
BRATISLAVA 12. novembra (WBN/PR) - Slováci sa chorôb a úrazov svojich detí obávajú viac ako Česi, no náš strach sa na percente poistených detí príliš neodráža. V prieskume ING Životnej poisťovne 58 % slovenských rodičov uviedlo, že rozhodne má strach z vážneho ochorenia svojho dieťaťa, na českej strane priznalo rovnaké obavy iba 43 %. Poistenie kritických chorôb má pritom uzatvorená na Slovensku len necelá tretina detí - u väčšiny rodičov sú hlavným problémom peniaze.
Prieskum ING Životnej poisťovne skúmal, ako sa Slováci a Česi starajú o zdravie svojej rodiny, z čoho majú najväčšie obavy a aký majú postoj k poisteniu detí. Slovenskí rodičia sa podľa tohto výskumu obávajú vážneho ochorenia viac ako českí, no prekvapivo to nevedie k tomu, aby svoje deti poisťovali vo väčšej miere. Pri poistení proti kritickým chorobám detí sa Slováci a Česi zhodnú - poistená je len takmer tretina detí.
"
Zvláštne je, že deti poisťujeme proti úrazom takmer dvakrát častejšie ako proti kritickým chorobám," konštatuje Jiří Čapek, generálny riaditeľ ING Životnej poisťovne. "
Je to paradox, vzhľadom na to, že rodičia sa podľa prieskumu evidentne obávajú chorôb takmer rovnako ako úrazov," dodáva.
Pokiaľ ide o strach z úrazov, vedieme s ešte väčším náskokom: úrazov sa rozhodne bojí až 57 % slovenských rodičov a len 35 % českých. A znovu paradoxne, aj keď sa Česi úrazov boja menej, svoje deti poisťujú o niečo viac. V Česku poistilo svoje deti proti úrazu 61 % rodičov, na Slovensku 56 %.
Poistenie chorôb je pre Slovákov najmä otázkou peňazí
Ďalším zaujímavým momentom prieskumu je otázka, aké majú rodičia dôvody nepoistiť svoje deti proti kritickým chorobám. Českí rodičia (32 %) vnímajú takéto poistenie ako viac-menej zbytočnosť, pretože veria, že ich deťom sa nič nestane. Slovenskí rodičia (27 %) uvádzajú, že problémom sú peniaze. "
Je to otázka priorít a toho, ako veľmi si uvedomujeme hrozbu vážneho ochorenia vlastného dieťaťa. Životné poistenie v prípade nečakaných udalostí poskytuje rodine finančné prostriedky, ktoré sú v kritickej životnej situácii veľmi nápomocné a neporovnateľné s mesačnými výdavkami na poistenie," vysvetľuje Jiří Čapek. Skutočnosť, že ide viac o priority ako nedostatok financií, dokladá napríklad aj rastúca suma, ktorú utrácame na dovolenky. Podľa prieskumu agentúry GfK, počas sezóny 2013 minuli Slováci ročne na dovolenku v priemere 553 eur na osobu. Životné poistenie dieťaťa s pripoistením kritických chorôb pritom vychádza priemerne 250 eur ročne.
Tretina rodičov už riešila poistnú udalosť
Neveriacich Tomášov by mohol presvedčiť i fakt, že viac ako tretina českých rodičov (35 %) a 28 % slovenských, ktorí svoje deti poistili, už riešilo poistnú udalosť. "
Poistenie je najlepším záložným plánom, aký v prípade zdravia existuje," hovorí Jiří Čapek. "
Pomáha zvládať veľkú materiálnu záťaž a vedomie, že ste zabezpečený, pomáha psychike, a tým aj rodinnej pohode," dodáva.
Je síce príjemné žiť v predstave, že sa nám nič zlé nestane, no štatistická pravdepodobnosť úrazu či vážneho ochorenia hovorí niečo iné. Choroby ani úrazy si nevyberajú a prichádzajú v najneočakávanejších chvíľach.
Kto je ING?
ING je finančná skupina holandského pôvodu. Pôsobí v 40 krajinách sveta a prostredníctvom 75 000 zamestnancov ponúka 47 miliónom klientov produkty v oblasti životného poistenia, sporenia na dôchodok, bankovníctva a investovania, a pomáha im tak riadiť ich finančnú budúcnosť.