Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. januára 2019

PRITUHUJE: Poľadovica je skoro všade, mimoriadna situácia v 30 obciach



Na severe a severovýchode Slovenska si treba dávať pozor aj na vietor na horách.



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta
 
Bratislava 15. januára (TASR) – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred snežením, vetrom na horách, snehovými jazykmi a závejmi či poľadovicou na takmer celom území Slovenska s výnimkou Košického kraja. V tejto súvislosti vydal viacero výstrah. Informuje o tom na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred poľadovicou platí pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj od 12.00 h. Banskobystrický, Trenčiansky, Prešovský a Žilinský kraj trápi poľadovica od skorého rána. "Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity ako doprava, pohyb osôb či infraštruktúra. Môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," uvádza SHMÚ.

Banskobystrický kraj sužujú aj sneženie i tvorba snehových jazykov a závejov. Pre vietor na horách tu meteorológovia vyhlásili výstrahu druhého stupňa. Tá by mala platiť až od 22.00 h. Snehové jazyky a záveje by mali potrápiť aj Trenčiansky kraj.

Pre Prešovský a Žilinský kraj vydali meteorológovia výstrahu druhého stupňa pred snežením, ktorá platí od skorého rána. "V okrese Liptovský Mikuláš sa miestami, najmä v polohách nad 900 metrov očakáva výskyt silného sneženia, pri ktorom spadne 50 až 70 centimetrov, ojedinele až 80 centimetrov nového snehu. Uvedená výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity ako doprava a pohyb osôb," dodáva SHMÚ.
 

Na snímke dodávka mimo zafúkanej vozovky na ceste III. triedy medzi Popradom a Veľkým Slavkovom, v Poprade 15. januára 2019.

Foto: TASR - Oliver Ondráš

 


Na severe a severovýchode Slovenska si treba dávať pozor aj na vietor na horách. Na hrebeňoch Tatier sa miestami očakáva výskyt silného vetra s priemernou rýchlosťou viac ako 90 kilometrov za hodinu, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 135 - 160 kilometrov za hodinu.
 

Cesty na Slovensku sú zjazdné, niektoré horské priechody sú uzatvorené



Cesty na území Slovenska sú zjazdné. Viaceré úseky sú vlhké alebo zasnežené. Niektoré horské priechody (HP) sú však uzavreté. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na webe zjazdnost.sk a Stella centrum.

Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre dopravu nad 10 metrov dĺžky. Rovnako pre vozidlá nad 10 metrov je uzavretý HP Fačkov v úseku cesty medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom. HP Šútovce a Skýcov sú uzavreté pre vozidlá nad 3,5 tony. Uzavretý je aj HP Veľké Pole na ceste medzi Oslanmi a Cerovou.

Všetky ostatné horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu hrúbky od jedného do troch centimetrov. Na HP Vrchslatina, Huty a Podspády je napadaný čerstvý až utlačený sneh hrúbky do päť centimetrov.

Vrstva čerstvého a kašovitého snehu v hrúbke od jedného do troch centimetrov je na úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest D1 Ivachnová - Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján - Liptovský Hrádok, Branisko - Široké - Fričovce - Chminianska Nová Ves, R3 Sedliacka Dubová – Široká a R4 obchvat Svidníka.

Utlačený a kašovitý sneh sa nachádza na cestách nižších tried v okolí Trstenej, Dolného Kubína, Spišskej Starej Vsi a Starej Ľubovne.
 

Zvýšená lavínová hrozba prevláda vo všetkých slovenských pohoriach


Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, aktuálne prevláda vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí.

Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v utorok informoval, že najväčším problémom je nový previaty sneh. Ten sa ukladá na záveterné svahy najmä východných, juhovýchodných a južných expozícií a vytvára doskovitý sneh, vankúše a preveje. "Uvoľnenie doskových lavín, najmä v spomenutých expozíciách, je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj spontánne, stredne veľké lavíny, ktoré môžu zasiahnuť údolné trasy," uviedol s tým, že ľuďom bez znalosti lavínovej problematiky a výbavy neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne.

Na horách sa v utorok výrazne ochladilo. "Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 20 do mínus osem stupňov Celzia. Fúkal silný, na hrebeňoch až búrlivý severozápadný vietor s rýchlosťou desať až 18 metrov za sekundu," doplnil Kyzek. Za posledných 24 hodín pripadlo prevažne od desať do 20 centimetrov nového suchého snehu.
 

