10. septembra 2018
Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin BaumannBratislava 10. septembra (TASR) - Životná úroveň Slovákov sa zvyšuje. Dokazuje to nielen rast životnej úrovne a údaje o domácnostiach, ale taktiež pozitívne vyjadrenia samotných Slovákov. Napriek tomu mnohí tvrdia, že im financie nestačia. Prieskum Nadácie Partners a agentúry Focus, ale aj odborníci na financie však potvrdzujú, že je najvhodnejší čas sa finančne zabezpečiť.
"
Životná úroveň Slovákov sa naozaj zvyšuje, čo dokazujú aj porovnania z prieskumov za ostatné roky. Postupne rastú reálne mzdy, úspory v bankách, ale aj spotreba obyvateľov. Okrem iného aj súčasný extrémne vysoký nárast úverov svedčí o tom, že ľudia majú pozitívne očakávania, že sa ich situácia minimálne nezmení a budú schopní aj v najbližších rokoch splácať svoje záväzky vyplývajúce z úverov," povedal v pondelok na stretnutí s novinármi v Bratislave Maroš Ovčarik z Finančného kompasu.
I napriek tomu, že podľa štatistík by sa mali Slováci mať finančne lepšie, tvrdia, že peňazí nemajú nazvyš. Prieskumy poukazujú na hlavnú príčinu, ktorou je nezdravý finančný životný štýl.
"
Užívame si súčasnosť a takmer neplánujeme, čo bude o niekoľko rokov. V našich finančných rozhodnutiach a prioritách rozmýšľame skôr krátkodobo ako do ďalekej budúcnosti. Až 53 % respondentov nevidí zmysel v dlhodobom finančnom plánovaní, pretože človek nevie, čo bude o rok či dva a už vôbec nie o desať," vysvetlila finančné prístupy Slovákov, podľa prieskumu agentúry Focus, Monika Remiašová z Nadácie Partners. Podľa neho až 80 % domácností a nezáleží na výške príjmu, míňa zbytočne veľa na bežnú každomesačnú spotrebu. Takmer dve tretiny Slovákov si pravidelne robia radosť drobnými vecami aj popri bežných nákupoch a polovica opýtaných si odkladá nejaké peniaze, iba ak zostanú.
Slováci majú veľký potenciál mať sa lepšie. Poznajú základné princípy ako na to, chcú šetriť a myslieť aj na budúcnosť, robia to však nesprávne. "
Radi sa vyhovárame, držíme sa mnohých finančných zlozvykov, neplánujeme a máme slabú disciplínu. Sme schopní šetriť si, ale neodložíme si hneď, ako príde výplata. Myslíme najmä na krátkodobé finančné priority a veľmi málo na svoju budúcnosť. Aj tú vnímame viac ako budúcnosť svojich detí, nie svoju. To, čo nám stanovuje zákon, plníme a tak sa staráme skôr o auto ako o zabezpečenie seba alebo svojho majetku. Nevieme využívať vhodné bankové alebo investičné produkty, a tak za zadlžujeme požičiavaním si na veci, ktoré nevyhnutne nepotrebujeme a namiesto úveru na bývanie si radšej platíme nájom," zdôraznila hlavné dôvody Andrea Straková, odborníčka na financie z Partners Group SK.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR