Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. mája 2014

Pripojenie Krymu k Rusku chcelo v skutočnosti len 15 % Krymčanov



Členky ukrajinskej volebnej komisie počas príprav na nedeľňajšie referendum vo volebnej miestnosti v dedine Orlinoje pri Sevastopoli.



Zdieľať
Členky ukrajinskej volebnej komisie počas príprav na nedeľňajšie referendum vo volebnej miestnosti v dedine Orlinoje pri Sevastopoli. Foto: TASR/AP
Moskva 5. mája (TASR) - Pripojenie Krymského polostrova k subjektom Ruskej federácie si v referende želalo len 15 percent voličov, vyplýva z vyhlásenia, ktoré sa v uplynulých dňoch objavilo na webovej stránke Rady pre rozvoj občianskej spoločnosti a ľudské práva pri ruskom prezidentovi. Ako spresnila ukrajinská tlačová agentúra UNIAN, vyhlásenie bolo na webe len krátko, veľmi rýchlo ho odtiaľ stiahli. Informácia o tom zaznela v analytickej relácii Tyždeň ukrajinskej televízie TSN.


Údaje o počte prívržencov pripojenia Krymu k Rusku sa výrazne odlišujú od oficiálnych výsledkov referenda, ktoré sa na polostrove konalo 16. marca, keď priradenie Krymu k subjektom Ruskej federácie údajne podporilo až 97 percent zúčastnených voličov. Účasť na referende bola tiež oveľa nižšia - pohybovala sa okolo hranice 30 percent, tvrdí prezidentská Rada pre rozvoj občianskej spoločnosti a ľudské práva.

UNIAN pripomína, že približne rovnaké výsledky plebiscitu i údaje o účasti voličov zverejnil po hlasovaní medžlis - parlament krymských Tatárov, ktorí referendum bojkotovali.

Správu o iných výsledkoch krymského referenda, než boli oficiálne, z webovej stránky Rady pre rozvoj občianskej spoločnosti a ľudské práva veľmi rýchlo stiahli, uviedla agentúra UNIAN. Dodala, že v rozhovore pre televíziu Kanal 24 o nich veľmi otvorene informovala členka rady, známa ruská ľudskoprávna aktivistka Svetlana Gannuškinová. Uviedla vtedy, že Rusko si svojou krymskou kampaňou "urobilo hanbu".

Anexia Krymského polostrova vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny pred viac ako 20 rokmi, ako aj zvýšenie napätia medzi Moskvou a novou vládou v Kyjeve.

Od prelomu februára a marca sa údajní príslušníci krymskej domobrany a uniformovaní neoznačení ozbrojenci zmocnili postupne všetkých vojenských objektov patriacich na Kryme ukrajinskej armáde. Časť ukrajinských vojakov a dôstojníkov neskôr vstúpila do služieb ruskej armády, ostatných ukrajinských vojakov kyjevská vláda 24. marca stiahla na pevninu.

Krymská republika a mesto Sevastopol sa stali subjektami Ruskej federácie 18. marca, keď prezident Vladimir Putin a proruské vedenie polostrova podpísali v moskovskom Kremli zmluvu o ich pripojení k Rusku. Predchádzalo tomu 16. marca referendum o štatúte polostrova, v ktorom sa väčšina voličov vyslovila za jeho pripojenie k Rusku. Referendum iniciovalo nové silne proruské vedenie krymskej autonómie, ktoré neuznalo novú ukrajinskú vládu sformovanú po protivládnych nepokojoch.

Nové ukrajinské vedenie i Západ referendum a jeho výsledky odmietli uznať a za ohrozenie územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny uvalili sériu sankcií, ktoré sa dotkli ruských i krymských predstaviteľov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Niektoré trolejbusy v Bratislave jazdia oddnes inak
<< predchádzajúci článok
Nedeľňajšia voľba líbyjského premiéra je neplatná

Pripojenie Krymu k Rusku chcelo v skutočnosti len 15 % Krymčanov - diskusné fórum čitateľov

Totálny nezmysel5.5. 11:02:37