V Žilinskom kraji vyhlásilo mimoriadnu situáciu pre sneh už 30 samospráv


Mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou bola v utorok napoludnie v Žilinskom kraji v jednom meste a 29 obciach. TASR o tom v pondelok informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

V kraji je momentálne mimoriadna situácia v okrese Čadca v meste Čadca a v obciach Podvysoká, Skalité, Makov, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Korňa, Staškov. V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše. V okrese Dolný Kubín v obciach Zázrivá, Pribiš a Pucov. V okrese Námestovo v obciach Beňadovo, Sihelné, Zákamenné, Novoť, Mútne, Oravské Veselé, Klin, Oravská Lesná, Rabčice, Oravská Polhora a Rabča. V okrese Kysucké Nové Mesto v obci Ochodnica.

Podľa vedúceho odboru krízového riadenia okresného úradu bolo v pondelok (14.1.) spoločným menovateľom situácie v obciach najmä opätovné sneženie a padanie snehu zo striech. "V niektorých obciach bolo po spadnutí snehu zo striech na ceste okamžite meter snehu a cesta bola neprejazdná. V niektorých obciach zistili, že keď sa snažili sneh len odhŕňať a neodvážali ho, po opätovnom snežení ho už nebude kde odhŕňať, lebo sa vytvorili mantinely. Komunikácie by mali byť priechodné minimálne pre jedno auto. Preto odstraňujú sneh, aby vytvorili miesta na vyhýbanie áut. Tak musia začať odvážať sneh aj tam, kde ho predchádzajúce dni neodvážali," vysvetlil Hollý.

V utorok má byť podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) oblačno až zamračené. Postupne sa na mnohých miestach očakáva sneženie, v Žilinskom kraji aj výdatné. Miestami sa môže vyskytnúť aj tvorba snehových jazykov alebo závejov, uvádza SHMÚ.


 

Cestári vyhlásili mimoriadnu situáciu v tatranskom regióne


Silný vietor sprevádzaný snežením opäť spôsobuje na cestách v tatranskom a podtatranskom regióne problémy. Cestári tam od utorkového rána vyhlásili prvý situačný stupeň a mimoriadne podmienky na cestách. "V okresoch Poprad, Levoča a Kežmarok je situácia veľmi zlá, museli sme pre zafúkavanie opäť uzavrieť úsek medzi Štrbou a Šuňavou. Máme čo robiť, aby sa nám podarilo udržať zjazdnú aj druhú spojnicu medzi týmito dvoma dedinami, tzv. hŕbky," uviedol pre TASR riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marián Barilla s tým, že veľmi ťažko zjazdné sú aj ďalšie úseky ciest v regióne.
 

Na snímke dodávka mimo zafúkanej vozovky na ceste III. triedy medzi Popradom a Veľkým Slavkovom, v Poprade 15. januára 2019.

Foto: TASR -Oliver Ondráš

 



Sneženie a najmä silný nárazový vietor je predovšetkým vo Vysokých Tatrách a v podhorí, v dôsledku čoho je tam na cestách veľmi zlá viditeľnosť. Najhoršia situácia je podľa Barillu medzi Popradom a Starým Smokovcom, Popradom a Veľkým Slavkovom, v okolí Mlynice, tiež medzi Veľkou Lomnicou a Starou Lesnou, na trase medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom, aj medzi Mengusovcami a Vyšnými Hágmi a Batizovcami a Tatranskou Poliankou.

"V okrese Kežmarok je to najhoršie medzi Kežmarkom a Stráňami pod Tatrami, medzi Slovenskou Vsou a Lendakom a Tatranskou Kotlinou a Ždiarom. V Levočskom okrese sú najväčšie problémy najmä v okolí Domaňoviec, medzi Spišským Podhradím a Korytným, Uložou a Brutovcami, medzi Bijacovcami a Vyšným Slavkovom a na úseku cesty Levoča – Závada," doplnil Barilla.

