Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. novembra 2016

Príbuzní obetí a zranených na Majdane žiadajú pre Janukovyča väzenie



Pred súdom v Kyjeve sa dnes začalo súdne pojednávanie týkajúce sa nepokojov z februára roku 2014, ktoré sa odohrávali v uliciach ukrajinskej metropoly. V rámci videokonferencie ...



Zdieľať
Viktor Janukovyč Foto: TASR/AP
Kyjev 28. novembra (TASR) - Pred súdom v Kyjeve sa dnes začalo súdne pojednávanie týkajúce sa nepokojov z februára roku 2014, ktoré sa odohrávali v uliciach ukrajinskej metropoly. V rámci videokonferencie bude dnes vypočutý aj ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč, informovala agentúra Ukrinform.


Janukovyč bude pred súdom vypovedať ako svedok v kauze streľby v uliciach v blízkosti kyjevského Námestia nezávislosti, známom aj ako Majdan. Na otázky ukrajinských sudcov bude odpovedať zo súdnej siene okresného súdu v ruskom Rostove na Done.

Piatkové súdne pojednávanie v tejto veci prerušili. Prestávka bola vyhlásená v súvislosti s tým, že bývalých príslušníkov zásahových jednotiek Berkut, ktorí vystupujú ako obvinení, nebolo možné dopraviť z vyšetrovacej väznice do súdnej siene, spresnil Ukrinform. Výjazd z väznice totiž prehradila skupina aktivistov extrémistického hnutia Pravý sektor. Svoju akciu obhajovali obavami, že "súdny proces sa zmení na nástroj manipulácií, vďaka ktorým sa bývalí príslušníci Berkutu môžu ocitnúť na slobode".

Pred budovou súdu sa dnes zišli príbuzní zastrelených a zranených na Majdane a žiadali pre Janukovyča trest väzenia.

Koordinátor ich iniciatívy Pavlo Sydorenko pre Ukrinform vyjadril nádej, že "žalujúca strana dá Janukovyčovi tie správne otázky, takže bude možné vziať ho na zodpovednosť ako hlavného vinníka, ktorý je vinný za strieľanie aktivistov na Majdane". Sydorenko dodal, že zhromaždení nechcú blokovať prácu súdu, "prišli len deklarovať, že Janukovyč je hlavný vinník a ako taký má sedieť na (väzenskej) prični".

Prokurátor v tejto kauze, Alexej Donskoj, podľa Ukrinform vyjadril obavy, že dnešné vypočúvanie Janukovyča bude zmarené, keď začne otázky klásť žalujúca strana.

Streľba v uliciach Kyjeva si vo februári 2014 vyžiadala viac ako 100 obetí. Okrem tzv. Nebeskej stotiny, ako Ukrajinci nazvali tieto obete, prišlo pri násilnostiach o život aj viac ako desať policajtov. Krátko na to bol Janukovyč zosadený parlamentom, ktorý súčasne rozhodol o zmenách v ústave a vypísal predčasné prezidentské voľby - v nich neskôr zvíťazil súčasný prezident Petro Porošenko.

Pokiaľ ide o nie celkom objasnené okolnosti svojho úteku z Ukrajiny, Janukovyč uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin mu "zachránil život, keď nariadil jednotkám osobitného určenia, aby ho v noci 23. februára 2014 prepravili do Ruska".

Niekoľko týždňov po jeho úteku, v marci 2014, vojaci v uniformách bez identifikačných znakov obsadili postupne prakticky všetky základne ukrajinskej armády na Krymskom polostrove. Nasledovalo kontroverzné referendum o štatúte polostrova, ktorého výsledkom bolo jeho pripojenie k subjektom Ruskej federácie. Tento krok bol povzbudením pre proruské sily na východe Ukrajiny, ktoré v apríli 2014 začali obsadzovať vládne budovy, čo viedlo k silovej reakcii Kyjeva. Ozbrojený konflikt trvá dodnes.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri saudskoarabskom nálete zahynulo v Jemene najmenej 13 civilistov
<< predchádzajúci článok
Hasiči pomáhali pri dopravnej nehode s piatimi zranenými pri Haniske