rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík strednej a východnej Európy by sa mohli náhle zastaviť, ak by sa do refinančných problémov dostali zahraničné banky, ktoré regiónu dominujú. Vyplýva to zo štúdie, ktorú v pondelok zverejnila rakúska centrálna banka. Vzhľadom na to, že väčšinu bánk v regióne vlastní relatívne malý počet západoeurópskych skupín vrátane troch rakúskych, existuje riziko "dominového efektu", pri ktorom by sa kríza mohla rýchlo šíriť z jednej krajiny do druhej, hovorí sa v štúdii. Keďže však banky v regióne majú silnú kapitálovú primeranosť, ziskové podnikateľské modely a relatívne nízku závislosť od refinancovania v súčasnosti neexistujú nijaké známky hroziacej krízy, uvádza sa v štúdii.
"Rozvoj kapitálových tokov do (rýchlo sa rozvíjajúcej strednej a východnej Európy) bude závisieť od finančnej sily materských skupín a sesterských bánk a od toho, či materské banky budú ochotné a schopné poskytovať fondy dcérskym bankám," uvádza sa ďalej v štúdii, ktorú zverejnili v polročnej správe centrálnej banky o finančnej stabilite. "Rizikom pre refinancovanie je domino efekt vyplývajúci z toho, že veľká časť zahraničného kapitálu vo viacerých krajinách pochádza z relatívne malého počtu západoeurópskych bánk." Najväčším poskytovateľom úverov v rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomikách strednej a východnej Európy je talianska UniCredit vrátane jej Bank Austria. Nasledujú rakúska banka Raiffeisen International, Erste Group Bank, francúzska Societe Generale a belgická KBC. Za nimi sú maďarská OTP banka a talianska Banca Intesa.
Štúdia, ktorá vychádza väčšinou z údajov z prvej polovice roka, teda z obdobia pred tým ako globálna finančná kríza postihla Maďarsko, poukazuje aj na riziko vyplývajúce z toho, že mnohé z týchto bánk pôsobia súčasne vo viacerých krajinách. "Krízu by mohli odštartovať ... aj problémy v sesterskej banke (v inej krajine), pretože existuje riziko dominového efektu v bankovej skupine," uvádza sa ďalej. Riziko náhleho stiahnutia kapitálu z rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík strednej a východnej Európy, ktoré sa zvýšilo v októbri, kedy sa investori vzdávali maďarských aktív, však bolo zažehnané vďaka programom pomoci zo strany Medzinárodného menového fondu, uvádza sa v štúdii.
SITA/Reuters