Počas uplynulých 24 hodín cestári v regióne prepluhovali viac ako 4000 kilometrov ciest, posypali 1000 kilometrov ciest kamenivom a ďalších 1600 kilometrov upravili soľou. Vo výkone bola okrem 22 sypačov aj snehová fréza, ktorá sprejazdňovala úsek medzi Kežmarkom a Stráňami pod Tatrami, a tiež traktory. "Všetka naša technika je v teréne a robíme všetko preto, aby sme cesty udržali zjazdné," zdôraznil Barilla s tým, že mnohé úseky sú prejazdné len za veľmi sťažených podmienok s takmer nulovou viditeľnosťou. Zároveň vyzval vodičov, aby zvážili svoju jazdu autom a pokiaľ nevyhnutne jazdiť nemusia, nech radšej ostanú doma. "Ak už sa aj na cestu vydajú, mali by byť veľmi opatrní a prispôsobiť svoju jazdu aktuálnymi podmienkam, ktoré sú naozaj ťažké," upozornil šéf podtatranských cestárov.



Cestári pod Tatrami očakávajú, že takéto počasie bude pretrvávať minimálne do stredajšieho (16.1.) doobedia a problémy má spôsobovať najmä vietor, ktorý na viacerých miestach môže dosiahnuť až 100 kilometrov za hodinu. "Je to celkovo veľmi zlé, s vetrom dokonca horšie ako pred týždňom. Napriek tomu s tým bojujeme so všetkou dostupnou technikou a robíme všetko preto, aby sme cesty udržali zjazdné," uzavrel Barilla.
 

Cesty v Prešovskom kraji sú zjazdné, problémy robí hlavne silný vietor


Cesty v Prešovskom kraji sú zjazdné, prevažne mokré, miestami je utlačená alebo kašovitá vrstva posypaného snehu. Problémy robí hlavne silný vietor.

"Ten fúka v prešovskej oblasti na ceste I/68 Pusté Pole za Lipanmi, kde sa tvoria snehové jazyky a záveje," informoval TASR analytik odboru prevádzky Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) Jaroslav Štofko s tým, že v oblasti Poprad je z tohto dôvodu od 8.30 h vyhlásený prvý situačný stupeň. "Je tam uzavretá cesta III/3061 Štrba - Šuňava," poznamenal. Na ostatných cestách nemajú hlásené problémy. "Sú zjazdné, udržiavané," poznamenal.

Cestári za posledných 24 hodín k 08.00 h posypali 10.396 a prepluhovali 15.927 kilometrov ciest. "Spotrebovali sme 1251 ton kameniva a 668 ton soli. Vo výkone bolo 104 vozidiel," vyčíslil Štofko s tým, že aktuálne je na cestách do 40 áut. "Hlavne pluhujú, a to na severe, čiže je to Poprad, Spišská Stará Ves, Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidník a Medzilaborce," dodal.

Ako TASR informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, od pondelka (14.1.) približne od 19.20 h do utorkového rána do 6.00 h zasahovali v kraji pri šiestich nehodách. V štyroch prípadoch išlo o technickú pomoc, kedy hlavne vyťahovali zapadnuté vozidlá z priekop. Dvakrát boli v okrese Poprad, raz v okrese Kežmarok a Sabinov. Zasahovali aj pri kolíziách v okrese Snina a Vranov nad Topľou. Tieto nehody si podľa neho vyžiadali aj zranené osoby.
 

Zo striech Ľubovnianskeho hradu už týždeň odpratávajú tony snehu


Horolezci i ďalší zamestnanci už týždeň odpratávajú sneh zo striech hradu Ľubovňa, aby tak ochránili najväčšiu pamiatku v regióne. Riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík predpokladá, že v dôsledku opätovného sneženia, budú v odstraňovaní nánosov pokračovať aj v priebehu tohto týždňa.

"Dvaja horolezci tam na lanách pracujú zhruba deväť hodín denne, nedá sa presne odhadnúť, koľko snehu už zo striech zhodili dolu, ale určite sú to tony. Na niektorých miestach, kde sneh najviac nafúkavalo, dosiahla výška snehovej pokrývky aj dva metre. Začali sme s odpratávaním presne pred týždňom," ozrejmil Mikulík s tým, že naposledy museli k takýmto prácam pristúpiť približne pred piatimi rokmi. Dôvodom odpratávania snehu je jednak ochrana statiky pamiatok, ale aj bezpečnosť návštevníkov, keďže hrad Ľubovňa je prístupný celoročne.

