Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. novembra 2010

Pripútaných aktivistov odstraňujú z koľajníc



Nemecká polícia začala v pondelok s odstraňovaním aktivistov, ktorým sa podarilo mierovou cestou zadržať nákladný vlak so zásielkou rádioaktívneho odpadu z Francúzska do Nemecka. Na ...



Zdieľať
nemecko Foto: SITA/APDANNENBERG 8. novembra (WEBNOVINY) - Nemecká polícia začala v pondelok s odstraňovaním aktivistov, ktorým sa podarilo mierovou cestou zadržať nákladný vlak so zásielkou rádioaktívneho odpadu z Francúzska do Nemecka. Na trati pri Harlingene na severe Nemecka sedia v mínusových teplotách demonštranti a tvoria reťaz zostavenú z 3 000 až 5 000 ľudí. Po neúspešných rokovaniach s aktivistami pristúpila polícia v pondelok nadránom k operácii odkladania naukladaných ľudí z koľajníc. Informáciu pre agentúru AFP potvrdila hovorkyňa nemeckej polície. Pôvodne pokojné protijadrové demonštrácie prerástli už v nedeľu do násilných stretov medzi aktivistami a policajtmi.


Stovky aktivistov ničili v nedeľu železničnú trať pri Harlingene, čo je asi 15 kilometrov od Dannenbergu, cieľovej stanice pre vlak s jadrovým odpadom. Protest proti konvoju sa skončil bitkou medzi policajtmi a asi tisíckou demonštrantov. Poriadkové sily zasahovali obuškami, štipľavým sprejom a vodnými delami. Podľa polície sú na mieste zraní ako aktivisti tak policajti a viacerých pozatýkali. Presné čísla zatiaľ nie sú známe. Polícia tiež tvrdí, že ide o "členov anarchistických zoskupení", ktorí zvolili násilnú taktiku a na policajtov hádzali svetlice a náboje so slzotvorným plynom.

Vlak so 154 tonami spracovaného rádioaktívneho odpadu smeruje z francúzskeho mesta Valognes do nemeckého Gorlebenu. Všetok odpad pochádza z nemeckých elektrární. Aktivisti tvrdia, že je dvakrát rádioaktívnejší ako odpad z Černobyľu. Vlak má 14 vagónov - 11 obsahuje odpad v troch sa vezie poriadková polícia.



Aktivisti sa obávajú, že sa nakoniec z dočasnej skládky pre použitý jadrový materiál, Gorleben neďaleko Dannenbergu, stane trvalá. Podľa Greenpeace nebude bývalá soľná baňa Gorleben z dlhodobého hľadiska bezpečná. Aktivisti chcú tiež takýmto spôsobom poukázať na veľké riziká pre človeka a životné prostredie vyplývajúce z "veľmi" nebezpečné nákladu, ktorý považujú na "najtoxickejší v histórii". Predstavitelia francúzskej energetickej spoločnosti Areva to odmietajú a zdôrazňujú, že ide o rutinnú zásielku a k žiadnemu úniku rádioaktivity nemôže dôjsť.

Jadrová otázka sa v Nemecku stala citlivou politickou témou po tom, ako kabinet kancelárky Angely Merkelovej odhlasoval predĺženie životnosti pre 17 nemeckých jadrových zariadení. To vyvolalo obrovský nesúhlas opozície a verejnosti.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
JUŽNÁ KOREA: Veľké demonštrácie proti summitu G20
<< predchádzajúci článok
Svet označil voľby v Barme za zmanipulované