Pristávací modul Phoenix obnovil komunikáciu s NASA
Pristávací modul Phoenix po vyše jednodňovom prerušení obnovil komunikáciu s pracoviskom na Zemi, informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Dni misie sú však aj tak ...
BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Pristávací modul Phoenix po vyše jednodňovom prerušení obnovil komunikáciu s pracoviskom na Zemi, informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Dni misie sú však aj tak spočítané. Príčinou je úbytok slnečného žiarenia a prašné búrky, pre ktoré mal modul nedostatok energie a musel sa prepnúť do núdzového režimu. Phoenix neodpovedal na dve pokusy o nadviazanie kontaktu. Vo štvrtok večer, keď okolo preletela družica Odyssea, vyslal signál. Sonda na posledný pokus o kontakt reagovala, no potom sa opäť na 19 hodín prepla do spánkového režimu, aby si dobila batériu. Pracovníci NASA predpokladajú, že bude fungovať ešte niekoľko týždňov. "Vedeli sme, že to príde," povedal projektový manažér NASA Barry Goldstein.
Phoenix pristál na severe Marsu v máji. Vykopával vzorky pôdy a ľadu na analýzy, či sú na planéte podmienky vhodné pre mikrobiálny život. NASA predĺžil misiu, aby získal pred ukončením činnosti čo najviac údajov. Sonda musí pracovať v prostredí, v ktorom má pre svoje solárne panely len málo hodín slnečného svetla. Počas misie bolo slnko nad horizontom, vďaka čomu mohol modul pracovať. V posledných dňoch sa však počasie na Marse veľmi zhoršilo. Teplota v noci klesla na mínus 141 stupňov, cez deň sa vyšplhala len na mínus päťdesiat, čo je počas misie dosiaľ minimum. Pristávací modul sa ocitol aj v prašnej búrke. NASA prednedávnom niektoré prístroje Phoenixu vypla, aby šetril energiou. Technici v utorok poslali príkaz na zastavenie prístroja, ktorý ohrieval robotické rameno. Tento krok im má pomôcť ušetriť asi 250 watthodín energie denne.
SITA/AP