02. júna 2023

2.6.2023 - Prímerie vo vojne na Ukrajine podľa amerického ministra zahraničia nemožno vyhlásiť, pokiaľ to nebude súčasťou
„spravodlivej a trvalej“ mierovej dohody, ktorá zahŕňa aj stiahnutie ruskej armády.
Antony Blinken v piatok počas návštevy Fínska povedal, že
„prímerie, ktoré jednoducho zmrazí súčasné línie“ a umožní ruskému prezidentovi
Vladimirovi Putinovi „upevniť kontrolu nad územím, ktoré obsadil, odpočívať, vyzbrojiť sa a znova zaútočiť - to nie je spravodlivý a trvalý mier“.
Rusko sa musí zodpovedať
Rusko tiež podľa neho musí zaplatiť podiel rekonštrukcie Ukrajiny a zodpovedať sa za plnohodnotnú inváziu, ktorú voči svoju susedovi spustilo vlani vo februári.
Ak by sa Rusku umožnilo ponechať si pätinu ukrajinského okupovaného územia, vyslalo by to nesprávnu správu Moskve a
„ďalším prípadným agresorom po celom svete“, vyhlásil tiež Blinken.
Šéf americkej diplomacie povedal, že Washington je pripravený podporiť mierové úsilie iných krajín, vrátane tých z Číny a Brazílie. Každá mierová dohoda však musí podporovať princípy suverenity, územnej celistvosti a nezávislosti.
Čína chce byť sprostredkovateľ
Čína, ktorá tvrdí, že je neutrálna a chce slúžiť ako sprostredkovateľ, ale politicky podporuje Moskvu, v piatok vyzvala krajiny, aby prestali posielať zbrane na Ukrajinu.
Spojené štáty sú popredným západným spojencom a dodávateľom zbraní pre Ukrajinu, aby sa mohla brániť proti ruskej invázii.
Zdroj: SITA.sk - Prímerie na Ukrajine nebude bez stiahnutia ruskej armády, vraví Blinken. Zmrazenie súčasných línií nezabezpečí mier © SITA Všetky práva vyhradené.