Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2016

Prieskum: Mnoho obyvateľov EÚ má voči migrantom negatívny postoj



Vysoký počet Európanov sa obáva, že migračná kríza zvýši pravdepodobnosť terorizmu v ich krajine, vyplýva z nedávneho prieskumu verejnej mienky, ktorý v desiatich ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR AP
Washington 12. júla (TASR) - Vysoký počet Európanov sa obáva, že migračná kríza zvýši pravdepodobnosť terorizmu v ich krajine, vyplýva z nedávneho prieskumu verejnej mienky, ktorý v desiatich štátoch EÚ uskutočnila expertná skupina Pew Research Centre (PRC) so sídlom vo Washingtone. Informovala o tom dnes agentúra DPA.


V ôsmich z desiatich skúmaných krajín bola polovica alebo viac respondentov presvedčená, že prichádzajúci migranti znamenajú zvýšenie teroristických hrozieb. Najvýraznejší pomer bol v tomto ohľade zaznamenaný v Maďarsku (76 percent), Poľsku (71 percent), na treťom mieste skončili zhodne Nemecko a Holandsko (61 percent).

Polovica alebo viac opýtaných v piatich z desiatky skúmaných krajín EÚ taktiež súhlasila s tým, že migranti pripravia domáce obyvateľstvo o pracovné príležitosti alebo sociálne dávky. Tieto obavy sú najvyššie opäť v Maďarsku (81 percent), Poľsku (75 percent), Grécku (72 percent) a Taliansku (65 percent).

Vnímanie migrantov je čiastočne ovplyvnené negatívnymi postojmi voči moslimom žijúcim v Európe, uvádza PRC vo svojej správe. V Maďarsku, Taliansku, Poľsku a Grécku viac než šesť z desiatich respondentov uviedlo, že má voči moslimom žijúcim v ich vlasti záporný postoj. Tento názor pritom vyjadril najmenej jeden zo štyroch opýtaných v každej zo skúmaných krajín.

V každom z týchto štátov dominuje zároveň stanovisko, že moslimovia sa chcú skôr odlišovať od zvyšku spoločnosti, než prijať zvyklosti a spôsob života tej-ktorej európskej krajiny.

Výsledky zverejnené v pondelok sú súčasťou prieskumu, ktorý PRC vykonala v desiatich členských štátoch EÚ, ako aj v USA. Prieskum bol uskutočnený na vzorke 11.500 respondentov od 4. apríla do 12. mája, teda ešte pred britským referendom o zotrvaní krajiny v EÚ a teroristickými útokmi na letisku v tureckom Istanbule. Do prieskumu boli zahrnuté krajiny, ktoré tvoria 80 percent z celkového obyvateľstva Európskej únie.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
M. Lajčák otvoril v Bruseli slovenskú výstavu o hľadaní krásy
<< predchádzajúci článok
Trump: Incident v Dallase bol bol útokom na celú krajinu