Sneh podľa riaditeľa Ľubovnianskeho múzea najviac ohrozuje Renesančný palác, ktorý bol takmer 300 rokov v ruinách a podarilo sa ho pred časom obnoviť a sprístupniť návštevníkom. "Tam je strecha atypická, pri jej obnove sme šli podľa historických prameňov, takže sú tam lieviky a sneh nejde dole prirodzene, ale drží sa v nich. Sú tam síce elektrické kábliky, ktoré majú sneh roztápať, ale pri takej nádielke urobia len malý tunel a nemajú šancu roztopiť to všetko. Práca je tam veľmi náročná, pretože sneh musia vyhadzovať aj do výšky dvoch metrov, aby prehodili vrchnú hradbu," vysvetľuje Mikulík. Sneh okrem toho zhadzovali aj z hradnej kaplnky, nástupnej budovy, renesančnej veže a vstupného barokového bastiónu, či administratívnej budovy múzea - pôvodného kaštieľa. Plné ruky práce majú aj v skanzene, ktorý je však v zime pre verejnosť uzavretý.

Tento rok je snehová nádielka na severe Spiša naozaj bohatá a tak je nutné sneh odpratávať nielen zo striech jednotlivých budov, ale aj zo zeme. "Celé múzeum, všetko čo má ruky-nohy, pracuje, máme tu aj taký malý bager, ktorý nahromadený sneh vyváža z jednotlivých nádvorí," dodal Mikulík. Zhadzovanie snehu zo striech je podľa neho takpovediac novou atrakciou pre návštevníkov, ktorí si často prácu horolezcov vo výškach aj fotia.
 

Na severe Slovenska pri kalamite pomáhajú aj hasiči z iných regiónov


Hasiči pomáhajú odstraňovať následky snehovej kalamity viacerým obciam s vyhlásenou mimoriadnou situáciou na severnom Slovensku. Na pomoc boli do postihnutých obcí vyslaní aj hasiči z iných regiónov.

"Vo viacerých obciach na severnom Slovensku bola starostami obcí vyhlásená mimoriadna situácia, na výpomoc boli už v pondelok (14. 1.) vyslaní hasiči z Dunajskej Stredy, Galanty, Trnavy, Prievidze, v utorok na výpomoc do postihnutých lokalít smerujú aj hasiči z Nitry," informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.

V obciach Skalité a Klokočov zasahujú podľa jej slov pri odstraňovaní cencúľov a veľkého množstva snehu zo strechy základných škôl hasiči z Čadce, zo Záchrannej brigády v Žiline a dobrovoľní hasiči zo Skalitého. V obciach Oravská Lesná, Klokočov a Novoť pomáhajú aj pri sprejazdňovaní cestných komunikácií, ktoré sú zasiahnuté veľkým množstvom snehu.

 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ZVÝŠTE OPATRNOSŤ: Cesty sú pokryté ľadom (9. 1. 2019)
 Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku sú zjazdné, na viacerých úsekoch sa tvoria snehové jazyky (9. 1. 2019)
 Sledujeme online: BUĎTE OPATRNÍ - Sneženie komplikuje dopravu na celom Slovensku (8. 1. 2019)
 BUĎTE OPATRNÍ: Ani dnes nie je situácia na slovenských cestách ružová (8. 1. 2019)
 AKTUÁLNE: Mimoriadna situácia je už v 17 obciach Žilinského kraja (6. 1. 2019)
 AKTUÁLNE: Sneženie zasiahlo aj Bratislavu, na cestách hrozí poľadovica (5. 1. 2019)
 SLEDUJEME zjazdnosť online: Aj dnes to je na cestách drsné (4. 1. 2019)
 ZJAZDNOSŤ ONLINE: POZOR na cestách aj na horách: Zima úraduje plnou silou (3. 1. 2019)
 Na Slovensko sa nedostanú kamióny z Česka (16. 3. 2013)
 Diaľnicu pod Tatrami zablokovali nákladiaky aj autobusy (15. 3. 2013)



nasledujúci článok >>
Proti smogu v Bangkoku bojujú vodným delom a lietadlami
<< predchádzajúci článok
Lajčák v rámci slovenského predsedníctva v OBSE odcestoval na Ukrajinu