Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. augusta 2022

Prieskum ukázal, čo robí Slovákom najväčšie starosti



Pomerne veľké obavy pociťujú Slováci z popularity extrémistických a antisystémových skupín na Slovensku (67,2 percenta) a z príchodu utečencov (69,4 percenta).



Zdieľať
Prieskum ukázal, čo robí Slovákom najväčšie starosti

Slováci majú najväčšie obavy z rastúcich cien a inflácie, desí ich tiež situácia v slovenskom zdravotníctve. Strach z vojny na Ukrajine sa u nich znižuje. Vyplýva to z júlového prieskumu Ako sa máte, Slovensko?. Zber dát sa uskutočnil od 18. do 22. júla na vzorke 1000 respondentov.


V poradí 15. prieskum ukázal, že ľudia na Slovensku sa stále najviac obávajú rastúcich cien energií a inflácie (86,3 percenta), stavu slovenského zdravotníctva (82,8 percenta) a vojny na Ukrajine (70 percent). Strach z vojny však klesá, v marci sa jej obávalo 78 a v apríli 74 percent opýtaných. Pomerne veľké obavy pociťujú Slováci aj z popularity extrémistických a antisystémových skupín na Slovensku (67,2 percenta) a z príchodu utečencov (69,4 percenta). Z pandémie nového koronavírusu má obavy 53,1 percenta respondentov, čo predstavuje mierny nárast oproti predošlým vlnám výskumu.

"Po piatich mesiacoch od napadnutia Ukrajiny vojskami Ruskej federácie pomaly klesajú obavy obyvateľov z tohto vojenského konfliktu. Zrejme aj pod vplyvom aktuálnych správ o nedostatku personálu narastajú obavy zo stavu slovenského zdravotníctva a sú široko zdieľané naprieč populáciou Slovenska. Obavy z inflácie zostávajú vysoké a sú na rovnakých úrovniach, ako boli na začiatku roku," skonštatoval Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

V súvislosti so zdražovaním vyše 76 percent respondentov uviedlo, že ho pocítilo veľmi výrazne, len 1,6 percenta z opýtaných zvyšovanie cien nepocítilo vôbec. Spomedzi respondentov, ktorí uviedli, že zdražovanie pocítili, sa 84 percent snaží nakupovať lacnejšie alebo menej. "Podobne ako v máji 2020 aj v súčasnosti je pre o niečo viac ako 41 percent domácností veľmi či dosť ťažké vyjsť so svojím rozpočtom," doplnili.

Projekt Ako sa máte, Slovensko? dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku pandémie nového koronavírusu v marci 2020. Výskumy sú reprezentatívne pre online populáciu Slovenska. Zber dát prebieha online metódou dopytovania prostredníctvom MNFORCE SK. Autormi projektu sú Sociologický ústav SAV, Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, prieskumná agentúra MNFORCE a komunikačná agentúra Seesame.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prokurátor už rozhodol o sťažnosti Fica a ďalších obvinených v kauze Súmrak
<< predchádzajúci článok
Všetko o klimatizácii, čo ste potrebovali vedieť