Ministerstvo životného prostredia SR trvá na tom, že všetky pridelené kvóty CO2 v Národnom alokačnom pláne 2 (NAP 2) sú vzhľadom na spotrebu reálne. Prideľovali sa na základe preukázaného nárastu ...
BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) - Ministerstvo životného prostredia SR trvá na tom, že všetky pridelené kvóty CO2 v Národnom alokačnom pláne 2 (NAP 2) sú vzhľadom na spotrebu reálne. Prideľovali sa na základe preukázaného nárastu výroby a energetickej spotreby. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR teda odmieta niektoré informácie, ktoré dnes zverejnil denník Sme o NAP 2. Tento program jednotlivým podnikom prideľuje kvóty CO2, podľa ktorých môžu pri svojej výrobe vypúšťať túto látku do ovzdušia. Podľa rezortu životného prostredia denník Sme zverejnil nepresné a skresľujúce informácie, ktorých cieľom je navodiť dojem, že emisné kvóty sa prideľujú netransparentne a klientelisticky.
Podľa denníka firmy dostali od štátu oveľa viac kvót, ako potrebujú. "Nie je pravda, čo sa uvádza v článku, že firmy poznajú objem pridelených kvót na najbližších sedem rokov. NAP 2 bol schválený Európskou komisiou na roky 2008 až 2012, to znamená na obdobie piatich rokov," uviedol pre agentúru SITA hovorca MŽP SR Peter Višváder. Vyššie emisné kvóty majú aj Hornonitrianske bane. "Handlovská energetika (HESRO) prevzala energetickú časť Hornonitrianskych baní pod svoje riadenie. Okrem toho dodáva teplo a energiu aj pre Handlovú a okolie. Preto pre Hornonitrianskej bane, ktoré zostali nositeľom pridelených kvót, sa limit zvýšil. Čiže ani v tomto, ani v ďalších prípadoch zvýšenie nie je bezdôvodné, ako sa to uvádza v článku," uviedol hovorca v stanovisku ministerstva.
Medzi firmy, ku ktorým bol podľa denníka Sme štát najštedrejší, patrí ružomberská papiereň Mondi SCP. Mondi je v tabuľke nepochopiteľne uvedená dvakrát. Dostala aj dvojnásobný počet kvót emisií ako reálne v posledných troch rokoch spotrebovala. Ministri, ktorí brali materiál na vedomie, si to na základe skreslenej tabuľky nemuseli všimnúť, pretože nárast vďaka chybe nebije do očí, píše sa v Sme. Ak by bol na trhu nedostatok emisných kvót a Mondi ich predá, môže ročne zarobiť viac ako sto miliónov korún. "To nie je pravda. V NAP 1 bola súčasná Mondi SCP Energetika samostatným podnikom, ktorý sa zaoberal výrobou tepelnej energie. Jej názov bol Slovenská paroplynová spoločnosť a.s. Medzičasom bol tento podnik odkúpený skupinou MONDI SCP a v rámci jedného konzorcia dostal názov Mondi SCP Energetika. Čiže on reálne svoj výrobný program mal aj v predchádzajúcom NAP, mal pridelené kvóty a podobne. Takže nie je pravda, že v minulom NAP kvóty pre tento podnik neexistovali. Zmenil sa len majiteľ podniku a jeho názov," uviedol Višváder. Podľa neho z toho vyplýva, že v NAP 2 MONDI SCP nedostalo pridelený dvojnásobok kvót ako sa to uvádza v článku Sme.
SITA