Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

01. decembra 2017

Prípadov HIV pribúda, najviac infikovaných žije vo veľkých mestách



Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. V posledných troch rokoch dokonca lekári zaznamenali historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV infekcie v jednom ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 1. decembra (TASR) - Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. V posledných troch rokoch dokonca lekári zaznamenali historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV infekcie v jednom kalendárnom roku, a to u 80 až 90 ľudí.


Ľuďom s HIV/AIDS treba prejaviť solidaritu, upozorňujú v piatok mladí ľudia zo Slovenského Červeného kríža (SČK) vo viacerých mestách. Mnohí sú totiž často pre toto ochorenie v spoločnosti odsudzovaní. Mládež SČK bude hovoriť aj o potrebe prevencie.

"Stúpajúci trend HIV/AIDS vnímame na Slovensku v poslednom desaťročí," uvádza Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Najviac infikovaných žije vo veľkých mestách, najvyšší výskyt je v Bratislavskom kraji. Slovensko však naďalej patrí k členským štátom Európskej únie (EÚ) s najnižším počtom prípadov HIV infekcie.

Výskyt HIV/AIDS začali úrady na Slovensku sledovať od roku 1985. Do konca tohtoročného októbra ho celkovo zaznamenali u 961 ľudí, z toho Slovákov bolo 814 a zvyšok cudzinci. U 104 osôb prešla HIV infekcia do štádia AIDS, zomrelo 64 HIV infikovaných ľudí, z toho 49 v štádiu AIDS.

HIV infekciou sa väčšinou nakazia muži majúci nechránený sex s mužmi. Za celé sledované obdobie takto ochoreli vo viac ako 63 percentách. Heterosexuálnym nechráneným stykom sa infekcia preniesla v 23 percentách, injekčným užívaním drog v približne dvoch percentách. "Preniesla sa už aj cez transfúziu krvi," píše ÚVZ SR. Stalo sa to Slovákovi mimo SR v roku 1986. Štatisticky sa vírus takto cez sledované obdobie preniesol v asi 0,1 percenta prípadov. V 11 percentách nebol spôsob prenosu stanovený.

HIV vírus vyvoláva u človeka stratu imunity voči infekciám a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení. Ide o nevyliečiteľnú chorobu, podávaním liekov ale možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Optimálne nastavená kombinovaná antiretrovírusová terapia slúži nielen ako liečba pre ľudí s HIV, ale aj ako profylaxia infekcie. Prispieva tak k ochrane verejného zdravia a je efektívnym nástrojom proti šíreniu HIV v populácii.

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi zistený vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS.

Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je na Slovensku prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne. Testy robí Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálne úrady verejného zdravotníctva. V bratislavskom Ružinove nedávno zriadili i bezplatný Checkpoint, kde takúto službu možno využiť v určité dni.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Royal Bank of Scotland zatvorí ďalších 259 pobočiek po celej krajine
<< predchádzajúci článok
Na výstave Vinum Laugaricio predstavia 500 vzoriek vín