BRATISLAVA 28. decembra (SITA) - Ôsmy rok tretieho tisícročia bude prichádzať z hľadiska nášho času od 11 hodiny predpoludním 31. decembra 2006 do poludnia 1. januára 2007.
Ako prví sa s rokom 2007 rozlúčia na Vianočných ostrovoch, patriacich do súostrovia Kiribati a v kráľovstve na ostrove Tonga v Tichom oceáne. Už o pätnásť minút neskôr na Chathamovom a Cookovom ostrove neďaleko Nového Zélandu, ktoré majú vlastné časové pásmo. S predstihom dvanástich hodín oproti Slovensku otvoria šampanské na Novom Zélande a na vedeckých základniach na Južnom póle.
Najdlhšie bude prichádzať Nový rok v Rusku. Na Kamčatke ho privítajú o jednej popoludní, kým v Moskve či Sankt Peterburgu až o deväť hodín neskôr, teda o desiatej večer nášho času.
O pol druhej popoludní príde Nový rok do prvého z troch časových pásiem Austrálie. O piatej popoludní oslávia Nový rok v celej Číne, ktorá napriek svojej územnej rozlohe zasahujúcej do piatich časových pásiem používa jednotný čas. Vlastným časovým pásmom disponuje Afganistan a tak slovenskí vojaci pôsobiaci v tejto krajine vstúpia do roku 2008 o 20:30 nášho času.
Hodinu pred našou polnocou príde Nový rok napríklad do Grécka, Fínska, pobaltských krajín či Izraela.
Spoločne s nami budú oslavy vo väčšine krajín Európy. V Portugalsku, na Britských ostrovoch, v Írsku a na Islande príde rok 2007 o hodinu neskôr.
Novinkou je vlastné časové pásmo vo Venezuele, ktoré zaviedol 9. decembra 2007 tamojší prezident Hugo Chavéz. Venezuelčania na rozdiel od minulosti neprivítajú Nový rok v rovnakom čase ako obyvatelia východného pobrežia USA, ale o pol hodiny skôr - o 5:30 1. januára nášho času.
V Spojených štátoch sa Nový rok začne vo chvíli, keď v našich končinách budú doznievať už aj tie najbujarejšie silvestrovské večierky - o šiestej hodine ráno 1. januára nášho času. Príchod Nového roku bude v USA trvať až do jedenástej predpoludním, kedy nastane na Havajských ostrovoch a Aljaške.
Ako poslední privítajú Nový rok na Západnej Samoe, a to napoludnie 1. januára nášho času.