Pripomenuli si sedemdesiat rokov od Krištáľovej noci
KOŠICE 10. novembra (WEBNOVINY) – Približne 40 Košičanov, ktorí prežili holokaust, a členov Asociácie Ukrývané deti prijal dnes košický primátor František Knapík v Historickej radnici pri príležitosti 70. výročia Krištáľovej ...
KOŠICE 10. novembra (WEBNOVINY) – Približne 40 Košičanov, ktorí prežili holokaust, a členov Asociácie Ukrývané deti prijal dnes košický primátor František Knapík v Historickej radnici pri príležitosti 70. výročia Krištáľovej noci, ktorá bola v Nemecku začiatkom konečného riešenia židovskej otázky. Deportácie Židov do koncentračných táborov potom pokračovali aj v ostatných krajinách, vrátane Slovenska. Z Košíc a okolia bolo odvlečených vyše 13 000 Židov. Holokaust prežilo okolo štyristo.
Na slávnostnom prijatí sa zúčastnili prezidentka združenia židovských žien Ester Marta Győriová, prezidentka Asociácie Ukrývané deti Miriam Gálová, predseda košickej Židovskej náboženskej obce Pavol Sitár a košický rabín Jossi Steiner. Všetci prítomní sa zapísali do Pamätnej knihy mesta a od primátora dostali pamätnú medailu a drobné darčeky.
„Hoci od smutného výročia uplynulo už sedem desiatok rokov, aj dnes pretrváva neznášanlivosť, rasizmus, nacionalizmus a antisemitizmus. Zlo nezmizlo a to nabáda mať sa pred ním na pozore a brániť jeho šíreniu. Vaše pohnuté osudy nech sú svedectvom i výzvou pre všetkých, najmä mladých ľudí, lebo niektorí odmietajú uveriť, aké hrôzy sa udiali pred sedemdesiatimi rokmi a počas vojny,“ zdôraznil v príhovore primátor.
Prezidentka Asociácie Ukrývané deti Miriam Gálová uviedla, že v srdciach i mysliach ľudí, ktorí prežili hrôzy holokaustu, bolo všetko dlho zamknuté, nemali vôľu o tom hovoriť nielen u nás, ale v celej Európe. „Mnohé odvlečené deti neprežili. Ostatní sme prežili len vďaka ľuďom, ktorým dnes hovoríme záchrancovia. My sme už poslední, čo prežili holokaust, poslední, ktorí môžu ešte svedčiť, čo zažili. Sme už poslední a musíme svedčiť,“ povedala Gálová a vyzvala prítomných, aby sa otvorili a išli najmä do škôl a varovali mládež.
„Prežil som holokaust ako malé dieťa. Sú to bolestné spomienky a ani teraz sa mi o tom nehovorí ľahko. Mojich rodičov a mňa odvliekli. Zachránili ma dobrí ľudia, vďaka ktorým som prežil,“ hovorí Oskar Winkler, ktorého prekvapuje, že po toľkom utrpení a toľkých rokoch sa nájdu najmä mladí ľudia, ktorí oživujú fašistické myšlienky a nacionalizmus. Domnieva sa, že je to chyba v rodičovskej výchove, ale aj v spoločnosti. "Spoločnosť v mene demokracie toleruje aj šírenie myšlienok, ktoré s demokraciou nemajú nič spoločné, a to by nemalo byť,“ myslí si Winkler.
Spomienky na holokaust nevybledli ani po rokoch. Od Krištáľovej noci v Nemecku, ktorá rozpútala násilie a utrpenie mnohých ľudí nevídaných celosvetových rozmerov uplynulo 70 rokov. Košičanov, ktorí to prežili dnes prijal primátor Košíc František Knapík. Autor: Marián Angelovič
SITA