Príslušníci vrtuľníkovej jednotky dostali medaily za misiu KFOR
Vojenské medaily za službu v mierových a pozorovateľských misiách I., II., a III. stupňa 54 príslušníkom a dvom príslušníčkam Ozbrojených síl SR dnes odovzdal zástupca náčelníka Generálneho ...
BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) - Vojenské medaily za službu v mierových a pozorovateľských misiách I., II., a III. stupňa 54 príslušníkom a dvom príslušníčkam Ozbrojených síl SR dnes odovzdal zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Peter Gajdoš. Ocenení príslušníci OS SR pôsobili v dvoch trojmesačných rotáciách v operácii KFOR v Kosove do 16. júna ako vrtuľníková jednotka po prvýkrát vo vojenských štruktúrach NATO v česko-slovenskej základni Šajkovac pod vedením majora Ladislava Maláka a majora Jozefa Krupára. Agentúru SITA informoval hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.
Podľa generálporučíka Gajdoša „sa dôraz v súčasných operáciách kladie predovšetkým na nasaditeľnosť, rozmiestniteľnosť, mobilitu a udržateľnosť síl, flexibilitu jednotiek, vybavenosť modernými komunikačnými a informačnými systémami, možnosť rotácie vyčleňovaných síl rýchlej reakcie NATO a EÚ, odolnosť a logistickú udržateľnosť nasadených síl. Aj v operácii KFOR sme dokázali, že máme spôsobilosti porovnateľné s ostatnými členskými krajinami NATO, sme schopní plniť náročné úlohy a podieľať sa na plnení spoločného cieľa operácie.“ Ako ďalej uviedol, prínos účasti Ozbrojených síl SR jednotkou dopravných vrtuľníkov v operácii KFOR v Kosove spočíval nielen v reprezentácii krajiny, ale aj v nadobudnutí cenných skúseností z nasadenia v operácii NATO. "Chcel by som zdôrazniť, že veliteľstvo operácie KFOR vyslovilo veľké uznanie a pochvalu príslušníkom našej vrtuľníkovej jednotky za vysoko profesionálny prístup a za vzorné plnenie operačných úloh, vrátane plnenia prepravných a prieskumných úloh pre veliteľstvo,“ dodal Gajdoš.
Dva modernizované slovenské transportné vrtuľníky zabezpečovali prepravu osôb a materiálu, vykonávali prieskumné a monitorovacie lety, v prípade potreby hasili požiare. Spolu vykonali 222 operačných úloh, 1 031 letov, počas ktorých prepravili 3 789 osôb a 67,32 tony materiálu.
Ozbrojené sily SR pôsobia v operácii KFOR od septembra 1999 prostredníctvom 40-člennej ženijnej jednotky v rámci rakúskeho práporu AUSCON/KFOR. Od februára 2002 slovenský kontingent začal pôsobiť v Kosove v spoločnom česko-slovenskom prápore KFOR v súlade z rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN a na základe dohody medzi Ministerstvom obrany ČR a Ministerstvom obrany SR. Prápor prevzal priestor svojej zodpovednosti s rozlohou 120 km2, vrátane 42 km dlhej provinčnej srbsko-kosovskej hranice. V roku 2006 sa slovenská jednotka posilnila o zabezpečovaciu čatu. V súčasnosti v operácii KFOR pôsobí 134 slovenských vojakov, ktorí poskytujú pomoc humanitárnym organizáciám v ich aktivitách na území Kosova, vytvárajú podmienky na obnovu mierového spolužitia kosovských Srbov a Albáncov v operačnom priestore práporu, ktorí sú nútení žiť v provizórnych podmienkach. Pravidelne monitorujú priestor a objekty miestneho obyvateľstva a nepretržite strážia srbskú minoritu.
SITA