Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

21. júna 2007

Pristátie raketoplánu Atlantis ohrozuje zlé počasie



Americkému raketoplánu Atlantis môžu pri dnešnom pristávaní na floridskom Myse Canaveral hroziť búrky, dážď a nízka oblačnosť. Vyplýva to z vyhlásenia hovorcu Kennedyho vesmírneho centra. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) - Americkému raketoplánu Atlantis môžu pri dnešnom pristávaní na floridskom Myse Canaveral hroziť búrky, dážď a nízka oblačnosť. Vyplýva to z vyhlásenia hovorcu Kennedyho vesmírneho centra. "Najväčšie obavy NASA pred štvrtkovým pristátím predstavuje búrkový front, dážď a oblačnosť vo výške 900 metrov," povedal hovorca George Diller. Pre bezpečné pristátie raketoplánu musia byť oblaky minimálne vo výške 1 500 metrov. Diller ďalej uviedol, že NASA nepovolí pristátie, ak sa v okruhu 55,5 kilometra od pristávacej dráhy vyskytne búrka. Aj napriek nepriaznivej predpovedi hovorca uviedol, že v tomto ročnom období sa počasie na Floride mení veľmi rýchlo. Atlantis bude mať vo štvrtok dve časové okná, v ktorých sa bude môcť pokúsiť o vstup do atmosféry - o 18:50 SELČ a s pristátím o 19:55 SELČ a o 20:25 SELČ s pristátím o 21:30 SELČ. Ak by sa štvrtkové pristátie muselo zrušiť, NASA má naplánované ďalšie štyri pokusy na piatok a sobotu - o 20:16 SELČ alebo 21:51 SELČ v Kennedyho vesmírnom centre alebo o 23:21 SELČ a 0:56 SELČ na leteckej základni Edwards v Kalifornii. Podľa Dillera je predpoveď pre piatkové pristátie na Floride priaznivejšie. Podľa NASA sa Atlantis musí na Zem dostať najneskôr do soboty, inak sa jeho vodíkom poháňané batérie takmer vybijú. Prípadné alternatívne miesto pre pristátie predstavuje aj tréningové zariadenie NASA White Sands v Novom Mexiku. Astronauti uskutočnili štyri výstupy do otvoreného vesmíru, zamerané na upevnenie nového 72-metrového dvojramenného solárneho panela a opravu poškodeného plášťa raketoplánu. Vedenie NASA sa obávalo, že poškodenie by mohlo mať vážne následky pre návrat raketoplánu cez atmosféru.

V sobotu inžinierka Sunita Williams z USA stanovila nový rekord v najdlhšom neprerušovanom pobyte vo vesmíre, keď prekonala 188 dní a štyri hodiny jej predchodcu Shannonona Lucida v roku 1996. Nebol to prvý rekord, ktorý sa Williams, bývalej testovacej pilotke amerického námorníctva, podarilo prekonať. Svoju púť do vesmíru začala 10. decembra a na Zem sa vráti s posádkou raketoplánu Atlantis. Na začiatku roka zotrvala počas štyroch výstupov do otvoreného vesmíru celkovo 29 hodín a 17 minút, čím prekonala rekord astronautky Kathryn Thornton pre najdlhšie výstupy do otvoreného vesmíru ženou. V apríli sa stala prvou astronautkou, ktorá na obežnej dráhe odbehla maratón na bežiacom páse v čase štyri hodiny a 24 minút.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tori Amos vystúpi v piatok v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Odchádzajúceho Liptáka nhradí v STV Savický