Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. októbra 2006

Prihlasovanie výtvarníkov do projektu Maľba 2006 sa končí



Už len necelý týždeň zostáva mladým výtvarníkom na to, aby sa zapojili do projektu Maľba 2006 - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo. Súťaž odštartovala 22. septembra a jej cieľom je podporiť ...



Zdieľať

BRATISLAVA 17. októbra (WN/PR) - Už len necelý týždeň zostáva mladým výtvarníkom na to, aby sa zapojili do projektu Maľba 2006 - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo. Súťaž odštartovala 22. septembra a jej cieľom je podporiť mladých slovenských výtvarných umelcov. Celková dotácia súťaže je 600 tisíc korún, pričom víťaz získa 300 tisíc a druhý a tretí v poradí 200, respektíve 100 tisíc korún. Svoje práce môžu slovenskí profesionálni výtvarníci odovzdať do 23. októbra 2006.

Súťaž má ambíciu stať sa najprestížnejším podujatím svojho druhu na Slovensku.

Svoje diela do nej môžu prihlásiť slovenskí profesionálni výtvarníci vo veku do 35 rokov. Uzávierka prihlášok bude 23. októbra 2006, mená víťazov sa dozvieme 4. decembra 2006 na vernisáži výstavy najlepších 20-tich obrazov, ktorá potrvá až do Vianoc.

Prihlásené maľby sa budú hodnotiť v dvoch kolách. V prvom porota na základe digitálnej vizualizácie prihláseného diela vyberie 20 najlepších malieb. V druhom kole bude rozhodovať rozšírená porota, ktorú doplnia predstavitelia VÚB. Rozšírená porota určí poradie prvých troch zúčastnených diel. Posudzovať bude priamo zaslané originály súťažiacich diel.

Predsedom medzinárodnej odbornej poroty je známy slovenský maliar a sochár Laco Teren. „V tomto projekte vidím obrovský zmysel“, hovorí predseda poroty Laco Teren. „Okrem iného aj preto, že je vlastne jediný a prvý svojho druhu na Slovensku. Takto postavená cena je veľkou motiváciou pre mladých výtvarníkov a som presvedčený, že ju s radosťou privítajú. Treba si uvedomiť, že výtvarné umenie na Slovensku dnes nemá takéto injekcie vo forme napríklad štipendií, alebo iných programov“.

Podľa Terena je ďalším prínosom ceny možnosť získať renomé a prestíž pre víťazov aj laureátov.

„Osobne som pomáhal najmä pri zostavovaní poroty a som presvedčený, že táto porota je naozaj zárukou, že cena Nadácie VÚB bude čímsi, s čím sa nielen jej víťaz, ale aj autori všetkých 20-tich najlepších výtvarných diel budú môcť bez zaváhania pochváliť doma aj v zahraničí. Pre mladého začínajúceho výtvarníka je toto rovnako cenné, ako samotná dotácia, ktorej výška je určite motivujúca. Na rozdiel od iných, doslova symbolických, podobných cien je toto obrovský posun a som rád, že môžem byť pri tom“, povedal Teren.

POROTA

Laco Teren, predseda poroty (1960) - výtvarník a aktivista

Jedna z kultových postáv slovenskej výtvarnej scény, absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Nositeľ Řádu Zelené Berušky a jeden z prvých laureátov výročnej ceny SCCA. Patrí ku kmeňovým postavám generácie 80-tych rokov – maliarom, ktorí nadviazali na postmoderný prúd neoexpresionistickej maľby. Nástup tejto generácie priniesol postmodernu (transavantgardu) do slovenského výtvarného umenia. V poslednom čase sa stále viac angažuje v dianí okolo výtvarného umenia, venuje sa študentom a združeniu Tranzit. Žije a tvorí v Bratislave

Dr. Lóránd Hegyi (1954) - kurátor a historik umenia

V súčasnosti je riaditeľom múzea Le Musée d'art moderne de Saint-Etienne v St. Etienne. Taktiež je zakladateľom Centre Arte Contemporanea v Neapole).

Do nášho kontextu sa zapísal v 90-tych rokoch minulého storočia ako riaditeľ Múzea moderného umenia Ludwigovej nadácie vo Viedni. Jeho kurátorskou špecialitou je predstavovanie umenia strednej a východnej Európy. Usporiadal niekoľko zásadných výstav venovaných umeniu postkomunistických krajín a napísal množstvo odborných publikácií. V roku 1993 bol spolu kurátorom prestížneho La Biennale di Venezia, v roku 1995 umeleckým riaditeľom Sculpture Triennial of Stuttgart a v roku 2003 kurátorom Valencia Biennial. Žije a pracuje striedavo v St. Etienne a v Neapole.

Jaroslav Róna (1957) - maliar a sochár

Vyštudoval „Vysokou školu umělecko průmyslovou“, obor sklárstvo, výtvarníctvo u známeho sklárskeho majstra Stanislava Libenského. Jeho diplomová práca je dnes v zbierkach Národní galerie a Galerie města Prahy. Dnes pôsobí ako profesor sochárstva na Akadémii výtvarných umení. Zakladajúci člen legendárnej umeleckej skupiny TVRDOHLAVÍ (1987). Nositeľ Řádu Zelené berušky. Žije a tvorí v Prahe.

PhDr. Ivan Melicherčík (1944) - zberateľ

Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave (1962–1967) a v roku 1976 získal doktorát na pražskej Karlovej univerzite. Už dvadsaťpäť rokov sa venuje zberateľstvu umenia. Svoje zbierky moderného maliarstva a sochárstva, insitného umenia a afrického kmeňového umenia predstavil v mnohých galériách a múzeách. Je aj autorom mnohých katalógov a bol komisárom viacerých výstav. Napísal jedenásť publikácií, napr. Galanda a galandovci, Obrazy, Africké umenie, Sochy, Umenie inštinktu a iné. Je nositeľom Ceny Martina Benku (1999) a Ceny Kovačice (2000).

Alexandra Kusá, PhD. (1973) - kurátorka a historička umenia

Vyštudovala vedu o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (1993–2000). V roku 2005 obhájila dizertačnú prácu na tému slovenské umenie 50-tych rokov a dosiahla titul PhD. Od roku 2000 pracuje v Slovenskej národnej galérii, od roku 2005 ako vedúca kurátorka Zbierok moderného a súčasného umenia. Na FF UK prednáša vybrané kapitoly z umenia 20. storočia na katedre Dejín výtvarného umenia. Doteraz pripravila niekoľko odborných výstavných projektov a napísala množstvo odborných príspevkov. Žije a pracuje v Bratislave.

Bližšie informácie:

Alena Walterová

hovorca

VÚB, a.s.

Korporátna a marketingová komunikácia

Mlynské nivy 1, 829 90 Bratislava 25

Tel.: +421 2 5055 2130

Mobil: +421 904 755 195

Fax: +421 2 5556 6667

E-mail: awalterova@vub.sk

www.vub.sk

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa Pekingu plot na hranici s KĽDR nesúvisí s jadrovým testo
<< predchádzajúci článok
SR s najrýchlejším rastom priemyselnej produkcie v EÚ