Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. mája 2014

Prijatie eura si želajú viac než tri štvrtiny českých podnikateľov



Česko by skôr či neskôr malo prijať euro. Sú o tom presvedčené viac než tri štvrtiny českých podnikateľov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnili Svaz průmyslu a dopravy a Česká spořitelna ...



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Praha 1. mája (TASR) - Česko by skôr či neskôr malo prijať euro. Sú o tom presvedčené viac než tri štvrtiny českých podnikateľov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnili Svaz průmyslu a dopravy a Česká spořitelna v súvislosti s 10. výročím vstupu Českej republiky do Európskej únie. Na prieskume sa zúčastnilo celkovo 267 podnikateľov a firiem. Informoval o tom server novinky.cz.


Iba necelá štvrtina opýtaných, konkrétne 23 % podnikateľov, je proti prijatiu spoločnej európskej meny. Vo verejnosti je zasa tento pomer presne opačný - podľa nedávneho prieskumu agentúry STEM len štvrtina podporuje zavedenie eura.

Štvrtina podnikateľov usudzuje, že "včera bolo neskoro", čo znamená, že Česko malo prijať euro už dávno. Takmer 30 % je za jeho prijatie v roku 2018 až 2020 a zhruba 22 % sa domnieva, že krajina by mala euro prijať po roku 2020.

"Hlavnými dôvodmi sú exportne orientovaná ekonomika a firmy, z ktorých mnohé už teraz používajú euro pri obchodovaní, takže by sa im znížili transakčné náklady,"
povedal pre novinky.cz hovorca Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Prijatie jednotnej meny by navyše zatraktívnilo krajinu pre investorov a znamenalo by rozšírenie podnikateľských príležitostí. Zväz s odkazom na ekonomické analýzy uviedol, že zavedenie eura by malo posilniť rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 1 až 2 %. To znamená až o 60 miliárd Kč (2,19 miliardy eur) ročne.

K samotným dôsledkom českého vstupu do EÚ sa podnikatelia vyjadrovali skôr kriticky. Vyše 80 % z nich si myslí, že Česko nemá v inštitúciách EÚ dostatočné renomé a má tak malú možnosť niečo ovplyvniť.

Prekvapením je, čo podnikatelia v ČR považujú za najväčší prínos členstva krajiny v EÚ. Očakávalo sa, že najväčšou výhodou je pre nich jednotný vnútorný trh, možnosť prístupu k 500 miliónom zákazníkov bez ciel a netarifných prekážok. Namiesto toho ale podnikatelia skôr uprednostnili osobné hľadisko a to, že sa pri ceste do zahraničia nemusia zdržiavať na colniciach (teda Schengen).

Zaujímavé je, že dôležitejšia než vnútorný trh (pre viac než polovicu respondentov) je možnosť získať dotáciu či iný podporný nástroj z EÚ. Zhruba polovica respondentov uvádza väčšie obchodné príležitosti a vnútorný trh.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nové združenie chce stopnúť zdieranie realitných kancelárií
<< predchádzajúci článok
Netanjahu chce definovať Izrael ako židovský štát v zákone