Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. novembra 2011

Prideľovanie stimulov podľa Vladimíra Sotáka smrdí korupciou



Slovenskí podnikatelia sú rozhorčení zo schvaľovania investičných stimulov pre zahraničné firmy. Klubu 500, ktorý združuje spoločnosti zamestnávajúce 500 a viac pracovníkov, sa nepozdáva ...



Zdieľať
vladimir sotak BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) - Slovenskí podnikatelia sú rozhorčení zo schvaľovania investičných stimulov pre zahraničné firmy. Klubu 500, ktorý združuje spoločnosti zamestnávajúce 500 a viac pracovníkov, sa nepozdáva prístup štátnych úradníkov z Ministerstva hospodárstva SR (MH) ku schvaľovaniu štátnej pomoci.


“Poviem to bez okolkov. Ak by takéto praktiky mali pokračovať, pán minister by mal zvážiť, či je v stave robiť také rozhodnutia, ktoré sú prospešné pre slovenských podnikateľov. Toto, čo si dovoľujú štátni úradníci, je veľká nehoráznosť. Smrdí to veľkou korupciou," povedal na piatkovej tlačovej besede predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Podnikateľom sa nepozdáva fakt, že vláda schválila stimuly pre investorov, ktorí neprinášajú nové technológie, a ktorí majú na Slovensku svoju priamu konkurenciu. “Týmto spôsobom je priamo ohrozený domáci výrobca s dlhoročnou tradíciou, ktorý sa na svetovom trhu presadil bez akejkoľvek štátnej pomoci, len z vlastných zdrojov,“ zdôraznil Soták.

Predseda klubu reagoval najmä na najnovšie vládou schválené stimuly pre rakúsku firmu Gallai&Wolff, ktorá je priamym konkurentom slovenského podniku Oceľové konštrukcie Doprastavu, a.s. Podnikatelia združení v Klube 500 preto žiadajú, aby štátna pomoc uvedenej firme poskytnutá nebola.

Slovenskí podnikatelia žiadajú upraviť systém prideľovania investičných stimulov tak, aby v prípade príchodu investora do odvetvia, v ktorom sú na Slovensku domáci výrobcovia, boli stimuly automaticky poskytnuté v primeranom rozsahu aj domácim podnikateľom. “Je si potrebné uvedomiť, že na investičné stimuly sa poskladajú aj domáci podnikatelia, ktorí ich vlastne touto formou darujú svojim priamym konkurentom,“ dodal Soták.

Vládny kabinet schválil na svojom ostatnom rokovaní poskytnutie investičných stimulov pre deväť spoločností. Tí tak na svoje projekty dostanú od štátu v rôznych formách pomoc vo výške takmer 45,8 mil. eur. Spoločnosti, ktorým ministri schválili poskytnutie štátnej pomoci, by mali vďaka svojim projektom preinvestovať na Slovensku 245 mil. eur. Investori by mali vytvoriť vyše 1 500 nových pracovných miest.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kríza nás posunula ku konzervatívnemu investovaniu
<< predchádzajúci článok
Fórum pre 21. storočie zasadne už piaty krát