Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. apríla 2011

Problémy pohotovostí už má na stole aj premiérka



Súkromní lekári opäť oživili tému problémov lekárskej služby prvej pomoci. Tento raz o ich riešenie listom žiadajú premiérku Ivetu Radičovú. Okrem iného od nej ...



Zdieľať
iveta radicova Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) - Súkromní lekári opäť oživili tému problémov lekárskej služby prvej pomoci. Tento raz o ich riešenie listom žiadajú premiérku Ivetu Radičovú. Okrem iného od nej chcú, aby sa zasadila o odstránenie povinnosti všeobecných lekárov podieľať sa na výkone pohotovostí, čo je porušovaním ústavou garantovaných práv občanov. V liste sa zároveň uvádza, že je to posledná možnosť pred tým, ako sa obrátia na Európsku komisiu pre porušovanie Smernice Európskej únie (EÚ) o pracovnom čase pracovníkov v zdravotníctve.


Podľa lekárov by bolo čiastočným riešením problémov aj obmedzenie ordinačných hodín lekárskej služby prvej pomoci do 22. hodiny. Toto riešenie podľa nich navrhuje aj Ministerstvo zdravotníctva SR, legislatívna úprava sa však stále odkladá. Samotný rezort zdravotníctva pre agentúru SITA uviedol, že v spolupráci s odbornými organizáciami pripravili návrh, ktorý pôjde v blízkom období do vnútrorezortného pripomienkového konania, k jeho podobe sa však nevyjadril. "Do medzirezortného pripomienkového konania ho plánujeme zaradiť koncom leta,“ povedala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Kancelária predsedníčky vlády reagovala, že dostala v posledných dňoch viacero podnetov a listov súvisiacich so zdravotníctvom a zdravotnou starostlivosťou. Jedným z nich bol aj podnet Asociácie súkromných lekárov. "Kancelária predsedníčky vlády v súčinnosti s rezortom zdravotníctva a expertmi pripravuje stretnutie predsedníčky vlády s viacerými dôležitými aktérmi pôsobiacimi v oblasti zdravotníctva, vrátane Asociácie súkromných lekárov,“ dodala

Súkromní lekári v liste okrem iného poukazujú, že pri zadeľovaní lekárov do výkonu pohotovostí neexistujú žiadne pravidlá, či výnimky. V skutočnosti podľa nich ide o nútenú prácu, pod hrozbou pokuty do výšky 3 319 eur. Lekárskou službou prvej pomoci sa pritom podľa nich porušuje Smernica EÚ o pracovnom čase zdravotníckych pracovníkov. Ak totiž ide lekár slúžiť na pohotovosť, môže sa stať, že bez prestávky a oddychu odpracuje 32,5 hodiny.

Lekári za problém považujú aj podmienky poskytovania a odmeňovanie všeobecných lekárov. Upozorňujú, že neexistuje žiadne usmernenie alebo pravidlo na určenie výšky odmeny slúžiaceho lekára. "Dnes dostáva slovenský všeobecný lekár za výkon lekárskej služby prvej pomoci priemerne tri eurá za hodinu,“ upozorňujú v liste premiérku. Množia sa však prípady, keď nedostane vôbec nič. Ako príklad uvádzajú Nemocnicu v Kráľovskom Chlmci, ktorá od januára 2010 nezaplatila lekárom ani cent.

Na problémy pohotovostí upozornili ešte koncom januára 2009 prostredníctvom petície pediatri z východného Slovenska. Petíciu neskôr rozbehla aj Asociácia súkromných lekárov. Problémy sa snažilo vyriešiť predchádzajúce vedenie rezortu zdravotníctva, a to schválením zmeny financovania. Lekárskou službou prvej pomoci by sa mal zaoberať aj Ústavný súd SR. V októbri 2010 sa na neho obrátil bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Navrhol začatie konania o súlade ustanovení zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, týkajúcich sa povinnosti vykonávať lekársku službu prvej pomoci s príslušnými ustanoveniami Ústavy SR, ako aj niekoľkých dohovorov. Ústavný súd sa zatiaľ podnetom nezaoberal.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Akciové trhy v Európe a USA rástli, japonský oslabil
<< predchádzajúci článok
Budeme možno voliť 25 europoslancov z celej EÚ