Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2015

Prieskum: Väčšina moslimov zaujíma k IS negatívny postoj



Ilustračné foto Foto: TASR/AP



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP


New York 8. decembra (TASR) - Veľká väčšina moslimov na celom svete zaujíma negatívny postoj k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Vyplýva to z prieskumu amerického inštitútu Pew Research Center, o ktorom dnes informovala televízia NBC News.

Prieskum bol vykonaný v 11 krajinách sveta s veľkými moslimskými populáciami, a to po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra, ku ktorým sa prihlásil IS.

"V žiadnej skúmanej krajine nevyjadrilo pozitívne stanovisko voči Islamskému štátu viac ako 15 percent obyvateľstva. V krajinách s pestrým náboženským a etnickým zložením obyvateľstva boli negatívne postoje k IS zaznamenané naprieč deliacimi líniami," uvádza sa v štúdii zverejnenej súčasne s prieskumom.

Najviac ľudí, až 99 percent, sa voči Islamskému štátu vyslovilo v Libanone, kde táto skupina krátko pred vykonaním podnikla smrtiaci útok s desiatkami mŕtvych.

Podobná úroveň negatívnych postojov bola zaznamenaná aj v Izraeli (97 percent) a v Jordánsku (94 percent). Dokonca aj na Palestínskych územiach IS odmietlo 84 percent opýtaných.

V desiatich z 11 skúmaných krajín odmietla IS väčšina respondentov. Jedinou výnimkou bol Pakistan, kde negatívne postoje voči IS vyjadrilo len 28 percent účastníkov prieskumu.

Pozitívny názor však vyslovilo len deväť percent Pakistancov, zatiaľ čo 62 percent sa nevedelo k otázke vyjadriť. V rámci skúmaných krajín išlo o ďaleko najvyšší počet respondentov, ktorí nevedeli k IS zaujať názor.

Najviac stúpencov IS prieskum zaznamenal v Nigérii (14 percent opýtaných). Prevažujúce negatívne postoje voči IS prejavili nigérijskí kresťania (71 percent) aj moslimovia (61 percent).

Mnohí vyznávači islamu odmietajú nazývať túto džihádistickú organizáciu Islamským štátom a dávajú prednosť arabskej skratke Dáiš. Samotným členom IS sa táto skratka veľmi nepáči, keďže v arabčine vyvoláva negatívne asociácie. Pripomína totiž podobné výrazy označujúce osoby používajúce násilie a rozsievajúce svár.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Salah Abdeslam po útokoch v Paríži volal kamarátovi do väzenia
<< predchádzajúci článok
Mogheriniová: Štáty EÚ nesmú po útokoch podliehať strachu

Prieskum: Väčšina moslimov zaujíma k IS negatívny postoj - diskusné fórum čitateľov

Ako si mozete byt isty odpovedami, ked...9.12. 5:15:14