Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. novembra 2019

PRIESKUM: Boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou EP



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 29. novembra (TASR) - Boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou Európskeho parlamentu (EP). Naznačil to nový prieskum Eurobarometra, ktorý si nechal vypracovať zákonodarný zbor EÚ.


Prieskum agentúry Kantar zverejnený v piatok zdôraznil aj úlohu klimatických protestov mládeže, ktoré sa už tradične konajú posledný piatok v mesiaci naprieč celou Európou.

Výsledky prieskumu naznačili, že boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou Európskeho parlamentu. Potvrdili to reakcie občanov 28 členských krajín EÚ. V období od 8. do 22. októbra bolo oslovených 27.607 respondentov. Výsledky tohto prieskumu potvrdili predošlé zistenia, že boj proti klimatickým zmenám bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sa najmä mladí ľudia v EÚ zúčastnili na májových voľbách do europarlamentu.

Celkovo až 32 percent Európanov pokladá boj proti klimatickým zmenám a ochranu životného prostredia za hlavnú tému, ktorou by sa mali zaoberať europoslanci. Medzi priority túto tému zaradilo aj 25 percent oslovených Slovákov. Životné prostredie najviac zmieňujú občania z 11 krajín, najviac zo Švédska (62 percent), Dánska (50) a Holandska (46).

Prieskum sa zameral aj na otázku, ktoré problémy v tejto oblasti ľudí najviac znepokojujú. Pre nadpolovičnú väčšinu Európanov (52 percent) sú to klimatické zmeny, následne znečistenie ovzdušia (35) a potom znečistenie morí (31). Slovákov najviac trápi narastajúce množstvo odpadu (40 percent), znečistenie ovzdušia (36), odlesňovanie (34) a tiež znečistenie riek a jazier (30).

Predseda EP David Sassoli, ktorý sa v pondelok (2.12.) zúčastní na klimatickej konferencii OSN (COP25) v Madride, vyhlásil, že prieskum Eurobarometra jasne ukazuje, že Európania očakávajú od EÚ konkrétne činy v boji proti klimatickým zmenám. V tejto súvislosti pripomenul, že europoslanci vo štvrtok v Štrasburgu schválili uznesenie, ktoré vyhlasuje stav klimatickej núdze v Európe aj vo svete. "Načúvame našim občanom a tlačíme na to, aby sa prešlo od slov ku skutkom," opísal situáciu Sassoli.

Prieskum sa zameral aj na protesty mladých ľudí, ktoré začali vlani a zmobilizovali už milióny ľudí v EÚ aj na celom svete. Podľa Eurobarometra si takmer 60 percent Európanov myslí, že tieto protesty majú priamy vplyv na politiku na národnej i európskej úrovni. Najviac sú o tom presvedčení respondenti v Írsku (74 percent) a Švédsku (71), podobne však premýšľa aj 63 percent Slovákov. Pesimistickejšie sa v tomto smere prejavili Česi (42) a Briti (47).

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Petržalka deklaruje, že zimnú údržbu rieši intenzívne
<< predchádzajúci článok
Most v obci Strážske bude treba kompletne zrekonštruovať