Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. septembra 2015

Prístup k internetu má celosvetovo stále nedostatočný počet ľudí



Ilustračné foto. Ženy v afgánskej internetovej kaviarni.



Zdieľať
Ilustračné foto. Ženy v afgánskej internetovej kaviarni. Foto: TASR / AP
Ženeva 21. septembra (TASR) - Nárast počtu ľudí s prístupom k internetu sa spomaľuje, pričom viac než polovica svetovej populácie je stále "offline". V dnes zverejnenej správe to uvádza komisia OSN pre digitálny rozvoj (UNBCDD).


Prístup k internetu v prosperujúcich krajinách je dostatočný, avšak 90 percent ľudí žijúcich v 48 najchudobnejších štátoch sveta nemá žiadny prístup k tejto celosvetovej elektronickej sieti, informuje agentúra Reuters.

Predpokladá sa, že nárast počtu ľudí s prístupom k internetu sa tento rok spomalí na 8,1 percenta. Do roku 2012 pritom toto tempo rastu dlhodobo dosahovalo dvojciferné hodnoty.

Komisia OSN v správe uvádza, že do roku 2020 sa len ťažko dosiahne cieľ celosvetovo štyroch miliárd používateľov internetu. Konštatuje tiež, že počet zaregistrovaných používateľov sociálnej siete Facebook rastie rýchlejšie než počet používateľov internetu.

"Vyše polovica svetovej populácie - približne 57 percent alebo viac než štyri miliardy ľudí - stále nepoužíva internet pravidelne alebo aktívne," uvádza sa v správe. UNBCDD medzi príčinami uvádza vysoké náklady na vybudovanie potrebnej infraštruktúry vo vidieckych a odľahlých oblastiach, ako aj výrazné spomalenie nárastu celkového počtu používateľov mobilných telefónov.

Koncom tohto roka bude mať určitú formu pravidelného prístupu k internetu 3,2 miliardy ľudí; vlani išlo o 2,9 miliardy ľudí. Bude to 43,4 percenta svetovej populácie, čo stále zaostáva za cieľom OSN, ktorým je do roku 2020 zabezpečiť prístup k internetu pre 60 percent obyvateľov planéty.

Na internete je zastúpených len približne päť percent z odhadovaných 7100 jazykov sveta, uvádza ďalej UNBCDD. Mnoho používateľov internetu pritom nerozumie latinke, preto je pre mnohých problémom prečítať i názvy internetových domén.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Benátky v Lumiéri uvedú víťazné filmy festivalu za posledných 5 rokov
<< predchádzajúci článok
Nakrútili film o tradíciách chorvátskej menšiny v Jarovciach