WASHINGTON 18. februára (WEBNOVINY) - Americký prezident George W. Bush v pondelok povedal, že Kosovčania "sú teraz nezávislí", ale dodal, že uznanie Kosova ako štátu zo strany USA sa bude riadiť plánom osobitného splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho.
"Ahtisaariho plán predstavuje naše pravidlá," odpovedal Bush počas návštevy Tanzánie na otázku televíznej stanice NBC, či Washington oficiálne uzná Kosovo za štát. Bush uviedol: "Kosovčania sú teraz nezávislí. Obhajoval som to spolu s mojou vládou." Americký prezident ďalej povedal, že Spojené štáty počkajú, čo sa stane v pondelok, keďže sa predpokladá, že Rusko bude na pôde Bezpečnostnej rady OSN presadzovať, aby sa vyhlásenie nezávislosti Kosova zablokovalo.
Postoj Srbska k nezávislosti Kosova bude V. Británia brať do úvahy
Postoj Srbska treba brať do úvahy bez ohľadu na to, ako svet reaguje na vyhlásenie nezávislosti Kosova. Uviedol to v pondelok britský premiér Gordon Brown, ktorý odmietol načrtnúť britskú pozíciu. Ako zdôraznil, ministri zahraničných vecí Európskej únie na zasadnutí v Bruseli majú v neskorších hodinách prijať "európske rozhodnutie."
"Sú to zložité dni. Vládne neistota, lebo postoj Srbska k tomu, čo Kosovčania deklarovali ako nezávislosť, je niečo, čo treba brať do úvahy," povedal na svojej pravidelnej mesačnej tlačovej konferencii. Brown dodal, že Veľká Británia dlhodobo podporuje politiku OSN v prospech kontrolovanej nezávislosti pre Kosovo, ako však povedal, výsledkom bruselskej schôdzky bude spoločná reakcia k nedeľnému vyhláseniu Prištiny.
"Bude to európske rozhodnutie, ktoré oznámia popoludní na zasadnutí ministrov zahraničných vecí a ja nechcem predpovedať výsledok tohto stretnutia," uviedol Brown. Británia je za nezávislosť Kosova, ale chce dosiahnuť spoločnú pozíciu s európskymi partnermi, z ktorých niektorí takýto vývoj nepodporujú.
Nemecko si počká na pozíciu EÚ
Nemecko ešte v pondelok neuzná nezávislosť Kosova, ako sa pôvodne očakávalo, a počká si na stanovisko, ktoré by malo vzísť z pondelňajšieho rokovania ministrov zahraničných vecí EÚ o tejto otázke. "Rozhodnutie o uznaní nezávislosti Kosova neprijmeme dnes. Dnes sa stretávajú ministri EÚ, a tí sa pokúsia prijať platformu, ktorá dovolí každému členskému štátu zaujať k vyhláseniu nezávislosti svoje stanovisko," vyhlásila v pondelok v Berlíne nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier pred rokovaním so svojimi európskymi rezortnými partnermi v Bruseli vyhlásil, že Nemecko samostatnosť Kosova určite uzná. "Riešenie, s ktorým by súhlasili všetci, nebolo možné. Preto tejto udalosti (uznaniu kosovskej samostatnosti) nemôžeme uniknúť," povedal.
Krátko predtým šéf španielskej diplomacie Miguel Angel Moratinos vyhlásil, že jeho krajina Kosovo určite neuzná. "Španielsko neuzná toto jednostranné vyhlásenie nezávislosti, ktorá sa udialo včera, pretože je toho názoru, že to nebolo v súlade s medzinárodným právom," povedal. Okrem Španielska sa proti kosovskej samostatnosti spomedzi členských štátov EÚ dlhodobo stavajú aj Grécko, Cyprus, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko. Naopak najväčšie členské štáty EÚ, okrem Nemecka aj Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko, už dávnejšie deklarovali, že chcú nezávislé Kosovo uznať.
Kosovo je pod správou OSN od roku 1999, kedy letecká kampaň NATO zastavila tvrdé zákroky srbských bezpečnostných síl proti albánskym separatistom. V nedeľu kosovský parlament jednostranne vyhlásil nezávislosť od Srbska. Tento krok odmietlo Srbsko a Rusko, ale došlo k nemu s podporou USA, Británie, Francúzska a Talianska.
SITA/AFP