Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. augusta 2006

Prístup medzinárodného spoločenstva desí islamský svet



Pokračovanie izraelskej ofenzívy v Libanone, ktorá si v krajine za tri týždne vyžiadala viac ako 900 obetí, vyvoláva zdesenie v islamskom svete, ktorý v tejto súvislosti upozorňuje na "dvojité ...



Zdieľať

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Pokračovanie izraelskej ofenzívy v Libanone, ktorá si v krajine za tri týždne vyžiadala viac ako 900 obetí, vyvoláva zdesenie v islamskom svete, ktorý v tejto súvislosti upozorňuje na "dvojité štandardy" medzinárodného spoločenstva. Účastníci štvrtkového krízového summitu Organizácie islamskej konferencie (OIK) v Malajzii vyzvali na okamžité prímerie v Libanone a zastúpenie moslimských národov v medzinárodných mierových silách, ktoré Organizácia Spojených národov plánuje vyslať do oblasti.

"Islamské spoločenstvo je zdesené, lebo nechápe, prečo svet dovolí, aby pokračovala táto ľudská tragédia," vyhlásil generálny tajomník 56-člennej OIK Ekmeleddin Ihsanoglu. "Je zdesené pri pohľade na dvojité štandardy, ktoré uplatňuje medzinárodné spoločenstvo," zdôraznil počas úvodného prejavu. Zároveň varoval, že ďalšie zlyhanie mierovej iniciatívy len podporí násilie a teror na Blízkom východe. Malajzia, ktorá v súčasnosti predsedá OIK, na summit pozvala prezidentov, premiérov a politických lídrov sedemnástich moslimských štátov. Medzi účastníkmi boli iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád a Susilo Bambang Yudhoyono, prezident najľudnatejšej moslimskej krajiny Indonézie. Do Malajzie taktiež pricestoval premiér Pakistanu, ktorý ako jediný moslimský štát vlastní jadrovú zbraň, a lídri Azerbajdžanu, Bangladéša, Turecka, Egypta, Jordánska, Kataru, Saudskej Arábie, Sýrie, Senegalu, Spojených arabských emirátov, Jemenu, Bruneja ako aj zástupcovia Organizácie za oslobodenie Palestíny.

"Žiadame, aby si Bezpečnostná rada OSN plnila svoje povinnosti pri udržiavaní medzinárodného mieru a bezpečnosti bez ďalšieho odkladu a presadila okamžité a všeobecné prímerie," uvádza sa v záverečnom vyhlásení konferencie. Nepriateľské akcie "sa musia skončiť pred rozšírením konfliktu na celý región a pred zabitím nádeje na trvalý a spravodlivý mier na Blízkom východe," vyhlásil pakistanský premiér Šaukat Azíz. Tradične radikálny iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád vyzval účastníkov, aby zareagovali na "zverstvá páchané Izraelom v Libanone a Palestíne izoláciou sionistického režimu a jeho podporovateľov". Všetkým štátom regiónu navrhol, aby "okamžite prerušili svoje verejné i neverejné styky so sionistickým režimom a izolovali Spojené štáty americké, Britániu a ich vlády, ktoré podporujú Izrael".

Libanonský premiér v odkaze pre delegátov summitu uviedol, že tri týždne izraelskej ofenzívy si vyžiadali viac ako 900 obetí. "Doteraz zahynulo viac ako 900 ľudí a tritisíc bolo zranených, z toho jedna tretina detí mladších ako dvanásť rokov," uviedol Fuád Siniora. Skonštatoval, že izraelská ofenzíva voči Libanonu "si vyberá neúmernú daň na ľudských životoch a infraštruktúre a totálne zničila našu krajinu a ekonomiku".

Izrael medzitým obnovil letecké útoky na pozície Hizballáhu v libanonskej metropole Bejrút a v okolí prístavného mesta Súr. Zameralo sa tiež na severnú libanonskú hranicu so Sýriou a cesty v severnom údolí Bikaá. V juholibanonskom meste Nabatíja stíhačky zasiahli sanitku miestnej moslimskej organizácie, uviedli libanonskí predstavitelia. Podľa libanonskej televízie boli cieľom najnovších izraelských útokov v Bejrúte viaceré budovy komplexu Hizballáhu v štvrti ar-Ruvajs, ktorý zasiahli už viackrát predtým.

Do bojov v južnom Libanone bolo vo štvrtok nasadených takmer desaťtisíc príslušníkov izraelských pozemných vojsk. Izraelský vojenský rozhlas vo štvrtok informoval, že vojaci operujú v okolí asi desiatky juholibanonských dedín. Armáda tiež vo štvrtok zverejnila vyhlásenie, v ktorom pripustilo vlastný omyl pri útoku na libanonskú dedinu Káná, kde zahynuli desiatky civilistov. Zároveň však obvinilo Hizballáh, že využíva civilistov ako živé štíty. Premiér Ehud Olmert v rozhovore pre denníky The Times a The Financial Times vyhlásil, že konflikt by sa mohol skončiť, keby Bezpečnostná rada OSN schválila vyslanie mierových síl do regiónu. Izrael chce, aby medzinárodné spoločenstvo rozmiestnilo na juhu Libanonu 15-tisíc zahraničných vojakov.

SITA, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Horúčavy v júli usmrtili vo Francúzsku 112 ľudí
<< predchádzajúci článok
Žiadne prímerie, kým v Libanone bude jediný izraelský vojak