03. marca 2021

3.3.2021 (Webnoviny.sk) -
Mnohé firmy museli z dôvodu koronavírusu prispôsobiť spôsob práce, ponuku služieb, či kontakt s klientom. Pre zamestnancov sa pritom stali jedným z najdôveryhodnejších zdrojov informácií o opatreniach a usmerneniach vlády. Mnohé teraz stoja pred dilemou, akú úlohu majú zohrávať v téme očkovania proti COVID-19. Podľa najnovšieho prieskumu HR pulse takmer 3/4 zamestnávateľov plánuje tému podporiť. Firmy veria, že očkovanie pomôže zlepšiť zdravie a tým aj ekonomickú produktivitu.
Názory šéfov firiem a HR profesionálov na výzvy od začiatku pandémie mapuje pravidelný prieskum HR pulse, ktorý realizuje Open HR fórum a spoločnosť Profesia. V tomto vydaní prieskumu sa organizátori ako partneri projektu #ZaockujemSa spolu s agentúrou Seesame pozreli na tému očkovania proti COVID-19.
Očkovanie pre mnohých zamestnávateľov znamená novú nádej, že obmedzenia, ktorým čelia, čoskoro pominú.
Potvrdzuje to až 73 % z 86 firiem, ktoré odpovedali kladne na otázku, či chcú aktívne komunikovať tému očkovania smerom k svojim zamestnancom. Väčšina firiem však zápasí najmä s pochopením právneho rámca v téme očkovania.
Viac ako 80 % respondentov potvrdilo, že by privítali právny názor, do akej miery môžu vstúpiť a ovplyvniť rozhodnutie zamestnanca v očkovaní. To, že je pre túto časť právne postavenie nejasné, ponúka priestor na usmernenie zo strany štátu. Pritom, ak by to bolo právne možné,
až 71 % zamestnávateľov by preferovalo disponovať informáciou, či konkrétny zamestnanec podstúpil očkovanie.
"Dobrým zamestnávateľom záleží na zdraví svojich zamestnancov – po ľudskej, aj ekonomickej stránke. Dáta potvrdzujú, že záujem firiem tu je, no na to, aby aj v téme očkovania boli dôveryhodným zdrojom informácií potrebujú usmernenie a overené informácie. Zamestnávatelia majú veľký vplyv na rozhodovanie svojich zamestnancov a tým aj príležitosť prispieť k zvýšenému záujmu o očkovanie a dosiahnutiu kolektívnej imunity," vysvetľuje Zuzana Ozanová, Head of Employer Branding z agentúry Seesame.
Potvrdzuje to aj prieskum, v ktorom takmer
60 % opýtaných firiem plánuje aktívne povzbudzovať zamestnancov k očkovaniu. Zároveň však rovnaké percento potvrdilo, že by uvítalo materiály, ktoré im túto prácu uľahčia. Veľa času a energie venujú krízovému riadeniu a usmerňovaniu svojich zamestnancov v opatreniach. Na osvetu či vzdelávanie tak firmám neostáva priestor. To samozrejme platí najmä pre malé a stredné firmy, kde je interná komunikácia často pridruženou agendou pre manažérov ľudských zdrojov či vedenie firmy. Aj väčšie firmy ale častokrát na takúto osvetu nemajú ľudské ci finančné kapacity.
"
Práve preto vznikol projekt #ZaockujemSa, ktorý prináša okrem iného aj základný informačný komunikačný balík k téme očkovania. Ten zahŕňa voľne dostupné materiály pre internú komunikáciu – plagáty, bannery, videá či brožúry – v slovenskom aj anglickom jazyku, ktoré môžu firmy bezplatne využiť," dopĺňa Zuzana Ozanová. Materiály po odbornej stránke pripravila Doc. MUDr. Alexandra Bražinová, Phd., MPH, epidemiologička z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty UK v Bratislave a členka neformálnej iniciatívy slovenských vedcov Veda pomáha – COVID-19. Projekt tak spája informácie z overených zdrojov na jednom mieste v zrozumiteľnej forme.
Možnosti zamestnávateľov z právneho hľadiska
v najnovšom vydaní svojho podcastu vysvetľujú aj profesionáli z advokátskej kancelárie TaylorWessing, ktorá je partnerom projektu. Ako vysvetlila Andrea Čupeľová, špecialistka na pracovné právo, keďže očkovanie proti COVID-19 je v súčasnosti klasifikované ako očkovanie na žiadosť, zamestnávatelia v praxi nemôžu zamestnancov do očkovania nútiť ani sankcionovať. Na rozdiel od testovania, zamestnávatelia v súvislosti s očkovaním nemajú ani žiadnu právnu povinnosť. To ale neznamená, že nemôžu využiť iné spôsoby, ako zamestnancov motivovať. Niektoré firmy napríklad
zvažujú možné benefity, ktorými môžu motivovať zamestnancov k očkovaniu, ako
napríklad deň voľna navyše. Túto skutočnosť
potvrdila aj štvrtina opýtaných v prieskume. Ako uzatvára Andrea Čupeľová, mimo zavedenia benefitov má každá firma možnosť zvyšovať povedomie o zmysle a prospechu očkovania.
Zdravotné témy pritom v pracovnom prostredí nie sú ani zďaleka tabu či novinkou – to, že už
v minulosti témy súvisiace so zdravím komunikovali, potvrdila tretina respondentov.
"Zo skúsenosti s našimi klientmi vieme, že ak aj flexibilne uspôsobili podmienky práce hneď na začiatku pandémie, nepredvídateľnosť situácie podrobuje biznis mnohým výzvam. Náhla práceneschopnosť zamestnancov či karanténa sťažujú spôsob práce, a to nielen výrobným firmám. Možno aj preto viac ako polovica respondentov uviedla, že preočkovanie väčšiny zamestnancov pomôže zvýšiť ich zdravie a tým aj ich produktivitu," uzatvára Zuzana Ozanová.
O prieskume
Prieskum HR Pulse zastrešujú Open HR fórum a spoločnosť Profesia s cieľom mapovať aktuálnu situáciu vo firmách pôsobiacich na Slovensku. Od začiatku pandémie mapuje a zdieľa "on time" informácie o prijatých firemných opatreniach, spustených HR nástrojoch a aktivitách, ktoré jednotlivé firmy prijali v dôsledku zmien spôsobených pretrvávajúcou pandémiou COVID-19.
Do aktuálneho prieskumu sa zapojilo 86 spoločností, od malých až po veľké podniky. Najviac zastúpené odvetvia sú IT a telekomunikácie, výroba, a bankovníctvo a poisťovníctvo.
O projekte #ZaockujemSa
Online platforma má za cieľ poskytnúť verejnosti overené informácie k téme očkovania proti ochoreniu COVID-19 a zdieľať dôvody, ktoré k očkovaniu motivujú bežných aj známych Slovákov. Súčasťou sú aj voľne dostupné materiály pre zamestnávateľov, prostredníctvom ktorých môžu priniesť overené informácie priamo svojim zamestnancom. Projekt vznikol ako spoločná iniciatíva #KtoPomozeSlovensku, vedeckej iniciatívy Veda pomáha – COVID-19, kreatívneho štúdia Barney a komunikačnej agentúry Seesame.
Viac na
www.zaockujemsa.sk
Informačný servis
Zdroj: Webnoviny.sk - Prieskum: Zamestnávatelia sa postavili za očkovanie © SITA Všetky práva vyhradené.